یاسمن
اسم علمی این گیاه Stephanotis Floribunda ، از خانواده Apocynaceae می باشد.این گیاه بومی ماداگاسکار است. ارتفاع آن به بیش از یک متر می رسد

گیاهی پیچیده همیشه سبز، با برگهای تخم مرغی شکل و به رنگ سبز تیره می باشد. گلهای استفانوتیس سفید، همیشه سبز، با برگهای تخم مرغی شکل و به رنگ سبز تیره می باشد.

گلهای استفانوتیس سفید، لوله ای، ستاره ای شکل و معطر هستند که در اواسط بهار تا اواسط پاییز به صورت دستجاتی از بغل برگها خارج می گردند. این گیاه در زمستان به رطوبت کمتری نیاز دارد.
این گیاه به نور متوسط گرمای عادی، خاک همیشه خیس، رطوبت 70 تا 90 درصد محیط و خاک قلیای احتیاج دارد.
کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 3 گرم درلیتر، هرهفته یکبار، از فروردین تا مهر ماه مورد استفاده قرار داد.
مخلوطی از خاک باغچه و کود دامی پوسیده برای پرورش استفانوتیس مناسب است.
این گل مومی شکل ، ستاره شکل و بسیار معطر ، در حدود 3cm طول دارد و به صورت خوشه ای و در تابستان می روید. گل ها پس از چند روز به رنگ زرد کم رنگ در می آیند. آنها در اکثر نقاط جهان مورد علاقه در مراسم عروسی و در لباس و دسته گل عروس به کار میروند.
درجه حرارت باید متوسط 16 تا 28 درجه سانتیگراد باشد و از دمای زیر7 درجه سانتیگراد باید اجتناب شود.
یاسمن معطر و زیبای ماداگاسکار، اگر به شکل انبوه رشد کرده باشد، قلمه های خوبی می دهد. گیاه سالم جوانه هایی تولید میکند که می توانید قبل از گلدهی و هم بعد از گلدهی، از انها برای تکثیر استفاده کنید. از اواسط بهار تا اوایل تابستان، با یک چاقوی تیز قلمه های انتهایی را به طول 10 سانتیمتر جدا کرده و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید، سپس هر یک را در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتیمتر حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. خاک را کمی مرطوب کرده و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. در دمای 20 درجه سانتیگراد، ممکن است حدود 3 ماه بعد، ریشه دهی انجام گیرد. زمانیکه رویش جدید آغازشد، هر دو قلمه را در گلدان بزرگتری بکارید تا دور یک حلقه سیمی در دوجهت مخالف رشد کند و یا هر دوتا سه قلمه را در گلدان دیگری قرار دهید تا دور یک میلیه چوبی بلند بپیچند. در مراحل اولیه تکثیر آبیاری بیش از اندازه نباید انجام شود.

منابع:  
http://hibiscus-sinensis.com/tropical/stephanotis.htm
http://www.mgemamreza.com/yasaman.aspx

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۵۹
تعداد بازدید : ۱,۴۴۰
کد خبر : ۱,۰۸۴

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید