نیلوفر ارغوانی

نیلوفر ارغوانی
نیلوفر ارغوانی گیاهی از جنس Ipomoea در خانواده کانولوولاسه (پیچک) بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. این گیاه با نام هایی چون Purple و Tall و Common Morning Glory در جهان شناخته میشود.
این گیاه علفی بسیار آسان رشد است و در تابستان گلهای شیپوری آن به رنگهای متنوع آبی، ارغوانی، صورتی، سفید و ابلق ظاهر میشود که بسیار درشت و زیبا هستند.
نیلوفر ارغوانی قابلیت رشد تا ارتفاع 2-3 متر با استفاده از قیم و در اطراف دیوار ها را دارد. دارای برگ ها قلبی شکل است و ساقه هایی با موهای قهوه ای پوشیده شده دارد.گل ها عمدتا به رنگ آبی و بنفش و یا سفید با 3 تا 6 سانتی متر قطر میباشند.
نیلوفر ارغوانی با وجود افزایش کشت به خاطر داشتن گل های زیبای بنفش و سفید در بسیاری مناطق به عنوان یک علف هرز مضر معرفی شده است.
این گیاه نیازمند خاک نسبتاً مرطوب و غنی است، اما بعضاً می تواند در یک آرایه وسیعی از انواع گوناگون خاک رشد کند. این گیاه تابعیت سراسر مناطق گرم و معتدل و نیمه گرمسیری جهان را دارد.
نیلوفر ارغوانی نیازمند آفتاب کامل است. رطوبت مورد نیاز آن متوسط و خاک مطلوب آن خاک به خوبی زهکشی شده است هرچند سازگار با انواع خاک ها میباشد.
نیلوفر ارغوانی گیاهی روز بلند است و در هوای ابری و سایه شکفته نمی شود.
کاربرد در فضای سبز : برای پوشاندن نرده ها، تنه درختان بزرگ و بی میوه، پرچین و آلاچیق بکار می رود. برای حیاط منزل مناسب نیست چون شاخه ها دور بوته ها و درختان می پیچد و جلوی رشد آن را می گیرد و بذر زیادی نیز تولید می کند.
تکثیر نیلوفر ارغوانی از طریق تولید بذر در مکان کشت شده صورت می گیرد.
هشدار : دانه های مثلثی آن در برخی منابع دارای خواص روانگردان و توهم زا معرفی شده و از مصرف آن بایستی اجتناب نمود.

 منابع : 
http://davesgarden.com/guides/pf/go/51597
http://en.wikipedia.org/wiki/Ipomoea_purpurea
http://peperomia.persianblog.ir/1384/5
http://www.wildflowerinformation.org/Wildflower.asp?ID=23

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۴۷
تعداد بازدید : ۱,۳۲۸
کد خبر : ۱,۰۸۲

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید