چشمه های آب گرم درمانی ایران

چشمه های آب گرم درمانی ایران
چشمه های آب گرم درمانی است که در برخی از شهرهای کشور قرار دارند و با توجه به املاح و شرایطی که دارا هستند، سبب درمان بسیار از بیماری های پوستی، دردهای عضلانی و همینطور میکروب زایی در بدن می شوند. جالب‌ است بدانید محققان اعلام کرده‌اند که کالری مصرفی یک ساعت استراحت در آب ۴۰ درجه با نیم ساعت پیاده‌روی برابر است!
در سرتاسر ایران عزیزمان شاهد جاذبه های جذاب و دیدنی هستیم که هر کدام آن ها به تنهایی به عنوان یک قطب گردشگری عمل می کنند و سالانه مسافران زیادی را از داخل و خارج کشور به سمت این جاذبه های منحصربه فرد و دیدنی می کشانند. یکی از این مواردی که سبب جذابیت ایران شده چشمه های آب گرم درمانی است که در برخی از شهرهای کشور قرار دارند و با توجه به املاح و شرایطی که دارا هستند، سبب درمان بسیار از بیماری های پوستی، دردهای عضلانی و همینطور میکروب زایی در بدن می شوند. جالب‌ است بدانید محققان اعلام کرده‌اند که کالری مصرفی یک ساعت استراحت در آب ۴۰ درجه با نیم ساعت پیاده‌روی برابر است! این روش، گرمایش غیرفعال نام دارد که برای افرادی که قابلیت تحرک آن ها پایین است، به کار برده می‌شود. از همین رو در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره چشمه های آب گرم درمانی ایران صحبت کنیم؛ پس در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با این جاذبه ی منحصر به فرد و جالب در کشورمان آشنا شوید.
 
 با توجه به اشاراتی که در بالا داشتیم، چشمه های آب گرم درمانی ایران قابلیت این را دارند که تسکینی برای دردهای عضلانی، بیماری های پوستی و همینطور خاصیت های ضدقارچی نیز می باشند؛ همچنین نکته ی جالبی و قابل توجهی در مورد استفاده از چشمه های آب گرم درمانی ایران وجود دارد این است که در یک ساعت استراحت در آب ۴۰ درجه با نیم ساعت پیاده روی نیز برابر است. این روش را به طور علمی گرمایش غیر فعال می نامند و برای افردای که نمی توانند تحرک چندانی داشته باشند نیز به کار برده می شود. در روش گرمایش غیر فعال شما حتی قند خون و وزن شما کاهش پیدا می کند. عموما خواص درمانی چشمه های آب گرم و چشمه های آب معدنی بستگی شرایط فیزیکی، شیمیایی، درجه حرارت و گازهای مختلف رادیواکتیویته نیز دارد.
 
قدمت استفاده از روش آب درمانی برای درمان بیماری های ذکر شده نیز به هزاران سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و افراد سرشناسی نظیر افلاطون، ارسطو و بقراط درباره ی این روش درمانی اطلاعات زیادی را در کتاب های خودشان نوشته اند. همانطور که می دانید همین چشمه های آب گرم درمانی ایران سبب شده اند تا سالانه خیل عظیمی از مسافران راهی شهرهایی که این چشمه ها در آن ها قرار دارند نیز می روند.
 
چشمه آب ‌گرم دهلران در ایلام

 

از جمله چشمه های آب گرم ایران، چشمه آب گرم دهلران در ایلام است که دمای آب گرم آن ۵۰ درجه سانتی گراد بوده و از منحصر به فردترین جلوه های طبیعی در این استان به شمار می رود. خواص درمانی که در آب های این چشمه وجود دارد مداوای بسیار بیماری های استخوانی و عضلانی می باشد. نحوه ی تشکیل این چشمه بر اثر جوشش و وجود منابع نفتی و گازی است که در زیر زمین وجود دارد نیز تشکیل شده است. خواص درمانی متعددی که آب این چشمه دارا هست افراد زیادی را سالانه به سمت این شهر جذب می کند. البته ویژگی های چشمه آب گرم دهلران به خواص درمانی متنهی نمی شود چرا که این جاذبه ی طبیعی نیز زیبایی بی نظیری را هم دارا است و شما محو تماشا زیبایی های این منطقه هم خواهید شد. چشمه آب گرم دهلران در شمال و در فاصله ۳ کیلومتری شهر دهلران بر دامنه‌ ارتفاع سیاه کوه، نزدیک به غار خفاش (دیگر جاذبه‌ طبیعی کشور) قرار دارد. در اطراف این چشمه مجتمع رفاهی و استخرهای لجن مالی درمانی برای گردشگران وجود دارد.
 
 
چشمه‌ آب گرم جوشان در آذربایجان غربی

 

استان آذربایجان غربی یکی از شماره یک ها در کشورمان در زمینه دارا بودن چشمه های آب گرم می باشد. این استان با دارا بودن بیش از ۴۶ چشمه آب گرم و معدنی از جمله مهمترین استان در این زمینه محسوب می شود، برخی از چشم های آب گرم معدنی آذربایجان غربی در مجاورت آثار ارزشمند تاریخی قرار دارند و سبب افزایش حجم مسافرانی شده که سالانه به سمت آن سفر می کنند. از جمله معروف ترین چشمه های آب گرم در این استان نیز می توان به محال باراندوز، ایستی سو، زنبیل، احمد آباد، زندان سلیمان و قره شعبان نیز اشاره کرد.
 
 
چشمه آب‌ گرم اهرم در بوشهر

 

سالانه حجم بالایی از مسافران به سمت استان بوشهر سفر می کنند تا در چشمه آب گرم اهرم شنا کنند، شاید بپرسید چرا باید این همه راه را برویم تا به این چشمه برسیم! لازم به ذکر است که چشمه آب گرم اهرم دارای خاصیت درمانی بسیار بالایی است و با توجه به چشمه های دیگری که در این استان وجود دارد، اهرم از همه آن ها اولویت بالاتری دارد. این چشمه در فاصله ۶۳ کیلومتری جاده بوشهر به سمت بندرعباس نیز واقع شده است. خوشبختانه در سال های اخیر تدابیر مناسبی برای این چشمه اندیشیده شده است و سبب جذب بالای گردشگر به سمت این چشمه شده است.
 
 
چشمه آب‌ گرم محلات در مرکزی

 

تقریبا در فاصله ی ۱۵ کیلومتری شمال شرقی محلات یکی دیگر از چشمه های آب گرم درمانی ایران به نام چشمه آب گرم محلات نیز قرار دارد. این چشمه از معروفیت خاصی برخوردار است و چشمه های آب گرم محلات شامل شش جشمه با نام های شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا، حکیم و روماتیسم می شود. درجه حرارت آب چشمه آب گرم محلات در استان مرکزی حدود ۵۰ درجه سانتی گراد است و افرادی که دارای بیماری های ریوی و قبلی هستند سعی کنند هرگز از این آب گرم استفاده نکنند چرا که علاوه بر خاصیت درمانی برای آن ها ضرر هم دارد. بهترین زمان استفاده از این آب گرم نیز محلات در فصل بهار و به ویژه تابستان است. در مسیر دسترسی به این چشمه تعداد زیادى مسافرخانه، حمام خصوصى و مهمان سرا قرار دارد و مسافران زیادی را سالانه به سمت خود جذب می کند. همچنین یک واحد مهمانسراى جهانگردى نیز وجود دارد که از امکانات رفاهى مناسب برخوردار است.
 
 
چشمه آب ‌گرم فلکده در مازندران

 

فلکده از دیگر چشمه های آب گرم درمانی ایران است که در دل جنگل های دو هزار تنکابن قرار گرفته است و سبب شده منطقه فلکده در بین گردشگران مشهور بشود، اما به دلیل این که این منطقه دسترسی راحتی ندارد و به اصطلاح پرت است افراد کمی به آن دسترسی دارند و همین خود دلیلی است که از بکر بودن آن مطمئن باشید. این آب گرم از نظر توپوگرافی دارای پستی و بلندی ها یی می باشد که زیبایی و تنوع خاصی را به آن می ‌بخشد. از مزیت های آب گرم فلکده این است که در آب آن گوگرد وجود ندارد. منطقه فلکده دارای آب و هوای خنک و کوهپایه‌ ایی می باشد که در فصول گرم سال بسیار مطبوع است. 
 آدرس: تنکابن، کیلومتر ۱۵ جاده دو هزار، روستای لیره سر
 
 
چشمه آب ‌گرم قلعه ‌کندی در آذربایجان شرقی

 

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم در چشمه های آب گرم ایران در سراسر کشور قرار گرفته اند و که هرکدام به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آن منطقه محسوب می شود. در مسیر جاده ی اردبیل پارس آباد قلعه ی کندی واقع است که در آن چشمه آب گرمی وجود دارد و به دلیل قرار گرفتن در منطقه گردشگری و جنگل های ارسباران و نزدیکی به رود مرزی ارس و سد خدافرین گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور از جمله جمهوری آذربایجان، ارمنستان و نخجوان به خود جذب می ‌کند. خاصیت درمانی این چشمه آب گرم بسیار بالای است و راه حل مناسبی برای درمان بیماری های روماتیسمی است. دمای آبگرم قلعه کندی در چشمه اصلی به حدود ۷۵ الی ۸۰ درجه  و در استخرها به ۶۵ الی ۷۰ درجه سانتی گراد می ‌رسد و اکثر دکترهای ارتوپدی این آبگرم را به بیماران خود پیشنهاد می ‌کنند.  در بین چشمه هایی که در این منطقه وجود دارد یل سوئی دمایش از بقیه ملایم تر از تمامی چشمه ها می باشد.
 
 
چشمه آب ‌گرم لاریجان در مازندران

 

در شهرهای شمالی ایران تعداد این آب گرم های بیشتر است، از همین رو یکی دیگر از چشمه های آب گرم درمانی ایران لاریحان است که بزرگترین چشمه آب گرم ایران محسوب می شود. این چشمه دارای بیش از ۲۶ دهنه آب معدنی گرم و سرد نیز می باشد و آب معدنی آن از چشمه های جوشان قله دماند نیز سرچشمه می گیرند و قدمت بسیار زیادی دارا هستند. حرارتی که آب گرم این چشمه دارا هستند در حدود ۶۱ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است. علاوه بر این ها نیز دارای خواص درمانی بسیاری هم می باشد. این چشمه درمانگر در مسیر جاده هراز و تقریبا در میانه آمل و تهران قرار دارد و امکانات رفاهی مناسبی را برای مسافران و گردشگران در محدوده چشمه فراهم آورده است.
 
 
چشمه آب‌ گرم دلفان در لرستان

 

آب گرم دلفان در لرستان از دیگر چشمه های آب گرم درمانی در ایران است که همانند الماسی در دامنه های رشته کوه زاگرس می درخشد. این چشمه در ۶۰ کیلومتری غرب شهر نور آباد بین دو رشته کوه گله و سفیدکوه نیز واقع شده است و از آن به عنوان یک مکان گردشگری در لرستان یاد می شود. سالانه گردشگران زیادی به سمت این چشمه سفر می کنند و به گفته کارشناسان بهداشتی این چشمه از لحاظ داشتن مواد معدنی گوناگونی که دارد در التیام دردهای مزمن بسیار موثر است.
 
 
چشمه آب ‌گرم سرعین در اردبیل

 

در ۵۲ کیلومتری شهر اردبیل یکی دیگر از چشمه های آب گرم ایران که بسیار هم معروف است به نام سرعین نیز قرار دارد. چشمه های آبگرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی های درمانی خاصی از دل زمین می جوشند و هر سال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند. به غیر از آب گرم، دو استخر آب سرد با آب گازدار نیز در این شهر وجود دارد که می توان از آب گازدارش بنوشید. این استخرها در ۵ کیلومتری سرعین قرار دارد و در دره ای به نام ویلا دره واقع شده که طبیعت و چشم اندازی فوق العاده دارد. علاوه بر این موارد در مسیر جاده ی اردبیل به خلخال یک چشمه آب گرم به نام گیوی هم وجود دارد که از چشم اندازه طبیعی بسیار زیبایی برخوردار است.
 
 
چشمه آب گرم رینه

 

در دل جاده های هراز در استان مازندران یکی دیگر از چشمه های آب گرم درمانی ایران قرار دارد که نام آن آب گرم رینه است. این چشمه در محلی عالی برای گذراندن اوقات فراغت در دل جنگل های شمال نیز واقع می باشد و همچنین لازم است بدانید که این آب گرم هم خصوصی و هم عمومی در اختیار شما عزیزان می باشد، علاوه بر این ها شما می تونید یک سوئیت نیز اجاره کنید و در نزدیکی این چشمه ی آب گرم نیز اقامت داشته باشید. ترجیحا سعی کنید خانواده و دوستانتان به این منطقه بروید که درهزینه هایتان صرفه جویی شود چون شما در نهایت می توانید ۱-۲ ساعت از آب گرم استفاده کنید ولی باید پول نصف روز یا یک روز کامل را پرداخت کنید.
آدرس: مازندران، رینه جاده هراز، بعد از پلور، حدود ٣ کلیومتر بعد از آب اسک

 

 

۲۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۰۵
الی گشت |
تعداد بازدید : ۶,۸۷۶
کد خبر : ۱۰,۸۰۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.