ماجرای همت یک بانوی کارآفرین بواناتی؛ خستگی‌ناپذیری یک معلم بازنشسته برای اشتغال‌زایی

ماجرای همت یک بانوی کارآفرین بواناتی؛ خستگی‌ناپذیری یک معلم بازنشسته برای اشتغال‌زایی
بانوی بواناتی که در آستانه ۷۰ سالگی قرار دارد و پیشه‌اش معلمی بوده، با وجود اینکه سال‌ها از بازنشستگی‌اش می‌گذرد دست از تلاش برنداشته و همچنان مشغول کار و کارآفرینی است.
 
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در آستانه 70 سالگی قرار دارد و پیشه‌اش معلمی بوده اما با وجود اینکه سال‌ها از بازنشستگی‌اش می‌گذرد دست از تلاش برنداشته و همچنان مشغول کار و کارآفرینی است. سخن از آفاق سالاری بانوی کارآفرین بواناتی است که سال گذشته نیز به عنوان بازنشسته برگزیده ملی انتخاب شده است. 

این بانوی موفق دستی نیز در اقتصاد مقاومتی دارد و خبرگزاری تسنیم تیرماه سال گذشته به بخشی از فعالیت وی در زمینه کارآفرینی پرداخت. آفاق سالاری با همت و تلاش موفق شد که چرخ یک کارخانه تعطیل شده را دوباره به حرکت درآورد و برای 14 نفر اشتغالزایی مستقیم داشته باشد. 

شهرستان بوانات و ظرفیت نهفته گردشگری 

این بار با همتی مضاعف به سراغ عرصه گردشگری رفته و در حال راه‌اندازی یک مجتمع گردشگری و رفاهی در مسیر بوانات - صفاشهر است که به گفته خودش در حال حاضر برای 40 نفر و در آینده و تکمیل مجتمع برای 360 نفر اشتغالزایی می‌کند. سالاری معتقد است که در شرایط کنونی مهم‌ترین کار ایجاد شغل است و هر کس هر اندازه می‌تواند باید تلاش کند. 

ظرفیت گردشگری شهرستان بوانات و قرار گرفتن این مجتمع در مسیر ترانزیتی اصفهان - بندرعباس سبب جذب بیشتر گردشگر به این شهرستان می‌شود و امکان دیده شدن آثار تاریخی بوانات را فراهم می‌کند. موضوعی که همواره دغدغه فعالان اجتماعی این شهرستان بوده است. 

شهرستان بوانات با وجود آثار چندهزار ساله تپه هرمنگان، مسجد جامع سوریان، پل صفویه، چهار طاق ساسانی منج، قلعه سیمکان و دیگر آثار تاریخی همچنین برگزاری جشنواره‌هایی نظیر انگور و گردو ظرفیت بسیاری در گردشگری دارد. 

شهریور ماه امسال نیز جشنواره گردو با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی برگزار شد و برای تامین زیرساخت‌های گردشگری این شهرستان 2 میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شد.


راه‌اندازی مجتمع گردشگری و رفاهی 

براساس گفته‌های بانو سالاری این مجتمع گردشگری بناست در زمینی 6.5 هکتاری ساخته شود که شامل جایگاه سوخت، فروشگاه، دریاچه مصنوعی و سوئیت‌های اقامتی است و جایگاه سوخت آن نزدیک به 70 درصد پیشرفت داشته است. 

این بانوی کارآفرین به آماده بودن کامل زمین و دریافت مجوز حمل‌ونقل جاده‌ای و میراث فرهنگی اشاره می‌کند و معتقد است با تکمیل این مجتمع می‌توان برای 360 نفر اشتغالزایی کرد. وی همچنین به راه‌اندازی یک کتابخانه تخصصی در این مجتمع اشاره می‌کند که بناست از کتاب‌های به جامانده از همسرش که دکترای ادبیات داشته، برای تکمیل و راه‌اندازی آن استفاده کند. 

بانو سالاری که خود زمانی معلم ریاضی و آزمایشگاه بوده، به علت حضورش در عرصه کارآفرینی اشاره می‌کند «من از 15 سالگی وارد دانش‌سرای مقدماتی آموزش و پرورش شدم و در 43 سالگی بازنشسته شده بودم. آن زمان پسرم در مسکو رشته صنایع غذایی تحصیل می‌کرد به همین دلیل تصمیم گرفتم که با راه‌اندازی یک کارخانه زمینه اشتغال برای پسرم را فراهم کنم».

این تصمیم وی سبب راه‌اندازی کارخانه لبنیاتی شد که این روزها تبدیل به مرکز فرآوری گیاهان دارویی شده و علاوه بر 2 پسر، عروس‌ها و دختر بانو سالاری برای 14 نفر دیگر نیز اشتغالزایی کرده است. این بانوی کارآفرین به دنبال توسعه مرکز فرآوری خود است و بناست  دستگاه ایرانی برای اسانس‌گیری از گیاهان دارویی را نیز به تجهیزات خود اضافه کند. 

وی افق صادرات عرقیات و اسانس گیاهان دارویی را به دیگر کشورها در سر می‌پروراند و معتقد است که خستگی برای یک کارآفرین معنا ندارد. بانو سالاری امید دارد که با بهبود شرایط بتواند برای تعداد بیشتری اشتغالزایی کند. 

رکود، بیکاری و تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی اخباری است که در چند سال اخیر زیاد گفته و شنیده شده اما بانوی کارآفرین بواناتی کمر همت برای تغییر این شرایط بسته و هنر بانوان ایرانی را بار دیگر نشان داده است. 

 

 گزارش از حلیمه زارع

۱۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۴۲
فارس |
تعداد بازدید : ۵۳۵
کد خبر : ۱۰,۷۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.