داوودی
اسم علمی گیاه داوودی Chrysanthemum ، از خانواده Compositae میباشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه ازگیاهان یک ساله ، چند ساله، علفی و گلخانه‌ای است
قسمت تحتانی ساقه این گیاه تقریبا خشبی بوده و برگهای سبز تیره دارد. گل آذین گیاه داوودی کلاپرک وگلچه های کناری آن زبانه‌ای و گلچه های میانی آن لوله ای می‌باشند.
مخلوطی ازخاک باغچه، کود دامی و خاک جنگلی به نسبت مساوی برای پرورش این گیاه مناسب است.
این گیاه به نور متوسط، حرارت عادی تا بالا، خاک همیشه خیس رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.
داوودی گیاهی است دایمی با ساقه 1 ساله که در زمستان خشک شده و در بهار سبز می شود . برای نگهداری در منازل ارقام پاکوتاه با بوته های متراکم استفاده می شود. قسمت تحتانی ساقه گیاه خشبی – برگها به رنگ سبز تیره – گل آذین کلاپرک – رنگ گل سفید ، صورتی، قرمز، بنفش و زرد – فصل گلدهی در پاییز و در بعضی از انواع در تابستان است.
داوودی به کود نیازی ندارد و پس از اتمام گل به دورانداخته می شود.
مخلوطی ازخاک باغچه، کود دامی و خاک جنگلی به نسبت مساوی برای پرورش این گیاه مناسب است.
داوودی به کود پاشی بیش از انداره حساسیت دارد و باعث مسمومیت و مرگ بوته های گیاه می شود.
داوودی روز کوتاه است که میتوان از این موضوع جهت جلو یا عقب انداختن زمان گلدهی گیاه استفاده کرد . به این ترتیب که برای جلو انداختن گلدهی گیاه را علاوه بر شب در مدتی از روز در تاریکی قرار داده ، برای به تاخیر انداختن گلدهی در شب مدتی به گیاه نور میدهند.
بهتر است گلها و برگهای خشک شده را حذف نموده تا باعث تقویت غنچه ها شود . برای داشتن گلهای درشت میتوان روی بوته 4-3 شاخه انتخاب و بقیه را قطع نموده و روی هریک ، یک غنچه باقی گذاشته و بقیه را قطع کرد.
برخی خواص فیزیکی و مکانیکی ساقه گل داودی به منظور طراحی ماشین های اتوماتیک فراوری گل اندازه گیری شد. تست ها بر روی ساقه گل داودی با واریته (chrysanthemum morifolium) انجام شد. قطر ساقه، محتوی رطوبتی، مقاومت برشی، مقاومت فشاری و مقاومت خمشی ساقه اندازه گیری شد. نمونه های آزمایش از دو ناحیه ی ساقه تهیه شد: ناحیه پایین ساقه نزدیک به سطح خاک و ناحیه بالای ساقه نزدیک به گل . حالت فیزکی ساقه گل داودی، توسط سطح مقطع ساقه به شکل بیضی با میانگین قطر 5 میلی متر و میانگین رطوبتی 77 % درصد مشخص شد . مقاومت خمشی ساقه با استفاده از خمش سه نقطه با فاصله دو تکیه گاه 15 میلی متر اندازه گیری شد و میانگین نقطه تسلیم برای خمش ( 34 نیوتن و 6 میلی متر ) بود . برای تست فشار از یک صفحه مربعی شکل به ابعاد 10×10 میلی متر استفاده شد، میانگین نقطه تسلیم ( 195 نیوتن و 2,74 میلی متر) بود. متوسط انرژی برش و ماکزیمم نیروی برشی بترتیب 105,55 میلیژول و 22,87 نیوتن بود. انرژی برش و ماکزیمم نیروی برشی به طور مستقیم با سطح مقطع ساقه متناسب بودند . آنالیزهای انجام شده نشان داد که نیروی تسلیم نه تنها تحت تاثیر قطر ساقه است، بلکه موقعیت ساقه نیز موثر است.
ساقه های دراز و منحرف گیاه داوودی به دلیل نور کم محیط است. برای اینکه گیاه متناسبی داشته باشید، آنرابه محل پرنورتری ببرید.
اگر سطح زیرین، برگها داوودی مملو از تارعنکبوت باشد، باید با پارچه تمیزی که مرطوب است آن پاک کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است. عامل این عارضه کنه ریز قرمز است.
هوای خیلی مرطوب، برگهای این گیاه را زرد می کند. غبار پاشی را متوقف کنید و گلدان را به محل خشک تری ببرید.
درصورتی که مشاهده کردید غنچه های داوودی باز نشده و بعضی از آنها خشک می شوند، بدانید گیاه خیلی تشنه است نور کم محیط و یا نگهداشتن تعداد زیادی غنچه روی هرساقه، باعث بازنشدن غنچه ها می شود.
برگهای پایینی گیاه دراثر قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است سیاه می شوند. برای از بین بردن علایم، گلدان را محل گرمتری منتقل کرده و غبار پاشی را کاهش دهید در صورتی که هنگام غبار پاشی گلها را هم خیس کنید، گلها می پوسند.
هوای خیلی گرم نیز برگها و ساقه ها را چروکیده می کند.
این گیاه ازنظر فتوپریودیسم ، ازگیاهان روز کوتاه محسوب میشود. با استفاده از این موضوع می توان دقیقا گیاه را در زمان دلخواه به گل برد. مثلا برای گل دادن، گلدان را علاوه برشب، مدتی از روز هم در تاریکی نگه می دارند و یا برای عقب بردن زمان گلدهی، مدتی درشب گیاه را در محل نورانی می گذارند. برای تکثیر این گیاه، می توانید در فصل بهار، ازساقه های علفی، قلمه‌های انتهایی یا ساقه‌ای به طول ۵ تا ۸ سانتی مترتهیه کنید و انتهای آنها را درپودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدان محتوی کمپوست مخصوص قلمه بکارید و درحرارت ۱۵ درجه سانتیگراد نگاهداری کنید.
ازدیاد: قلمه علفی ( انتهای شاخه ) در بهار به طول 8-5 سانتیمتر تقسیم بوته در پاییز پس از پایان گلدهی ، بذر در گونه های 1 ساله.

 منابع  :
http://en.wikipedia.org/wiki/Chrysanthemum
http://www.civilica.com/modules.php?name=PaperSearch&op=Abs&topic=NCAMEM05&n=NCAMEM05_122
http://www.desert-tropicals.com/Plants/Asteraceae/Chrysanthemum_morifolium.html
http://www.golestan-ali.com/90/chrysanthemum-داوودی
http://www.parsipet.ir/forum/showthread.php?t=2169&pagenumber=&p=4802

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۰:۰۶
تعداد بازدید : ۱,۲۳۲
کد خبر : ۱,۰۷۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید