پورتولاکا پیلوسا / گل ناز پرزدار

پورتولاکا پیلوسا / گل ناز پرزدار
"پورتولاکا پیلوسا" گیاهی از جنس و خانواده گل ناز می باشد. این گیاه بومی آسیا و آمریکا است. در آمریکا از ایالت متحده و جزایر کاریب تا برزیل پراکنش دارد. نام گونه ی این گیاه از کلمه ی pilose گرفته شده که نشان دهنده ی وجود کرک ها و موهای ریز در این گیاه است.
خصوصیات گیاهشناسی:

"پورتولاکا پیلوسا" گیاهی از جنس و خانواده گل ناز می باشد. این گیاه بومی آسیا و آمریکا است. در آمریکا از ایالت متحده و جزایر کاریب تا برزیل پراکنش دارد. نام گونه ی این گیاه از کلمه ی pilose گرفته شده که نشان دهنده ی وجود کرک ها و موهای ریز در این گیاه است. این گونه گیاهی دارای شکل های مختلفی است و به نظر می رسد با بلوغ گیاه ، شکل برگ ها نیز تغییر یافته است. برگ های بالغ باریک، کوتاه و در برخی قسمت ها نیمکره ای شکل هستند. خصوصیات فیزیکی متنوع می تواند ناشی از شرایط رشدی باشد که گیاه در آن پرورش می یابد. گیاهانی که در آب و هوای خشک پرورش می یابند، تمایل به تولید کرک های انبوه تری دارند. ولی گیاهانی که در آب و هوای مرطوب تر رشد می کنند، کرک های کمتری تولید می کنند. همچنین گیاهانی که در آب و هوای گرم و مرطوب پرورش می یابند، شاخه های اولیه ی زیادی در مدت زمانی کوتاه تولید می کنند که پس از تولید شاخه های ثانویه، رشد برافراشته خواهند داشت. اما گیاهان رشد یافته در آب و هوای سرد و خشک، در ابتدا رشد برافراشه داشته و در نهایت شاخه های ثانویه به کندی تشکیل می شوند.
این گیاه یکساله بوده و زمان گلدهی آن از اواخر بهار تا اوایل پاییز می باشد.
ریشه ها فیبری و نیمه گوشتی هستند. کرک ها در قسمت گره ها و گل آذین ها به خوبی قابل مشاهده اند. شاخه های این گیاهان حدود 3 تا 25 سانتیمتر طول دارند. پهنک برگ خطی تا نیزه ای است. این برگ ها همچنین می توانند سه گوش تا نیمکره ای شکل باشند. 
گل ها از 0.5 تا 1.2 سانتیمتر قطر دارند. رنگ گلبرگ ها می تواند از صورتی تیره تا ارغوانی دیده شود. پرچم ها حدود 5 تا 12 میلیمتر (در برخی موارد تا 37 میلیمتر) طول دارند.
میوه ها به صورت کپسول بوده که این کپسول ها تخم مرغی شکل و به قطر 1.5 تا 4.3 میلیمتر می باشند. بذرها کروی شکل، به تعداد زیاد و به رنگ سیاه یا سربی در این کپسول ها قرار دارند. تعداد کروموزوم های آنها نیز 16 (2n=8) می باشد.

شرایط محیط رشد:

این گیاهان به نور کامل خورشید و خاک های به خوبی زهکشی شده نیاز دارند. نگهداری و پرورششان آسان بوده و حتی در میان سنگلاخ های کنار جاده ها و یا پیاده روها نیز می رویند.
از نظر نیاز آبی، آبیاری مناسب و منظم نیاز دارند. اگرچه نسبت به خشکی مقاوم هستند اما بیشترین گلدهی را در خاک های به خوبی آبیاری شده تولید می کنند.
بهترین خاک برای این گیاه، خاک سبک و شنی و یا خاک مرغوب باغچه با مقداری خاک برگ، یا کود دامی پوسیده می باشد.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:

علاوه بر استفاده به عنوان گیاهی زینتی، در طب سنتی برزیل به عنوان مُدر، تب بر و مسکن درد مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات نشان داد که عصاره ی استخراج شده از این گیاه تأثیر مثبتی بر روی کلیه ها داشته است. 

تکثیر:

ساده ترین روش ازدیاد و تکثیر این گیاه از طریق بذر می باشد. بدین صورت که بذر آن در فصل پاییز در کپسول های کوچکی تشکیل می شود و کاشت بذر از ماه فروردین تا خرداد در خاک سبک صورت می گیرد.

 منابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/54502/#b
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=242340919
https://en.wikipedia.org/wiki/Portulaca_pilosa

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۳۶
تعداد بازدید : ۱,۶۲۲
کد خبر : ۱,۰۶۵

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید