اعجاز خنده

اعجاز خنده
خنده سن افراد را کمتر نشان می‌دهد، محبوبیت و جذابیت را ایجاد می‌کند و در بروز ایده‌های نو و خلاق اعتماد به نفس ، سلامت روان و احساس امنیت موثر است.
زندگی روزانه و حوادث و اتفاقاتش باعث ایجاد عکس العمل هایی در انسان می گردد که شرایط زمان و مکان اجازه بروز آنها را نمی دهد و در نتیجه مقدار زیادی انرژی در بدن ذخیره می گردد . این تعداد انرژی زائد عصبی به جای آنکه صرف ایجاد معادلاتی از افکار و هیجانات جدید گردد  تولید جریانی در اعصاب حرکتی در گروههای مختلف عضلات نموده و سبب ایجاد حرکات نیمه تشنجی می گردد که آنها را به نام خنده می نامیم .
 
با توجه به تعریف فوق پی می بریم که خنده از نظر روانشناسی بازتاب یا واکنشی است که به منظور تخلیه هیجانات به کار می رود . به عبارت دیگر روانشناسان معتقدند که چون مقدار زیادی انرژی ذخیره شده به دلیل شرایط مختلف مثل کنترل شدید محیط؛ حوادث اتفاقی و بازداری های ذهنی راهی به بیرون نمی یابند از طریق خندیدن از ذهن و بدن تخلیه می گردند.در واقع به دلیل همین تخلیه هیجانی است که همیشه پس از خنده احساس آرامش به وجود می آید که با خود تمرکز فوق العاده ای به همراه دارد. خنده یک پاسخ فیزیولوژیک به شوخ طبعی میباشد. خنده از دو مولفه ژست ها و تولید اصوات تشکیل یافته است. و 15 عضله صورت را منقبض می کند.
خنده سن افراد را کمتر نشان می‌دهد،  محبوبیت و جذابیت را ایجاد می‌کند و در بروز ایده‌های نو و خلاق اعتماد به نفس ، سلامت روان و احساس امنیت موثر است.

 

علل روانشناختی خنده:

 

خنده می تواند علل متفاوت داشته و به انگیزه های مختلف صورت گیرد. از جمله: نشانه اعتماد به دیگران ،تقویت روابط اجتماعی، اجتناب از درگیری و برخورد، ایجاد صمیمیت و گویای پذیرش و تعاملات مثبت است.
 
فواید خنده برای سلامتی:

 

خنده یک مکانیسم دفاعی و کنار آمدن با استرس، تحقیر، خجالتزدگی و درد است. خنده باعث افزایش سطح انرژی بدن میگردد. خنده باعث کاهش استرس و تنش روانی ، کاهش درد ، افزایش روحیه فرد و احساس خوب نسبت به خود داشتن، بهبود کارکرد مغز، تحریک هر دو نیمکره مغز گردیده و در عملکرد آنها تعادل ایجاد می کند. خنده باعث ماساژ دادن ارگان های شکمی و بهبود کارکرد آنها، و افزایش و بهبود عمل جذب و هضم می گردد. خنده باعث تقویت یادگیری و تمرکز و یک تمدد اعصاب و تکنیک تن آرامی رایگان و آسان است. هنگام خنده فشار خون و سرعت ضربان قلب شما افزایش می یابد، اما بلافاصله پس از اتمام خنده فشار خون کاهش می یابد(کمتر از حد طبیعی) خنده باعث تغییر رفتار ما می شود. پس از خنده ما بیشتر صحبت کرده و تماس چشمی و فیزیکی بیشتر برقرار می کنیم. خنده باعث کاهش سطح هورمونهای استرس می گردد. این هورمونها که در هنگام تجربه استرس و خشم ترشح می گردند باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن، افزایش پلاکت های خون و افزایش فشار خون می گردند. خنده باعث تقویت سیستم ایمنی می گردد. خندیدن یک نوع فعالیت بدنی هوازی می باشد. خنده با افزایش اکسیژن رسانی باعث تسریع بهبود زخم ها می گردد.

 

خنده باعث تقویت یادگیری و تمرکز و یک تمدد اعصاب و تکنیک تن آرامی رایگان و آسان است.

 

خنده مورد نیاز همه انسان‌هاست وقتی می‌خندیم، آرام می‌گیریم، کیفیت زندگیمان بهتر می‌شود، در واقع با خندیدن، منابع درون خود را در جهت مثبت، سوق می‌دهیم. اولین واکنش هیجانی جنین خنده است و  کودکان به‌طور متوسط 300تا 400بار در طول یک شبانه روز می‌خندند. اما در بزرگسالان این دفعات به 6تا 10بار در یک شبانه روزمی رسد. با خنده می‌توانیم به‌انسانی سالم‌تر، شادتر، قدرتمندتر و کامیاب‌تر تبدیل شویم، چرا که با ترشح هورمون‌های مثبت، چهره‌مان شاداب‌تر و جذاب‌تر می‌شود و احساس نشاط و طراوت می‌کنیم و زندگی را به شکل بهتری تجربه می‌کنیم.
 
 10دقیقه خنده عمیق در طول روز می‌تواند در کاستن دردهای شدید موثر باشد، خنده سن افراد را کمتر نشان می‌دهد،  محبوبیت و جذابیت را ایجاد می‌کند و در بروز ایده‌های نو و خلاق اعتماد به نفس ، سلامت روان و احساس امنیت موثر است. خنده از سکته‌های قلبی، مغزی، تنگی رگ‌های قلبی و بیماری‌های تنفسی و دهها بیماری دیگر به‌خوبی پیشگیری می‌کند. هورمون "اندورفین" که در شخص احساس اعتماد به نفس و سرخوشی می‌کند،در اثر خندیدن، تولید می‌شود و مقدار ترشح این هورمون با ورزش و فعالیت‌های نشاط آور، بالا می‌رود.
 
گرد آوری: فهیمه کهتری
ایرنا- زن روز
۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۴:۱۷
تعداد بازدید : ۹۷۸
کد خبر : ۱,۰۲۰

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید