هرفته، قلعه تاریخی صفویان در مهریز

هرفته، قلعه تاریخی صفویان در مهریز
روستای هرفته از توابع بخش مرکزی شهرستان مهریز، در شمال شرقی مهریز و جنوب شرقی یزد واقع شده است و اقلیمی گرم و خشک دارد. این روستا از شمال غربی به کوه لاقلعه محدود شده است. قلعه هرفته خارج از روستای هرفته قرار گرفته و تقریبا 200 متر با روستا فاصله دارد و در کنار گورستان فعلی آن قرار دارد.
 
قلعه تاریخی هرفته که به قلعه خوش طرح نیز معروف است، قدمتش به دوره صفوی می‌رسد. قلعه گلینی که نمود بیرونی آن ترکیبی از چهار برج، سر در ورودی مرتفع و حصار پیرامونی است و با تزئینات زیبا و هندسی، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند.
 
 
در داخل قلعه نیز فضاهای مسکونی به شکل اتاق‌هایی با پوشش گهواره‌ای و فضاهای خدماتی و جانبی با انواع پوشش‌های گردپوش، محورهای عرضی قلعه را شکل داده و از طریق محورهای ارتباطی مجاور خود به محور اصلی قلعه مرتبط می‏شود. این قلعه از گل و خشت ساخته شده و در حال حاضر برج و باروی نیمه مخروبه‌ی آن نیز به جا مانده است.
 
 
این بنا و بافت قدیمی روستا، موجب جذب گردشگران زیادی شده و در طول سال پذیرای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی زیادی است. در روستای هرفته میراث تاریخی زیادی به چشم می خورد، یکی از آن‌ها حمامی تاریخی است که قدمت آن نیز همانند قلعه تاریخی هرفته به دوره‌ی صفویه می‌رسد. این حمام با آجر و ملات گل و آهک ساخته شده و دارای 3 بخش جدا از هم است: بخش‌های مردانه، زنانه و تون. حمام مردانه دارای سردر کوچک با قوس شاخ بزی و تزئینات آجری راسته خفته است. پس از سردر حمام، هشتی با سقف گنبدی شکل قرار گرفته که دورتا دور آن سکوهایی برای نشستن تعبیه شده است و حوض هشت ضلعی‌ای نیز در وسط آن قرار دارد. حمام زنانه دارای ابعاد کوچک‌تری است و بخش بین آن مستطیلی است. طرح گرمخانه‌ی آن هم مستطیلی شکل با سقفی گنبدی است.
 
 
قلعه‌ی هرفته که به ثبت ملی هم رسیده است و روستای تاریخی آن و همچنین کشفیات باستان‌شناختی این محوطه، نشان از اهمیت و ارزش تاریخی ـ فرهنگی آن دارد که می‌طلبد بیش از این مورد توجه مسئولان و بخصوص گردشگران قرار گیرد. پیشنهاد می‌کنیم اگر در این فصل که زمان مناسبی برای سفر به یزد است، به این نقطه رفتید، حتما از روستای مهریز و قلعه‌ی هرفته دیدن کنید. اصلا آیا پیش از این از این قلعه‌ی تاریخی گلین بازدید کرده‌اید؟
۸ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۳۶
تعداد بازدید : ۲,۸۶۵
کد خبر : ۱۰,۱۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.