کودکان و دمانس

کودکان و دمانس
زندگی تمامی اعضای خانواده بر اثر ابتلای یک نفر از آن¬ها به بیماری دمانس دستخوش تحولات عمیق و وسیعی میشود. کودکان در این ماجرا از سایرین آسیب¬پذیرترند و نیاز به توجه بیشتری دارند.
 
 
وقتی یکی از نزدیکان یک کودک، مثلاً پدربزرگ او، به آلزایمر یا نوع دیگری از بیماری¬های دمانس مبتلا می¬شود، چگونه این مشکل و تغییرات خلقی و رفتاری پدربزرگ را برای کودک توضیح  می¬دهید؟ آیا با رفتار خود کوشش می¬کنید مشکل را انکار نموده و اوضاع را عادی جلوه دهید؟ آیا بیمار و مسایل او را از دید کودک پنهان می کنید؟

 

.آسیب پذیری کودکان

 

بروز دمانس در خانواده برای کودکان از دوجنبه چالش¬برانگیز است. اول، ترس از دست دادن عزیزی که او را بسیار دوست دارند، و دوم، نگرانی از اینکه سایر عزیزان و خودشان هم در آینده به این بیماری مبتلا شوند. این دو چالش ممکن است برای آن¬ها بحران روانشناختی ایجاد نماید.
همچنین، کودکان ممکن است مجبور شوند، زودتر از موعد، نقش والد جانشین را در انجام امور خانه مانند خرید، تمیز کردن، و یا حتی آشپزی بر عهده گیرند. این تغییر زود هنگام ممکن است در آن¬ها احساس سرخوردگی، بی¬پناهی، تنهایی، و افسردگی بوجود آورد. 

 

به کودکان آگاهی دهید

 

کودکان اغلب از وجود یک مشکل بزرگ در خانواده، حتی قبل از اینکه کسی برایشان توضیح داده باشد، آگاهند. بنابراین برایشان اطمینان¬بخش خواهد بود که با توجه به توان فکریشان آن¬ها را در جریان مسائل قرار دهید.
آگاهی از بیماری دمانس ممکن است بسیار دردناک و نگران¬کننده باشد ولی کودکان با علم به این که رفتار و گفتار بزرگترشان اختیاری نیست و به دلیل بیماری به وجود آمده است، آرامش بیشتری خواهند یافت.
توجه به رفتار و کردار اطرافیان بیمار، در سازشگری با مشکلات بیماری، برای کودکان آموزنده است. آن¬ها در عمل آموزش می¬بینند که چگونه باید با مشکل بزرگ و اضطراب¬آوری چون دمانس سازش  نموده و احساسات دردناک ناشی از آن را مدیریت نمایند.
توضیحات خود را درباره بیماری با توجه به سن کودکان و سطح درک و تحمل آن¬ها تنظیم کنید. در عین اینکه به روشنی و درستی به سؤالات آن¬ها پاسخ می¬دهید، به آنها اطمینان دهید که آمادگی پاسخگویی به پرسش¬های دیگر آن¬ها را دارید و می¬توانند هر وقت لازم بود در این مورد با شما صحبت کنند.
به آن¬ها اطمینان دهید که با وجود تمام فشارها و گرفتاری¬ها، مانند گذشته، آن¬ها را دوست دارید و در عمل با برنامه-ریزی دقیق سعی کنید صرف¬ وقت با آن¬ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

 

 به احساسات کودکان توجه کنید

 

کودکان بیش از دیگران نیازمندند که به احساساتشان توجه کافی شود. احساساتی از جمله:
غم واندوه از اینکه برای کسی که دوستش دارند اتفاقی ناخوشایند افتاده است
اضطراب از اینکه به سر بیمار چه خواهد آمد
ترس و خجالت¬زدگی از رفتار غیرمعقول و حتی کودکانه پدر بزرگشان در حضور سایرین
ملالت از سؤال¬ها و داستان¬های تکراری عزیزشان
تغییر نقش و مسئولیت جدید آن¬ها در مراقبت از کسی که تا چندی قبل از آن¬ها مراقبت می¬کرد
احساس بیهودگی و وازدگی به دلیل اینکه کوشش های آنها در بهبود بیمار تأثیری ندارد
عصبانیت از اینکه والدین آن¬ها درگیر مراقبت از بیمار هستند و فرصت همیشگی صرف ¬وقت کافی با آن¬ها را ندارند.

 

کودکان را راهنمایی کنید

 

از آن¬ها بپرسید نسبت به بیماری پدربزرگ خود چه احساسی دارند و به پاسخ آن¬ها به دقت توجه کنید تا بتوانید از نگرانی¬های آنها آگاه شده و در رفع آن¬ها بکوشید.
از کودکان برای مراقبت در حدتوان آن¬ها کمک بگیرید ولی توجه داشته باشید که در این کار زیاده¬روی نکنید و زندگی کودکانه آن¬ها را مختل ننمایید. آن¬ها باید فرصت کافی برای بازی، درس، تفریح، و کودک بودن داشته باشند.
کودک را تشویق کنید دفترچه خاطرات روزانه خود را بنویسد. نوشتن احساسات کودک به او آرامش می¬دهد و مایه تسلی¬خاطر او خواهد شد.
 
پریشانی و اندوه در کودکان

 

اگر کودک خواب¬های پریشان می¬بیند، رفتار سرکش و جلب توجه¬کننده از خود نشان می¬دهد، و یا از دردهای نامشخص شکایت دارد، ممکن است به اضطراب دچار شده باشد.
کودکان آشفته ممکن است دچار عدم¬تمرکز لازم در انجام تکالیف مدرسه شوند و افت تحصیلی پیدا کنند. در صورت لزوم با مشاور مدرسه صحبت کنید و او را در جریان بیماری دمانس در خانواده بگذارید.
کودک ممکن است نسبت به بیماری پدربزرگ بی¬تفاوت به نظر برسد یا حتی خود را شاد جلوه دهد. او بدینوسیله مسائل را در سینه¬اش حبس کرده و از ابراز نگرانی و ناراحتی خود طفره می¬رود. ضمن احترام به خواسته¬های او، توصیه می¬شود کوشش نمایید راجع به مسائل موجود با او صحبت نمایید.
نوجوانان ممکن است به نظر برسند که بیشتر به خودشان توجه دارند و وقت خود را در تنهایی و اتاق خود صرف می-کنند. این گزینه ممکن است مکانیسم دفاعی آن¬ها در برخورد با مشکل لاینحل دمانس باشد. ضمن احترام به رفتار آن¬ها، به آن¬ها اطمینان دهید که دوستشان دارید و هر زمان مایل باشند می¬توانند با شما صحبت و پرسش¬های خود را با شما مطرح نمایند.

 

کودکان را در جریان امور قرار دهید

 

سعی کنید برای  فرزندان خود کارهایی را در زمینه مراقبت و توجه به افراد مبتلا به دمانس در نظر بگیرید، اما توجه داشته باشید که مسئولیت بیش از حدی را به آن¬ها واگذار نکنید و اجازه ندهید که بیشتر وقت کودکان گرفته شود. نکته بسیار مهم این است که باید فرزندان خود را برای ادامه زندگی عادی¬شان تشویق کنید
به آنها یادآوری کنید مهم¬ترین کاری که حتی برای یک زمان محدود و کوتاه می¬توانند انجام دهند این است که عشق و محبت خود را به بیمار نشان دهند
سعی کنید لحظه¬هایی که کودک و بیمار با هم هستند لذت¬بخش باشد برای مثال،  با هم به پیاده روی بروند, بازی کنند, وسایل را جابه¬جا کنند یا یک دفترچه یادداشت از رویدادهای گذشته تهیه کنند
با کودکان خود درباره گذشته بیمار مبتلا صحبت کنید. عکس¬ها و فیلم¬ها را به آن¬ها نشان داده و خاطرات را مرور کنید
فرزندان خود را به این کار تشویق کنید و مطمئن شوید که آنها متوجه نتایج این کار می¬شوند.
و نکته آخر اینکه به کودکان خود یادآور شوید که اگر بیمار مبتلا می¬توانست احساساتش را بیان کند تا چه حد به داشتن و بودن در کنار شما افتخار می¬کرد.


 
 سارا ذریعه 
دانشجو دکترای روانشناسی سلامت 

 
منابع و مراجع

 1) sciencedirect.com; (n.d.), Impaired health of those living with dementia patient,retrievedApril2017, from http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0277953695002960
2) alzheimers.org.uk; (n.d.), Explaining dementia to children and young people, retrievedApril2017, fromhttps://www.alzheimers.org.uk/info/20029/daily_living/23/explaining_dementia_to_children_and_young_people
3) alz.org; (n.d.) Children and teens, retrieved April 2017, fromhttp://www.alz.org/documents/national/brochure_childrenteens.pdf
4) ncbi.nlm.nih.gov; (n.d.), What it means to be an adult child of a person with dementia,retrievedApril2017, from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24152431
5) Sheffield.ac.uk; (n.d.), Young people caring for adults with dementia, retrieved April 2017, fromhttps://www.sheffield.ac.uk/polopoly_fs/1.563454!/file/Young_people_caring_for_adults_with_dementia.pd
6) ÇOCUKLARA YAPILACAK AÇIKLAMALAR   from http://alz.org.tr۱۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۰
تعداد بازدید : ۲۷۸
کد خبر : ۱۰,۰۴۷

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید