پیچ امین الدوله
پیچ امین الدوله درختچه‌ای بالارونده و پیچنده از جنس Lonicera در خانواده Caprifoliaceae بومی شرق آسیا ( چین ، تایوان، ژاپن و کره) می باشد.
[ تعداد بازدید : ۱,۶۱۱ ]
گل رز (ROSA HYBRIDA)
اگر یک بوته گل رز تو خونه دارین بهتون توصیه میکنم این مقاله رو حتما بخونین
[ تعداد بازدید : ۱۱,۵۱۷ ]
طاووسی
گل طاووسی یکی از بهترین گلهایی هست که میتواند شرایط خشک تهران و هر شهر دیگه ای رو تحمل کند و در ازای اون در بهار گلهای معطر زرد رنگ و بسیار زیبایی رو به ما هدیه بدهد.
[ تعداد بازدید : ۱,۲۶۸ ]
درخت سرو
از جمله روشهای ظبیعی و ارگانیک کنترل آفت، اسپری روغن یا صابون باغبانی بر روی گیاه است که بسیاری از آفتهای ریز مانند حشره پولک دار، شته ها و کنه ها را از بین میبرد.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۲۱ ]
کوکب کوهی
نام انگلیسی: ORANGE CONEFLOWER نام علمی:RUDBECKIA FULGIDA خانواده :ASTERACEAE - کاسنی
،نامهای دیگر: Black-eyed Susan, sullivantii 'Goldsturm'
[ تعداد بازدید : ۱,۳۳۱ ]
گل شیپوری
گل شیپوری را می توان هم در خانه در گلدان و هم بیرون از خانه در زمین یا باغچه کاشت. در مناطق با آب و هوای گرم، گل شیپوری در تمام طول سال رشد می کند ولی در مناطق با آب و هوای سرد گل شیپوری را به عنوان گل سالانه پرورش می دهند. این گل زیبا در بسیاری از رنگ ها موجود است و ریشه آن غده ای می باشد و برای تزیین تپه گل ها و حاشیه ها یک گل ایده آل است. از گل شیپوری برای مصارف گل بریده و دسته گل های عروس استفاده می کنند
[ تعداد بازدید : ۱,۵۱۴ ]
به ژاپنی
به ژاپنی - JAPANESE QUINCE

نام علمی:CHAENOMELES JAPONICA
خانواده:ROSACEAE- گل سرخیان
بومی منطقه: ژاپن و چین و کره
نام های دیگر:به زینتی, Pink Beauty Flowering Quince , Ornamental Japanese Flowering Quince , Cydonia
[ تعداد بازدید : ۳,۴۹۶ ]
گل میمون
نام انگلیسی:Snapdragon

نام علمی:Antirrhinum majus

فارسی رایج:میمون

از خانواده:Plantaginaceae(دسته بندی جدید)

خاستگاه:مدیترانه( موروکو،پرتغال تا جنوب فرانسه تا ترکیه و سوریه)
[ تعداد بازدید : ۲,۲۹۶ ]
استاتیس
گل استاتیس دارای گونه های علفی یک ساله، دو ساله، چندساله و درختچه های خزان دار است. برخی از چندساله ها به سرما مقاوم می باشند. انواع غیر مقاوم آن را در مناطق معتدله به صورت یک ساله پرورش می دهند.
[ تعداد بازدید : ۱,۱۳۲ ]
سیاه دانه
سیاه دانه گیاهی علفی به ارتفاع 20 تا 30 سانتیمتر است. برگهای آن منشعب و کمی باریک است. گلها به رنگ بنفش کمرنگ هستند. میوه آن بزرگ و از نوع کپسول است. در هر میوه 3 تا 7 فولیکول قرار دارد که در هر فولیکول تعداد بی شماری بذر قرار دارد.
[ تعداد بازدید : ۱,۶۳۴ ]
زعفران
زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستان گرم و خشک باشد بخوبی می‌روید. مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد است و لیکن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعا در این ایم به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد. در دوره خواب یا استراحت گیاه (تابستان) بارندگی یا آبیاری برای آن مضر است بنابراین کشت و کار آن در مناطق گیلان و مازندران و مناطق گرم جنوب کشور معمول نیست.
[ تعداد بازدید : ۸۸۵ ]
پیچ گلیسین
این گیاه با عنوان CHINESE WISTERIA و نام علمی WISTERIA SINENSIS از خانواده گلهای پروانه آسا و بومی منطقه چین است. در ایران به نام گل «پیچ انگوری» نیز شناخته می‌شود. طریقه نگهداری و مراقبت از آن را در ادامه مطلب بخوانید.
[ تعداد بازدید : ۱,۹۶۹ ]
گل مینا
این گیاه از خانواده Asteraceae (گل ستاره ای)میباشد و بومی اروپا و مناطق معتدل آسیا میباشد ودر شمال ایران نیز به خوبی می روید . گل مینا قابلیت رشد در مراتع و مزارع و جنگل را دارد .
[ تعداد بازدید : ۱,۴۶۹ ]
بابونه
گل بابونه یک نوع گل کوچک سفید است که می توان آن را خشک کرد و به جای چای از آن استفاده کرد. اگر می خواهید بابونه را برای استفاده به جای چای بکارید بهتر است از نوع بابونه آلمانی استفاده کنید.
[ تعداد بازدید : ۱,۱۰۰ ]
اسطوخودوس
اسطوخودوس با عطر بی نظیری که دارد از ادویه های مورد علاقه سرآشپزان معروف است، با پرورش نوع خانگی آن همسر خود را غافلگیر کنید.
[ تعداد بازدید : ۱,۵۲۶ ]
استویا
استویا (Stevia rebaudiana Bertoni) گیاهی بوته ای از تیره Asteraceae و حساس به سرما است که ارتفاع آن به یک متر نیز می رسد.
[ تعداد بازدید : ۱,۶۰۱ ]
گل اختر
گل اختر گونه از گیاهان گلدار از جنس Canna است. این جنس دارای نوزده گونه است. این گیاه از خانواده Cannaceae بومی مناطق استوایی است ولی امروزه در بیستر مناطق نیمه گرمسیری ومعتدل جهان کشت میشود و ارزش زینتی دارد.
[ تعداد بازدید : ۱,۲۴۸ ]
تاج خروس
سرده ای از گیاهان گلدار است که دارای ۶۰ گونه متفاوت می‌باشد. گل‌های این گیاه به رنگ‌های بنفش، قرمز و زرد است. بسیاری از اعضای این سرده ویژگی‌ها و کاربردهای مشابهی با اعضای سرده سلوسیا دارند. گیاهِ تاج خروس باید در معرض نورِ کامل خورشید قرار بگیرد و خاکش نیز باید ماسه‌ای، زهکش و غنی باشد.
[ تعداد بازدید : ۱,۷۷۷ ]
نسترن
نَستَرَن (Rosa canina) نوعی رز وحشی با گل‌های ریز می‌باشد که به رنگ‌های سفید، قرمز و گاهی زرد یافت می‌شود و دارای بوی کم اما مطبوعی است.میوه آن دارای مقدار بسیار زیاد ویتامین ث است. در طب سنتی ایران به کار می‌رود.
[ تعداد بازدید : ۱,۵۰۷ ]
کوکب
گل کوکب از خانواده گلستارگان Asteraceae و بومی مکزیک میباشد .کوکب بیش از بیست گونه شناخته شده دارد و به واسطه تنوع رنگ و شکل و زیبائی آن مورد توجه بیشتر تولیدکنندگان گل وگیاه زینتی است.
[ تعداد بازدید : ۱,۲۱۶ ]
قرنفل
قرنفل از گل‌های قدیمی و دوست‌‌داشتنی است که مناسب برای حاشیه‌کاری بوده و از خانواده میخک به حساب می‌آید.
[ تعداد بازدید : ۱,۴۹۰ ]
گل نرگس، نرگس شیراز، دافودیل
Jonquil, Daffodil, Narcissus
از خانواده آماریلیداسه Amaryllidaceae
[ تعداد بازدید : ۸,۱۳۳ ]
بنفشه آفریقایی
گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یک نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
[ تعداد بازدید : ۱,۷۷۳ ]
گل پامچال زینتی
نام علمی: Primula x polyantha

نام انگلیسی: Polyanthus Primrose
[ تعداد بازدید : ۱,۶۶۶ ]
لاله
لاله گیاهی است با نام علمی Tulipa sp از خانواده Liliaceae و برگهایش به صورت نیزه ای می باشد
[ تعداد بازدید : ۱,۵۳۴ ]
​توت فرنگی
حتما شما هم مانند بیشتر افراد طرفدار توت فرنگی هستید. ما به شما یاد می دهیم چگونه این میوه را در باغچه خانه خود پرورش دهید.
[ تعداد بازدید : ۱,۲۸۰ ]
خرزهره
نام علمی :Nerium oleander
خرزهره گیاهی است چند ساله که به صورت بوته ای و با درختچه می روید این گیاه که بومی مناطق مدیترانه ای است به عنوان گیاه زینتی در بسیاری از نقاط دنیا کاشته می شود .
[ تعداد بازدید : ۱,۸۶۹ ]
زنبق
نام علمی: Iris.sp

نام خانواده: Iridacea

زنبق ها علاوه بر گل های زینتی به عنوان منبع تامین عطرها نیز بکار برده می شوند. نام جنس این گل از نام زن پیامبر گرفته شده است.
[ تعداد بازدید : ۱,۷۵۰ ]
شاهپسند
شاهپسند درختی با نام علمی Lantana camara، که با عناوین پرچم اسپانیا و لانتانا غرب هند نیز شناخته می شود ، یک گونه گیاه گلدار در خانواده شاهپسند (Verbenaceae) بومی مناطق گرمسیری آمریکا است.
[ تعداد بازدید : ۸۴۰ ]
همیشه بهار( CALENDULA OFFICINALIS)
گل همیشه بهار یک گیاه یکساله و حاصلخیز است که پرورش آن بسیار آسان است. همیشه بهار گل‌هایی نارنجی، زرد و یا لیمویی را در امتداد ساقه‌های بلند تولید می‌کند. گل‌ها از اواسطِ تابستان تا فصلِ یخبندان شکوفا می‌شوند.
[ تعداد بازدید : ۹۳۴ ]
گل لاله عباسی( MIRABILIS JALAPA)
گلی که در اکثر خانه های قدیمی و در باغچه ها، بسیار زیاد دیده می شد. اگر جزو کسانی باشید که از رنگ های مختلف گل ها در کنار هم لذت می برید، می توانید تخم این گل را تهیه کنید و بکارید. از این گل چندین گونه در جهان شناخته شده است که در عکس ها دو گونه آن که در ایران به راحتی رشد می کنند را می بینید.
[ تعداد بازدید : ۲,۰۷۳ ]
گل آفتاب گردان (HELIANTHUS ANNUUS)
گل آفتاب گردان گیاهی است یکساله از جنس Helianthus در خانواده Asteraceae بومی آمریکای شمالی از مرکز کانادا تا شمال مکزیک است. طول دوره رشد آفتابگردان بسته به رقم و کلیه عوامل محیطی از ۹۰ تا ۱۵۰ روز میباشد.
[ تعداد بازدید : ۱,۴۴۱ ]
قلب ارغوانی( (TRADESCANTIA PALLIDA
گیاه "قلب ارغوانی" یکی از گیاهان گلدار خانواده ی برگ بیدی می باشد. این گیاهان بومی نواحی ساحلی در شرق مکزیک هستند.قلب ارغوانی گیاهی چندساله و همیشه سبز با ساختاری بالارونده می باشد
[ تعداد بازدید : ۴,۴۷۵ ]
شمشاد
اسم علمی این گیاه Euonymus japonicus ، از خانواده celastraceae میباشد.این جنس شامل ۱۷۶ گونه مختلف می باشد گیاهانی همیشه سبز ، زیبا و مناسب برای پرچین ها و هرس پذیر هستند.
[ تعداد بازدید : ۳,۱۱۴ ]
شب بو ویرجینیا ( مروارید شیراز ) Malcolmia maritima
یک ساله بوده و ارتفاع گیاه کوتاه و از 15 تا 30 سانتی متر تجاوز نمی کند . شاخ و برگ آن ظریف است و در بالای آنها مقدار زیادی گل های کوچک چهار گلبرگی در رنگ های صورتی ، ارغوانی ، یاسی و سفید تولید شده که باعث مخفی ماندن شاخ و برگ می شوند .
[ تعداد بازدید : ۳,۷۳۴ ]
یاسمن زمستانه
نام علمی: Jasminum nudiflorum
نام انگلیسی: Winter jasmine
خانواده: زیتونیان (Oleaceae)
زادگاه این درختچه بالارونده، شمال چین است و برخلاف سایر یاسمن ها در زمستان گل می دهد و به همین دلیل دارای ارزش زینتی بسیاری است.
[ تعداد بازدید : ۱,۲۷۲ ]
سیکاس
نام علمی: Cycas revolute
نام خانواده: Cycadaceae
خانواده سیکاس شامل ۱۰ جنس و ۷۶ گونه می باشد. اگر چه برخی از گیاهشناسان این خانواده را جزو بازدانگان حقیقی محسوب می کنند ولی بعلت دارا بودن برخی از خصوصیت سرخس ها در گروه حد واسط سرخس ها و گیاهان دانه دار قرار می گیرند. جنس سیکاس دارای ۸ گونه می باشد که گونه معروف این جنس Cycas revolute است.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۱۶ ]
میخک
جنس Dianthus بیش از ۳۰۰ گونه دارد که چندیدن گونه از آن به عنوان گیاه زینتی باغچه ای، گل بریدنی یا گیاه گل دهنده گلدانی پرورش داده می شود که عمومی ترین آن ها شامل (D. barbathus (Sweet William/ قرنفل، (D. plumarius(Pink/ میخـک بـاغـی و دو رگـه هـای بیـن ایـن دو و نیـز D. caryophyllus (میخک گل کاران) می باشد
[ تعداد بازدید : ۲,۰۰۰ ]
آگاو امریکانا
آگاو (Agave) از کلمه یونانی Agavos به معنی تحسین آمیز مشتق شده است و علت انتخاب این نام برای این گونه شاید این باشد که گیاه بزرگ و تحسین برانگیزی است و وقتی به گل می نشیند واقعاٌ زیبا و دیدنی می شود ، بطور کلی باغبانها در ایران به این گیاه آگاو می نامند . برخی مناطق دنیا به علت شباهت ظاهری آن به Aloe ( گیاه مولد صبر زرد از تیره لاله ) به غلط Aloes می گویند . گیاهان جنس آگاو از خانواده نرگس یا Amaryllidaceae می باشد ( در برخی منابع از خانواده Agavaceae ذکر شده است ) و دارای 300 گونه دائمی است
[ تعداد بازدید : ۱,۲۸۸ ]
یاسمن
اسم علمی این گیاه Stephanotis Floribunda ، از خانواده Apocynaceae می باشد.این گیاه بومی ماداگاسکار است. ارتفاع آن به بیش از یک متر می رسد
[ تعداد بازدید : ۱,۳۱۹ ]
یاس درختی کالیفرنیا
گیاه یاس درختی ، درختچه ای است همیشه سبز متعلق به خانواده Rhamnaceae (عناب) که بومی ایالت کالیفرنیای آمریکا ( از کلمبیا تا اورگان میباشد .)
[ تعداد بازدید : ۱,۲۵۷ ]
نیلوفر ارغوانی
نیلوفر ارغوانی گیاهی از جنس Ipomoea در خانواده کانولوولاسه (پیچک) بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. این گیاه با نام هایی چون Purple و Tall و Common Morning Glory در جهان شناخته میشود.
[ تعداد بازدید : ۱,۲۵۰ ]
موچسب معمولی
موچسب معمولی از دسته ی گیاهان گلدهنده در خانواده ی تاک است. بومی مناطق غربی آسیا، چین و ژاپن می باشد. این گیاه یک برگ ریز رونده چوبی بوده و تا 30 متر رشد می کند. با چسباندن شاخه های بیشمار ریز و کوچک خود همچون پیچک به دیوارها می چسبد.
[ تعداد بازدید : ۱,۹۸۰ ]
گل یاس رازقی
گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
[ تعداد بازدید : ۲,۲۰۳ ]
گل محبوبه شب
گل محبوبه شب گیاهی از جنس Cestrum در خانواده Solanaceae میباشد که به طور معمول با عنوان green cestrum، در دنیا شناخته میشود و در فارسی با عنوان یاس شب نیز نامیده میشود. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی به خصوص شیلی و جزایر آنتیل است.
[ تعداد بازدید : ۲,۶۶۳ ]
گل کاغذی کبیر
گل کاغذی کبیر از خانواده گل کاغذی و بومی برزیل، بولیوی، پرو و آرژانتین می باشد ولی در بسیاری از نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا نیز تولید و کشت می شود.
[ تعداد بازدید : ۱,۳۵۲ ]
گل اطلسی
گل اطلسی گیاهی است یکساله که در صورت فقدان وجود دمای پائین به صورت گیاهی چندساله رویش خواهد کرد از جنس Petunia و خانواده سولاناسه (Solanaceae)بومی آمریکایی جنوبی معمولاً دارای گل های دو رنگ ترکیبی است. این گل محبوب نام خود را از کلمه فرانسوی petun به معنی "تنباکو" گرفته است.
[ تعداد بازدید : ۱,۶۲۵ ]
فلفل زینتی
فلفل زینتی گونه ای گیاهی اهلی از جنس Capsicum در خانواده Solanaceae بومی مناطق جنوبی آمریکای شمالی و شمال آمریکای جنوبی است. سه گونه C. annuum ، C. frutescens و C. chinense از تنها یک جد مشترک تکامل یافته اند. این گونه رایج ترین و گسترده ترین از پنج capiscums اهلی است.
[ تعداد بازدید : ۱,۱۶۱ ]
سوسن یک روزه زرد
"سوسن یکروزه زرد" یا "زنبق رشتی لیمویی" یکی از گیاهان زینتی، علفی و چندساله است. این گیاه می تواند تا حدود 90 تا 120 سانتیمتر (35 تا 47 اینچ) ارتفاع رشد کند. برگ های این گیاه به رنگ سبز روشن، خطی و به طول حدود 40 سانتیمتر می باشند. گل ها به رنگ زرد لیمویی، شیپوری شکل، زیبا و بسیار معطر هستند.
[ تعداد بازدید : ۱,۱۴۶ ]
سنبل
سنبل یک گیاه گلدار چند ساله پیازی در خانواده Asparagaceae، بومی جنوب غربی آسیا ، جنوب و مرکز ترکیه ، شمال غرب سوریه ، لبنان است. این گیاه در قرن 16 به اروپا وارد شده است.
[ تعداد بازدید : ۱,۵۷۹ ]
داوودی
اسم علمی گیاه داوودی Chrysanthemum ، از خانواده Compositae میباشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه ازگیاهان یک ساله ، چند ساله، علفی و گلخانه‌ای است
[ تعداد بازدید : ۱,۱۴۵ ]
ختمی درختی کرکدار
از گیاه ختمی، انواع یکساله، دائمی و ژاپنی (چینی) و درختی کشت و کار می شوند. در ایران کاشت ختمی یکساله نسبتاً محدود است. لیکن انواع دائمی ختمی در بسیاری از شهرها تکثیر می شود. نوع یکساله با اولین سرمای پاییز خشک شده و از بین می رود.
[ تعداد بازدید : ۱,۰۱۹ ]
ختمی چینی
Hibiscus Rosa گیاهی گلدار در خانواده مالواسه و جنس هیبیسکوس است. این گیاه در سال 1960 به عنوان گل ملی مازی انتخاب شد.
[ تعداد بازدید : ۹۹۷ ]
گل جعفری
گیاهی یکساله یا چند ساله‌است، این گل دارای ۵۶ گونه و از خانوادهٔ گل آفتابگردان بوده و بومی امریکای شمالی و جنوبی است. گل جعفری محل‌های گرم و آفتابی را دوست داشته و بذر آن‌ها را از نیمه اسفند تا آخر فرودین در خزانه می کارند.گونه‌هایی از آن که در باغ‌ها و باغچه‌ها کاشته می‌شوند
[ تعداد بازدید : ۱,۲۰۷ ]
گل بنفشه
این گونه از بنفشه که کاشت آن در ایران رایج میباشد گیاهی چندساله است از جنس Viola در خانواده Violaceae (بنفشگان) بومی اروپا و شمال غرب آسیا میباشد و نام رایج آن در اکثر نقاط جهان Pansy و همچنین بنفشه سه رنگ یا بنفشه هیبرید میباشد.
[ تعداد بازدید : ۲,۰۰۶ ]
پورتولاکا پیلوسا / گل ناز پرزدار
"پورتولاکا پیلوسا" گیاهی از جنس و خانواده گل ناز می باشد. این گیاه بومی آسیا و آمریکا است. در آمریکا از ایالت متحده و جزایر کاریب تا برزیل پراکنش دارد. نام گونه ی این گیاه از کلمه ی pilose گرفته شده که نشان دهنده ی وجود کرک ها و موهای ریز در این گیاه است.
[ تعداد بازدید : ۱,۴۹۰ ]
شمعدانی
نام رایج: شمعدانی معمولی
نام علمی: pelargonium hortorum
نام خانواده: Geraminaceae
شمعدانی ها در واقع، گیاهانی هستند با خاستگاه آفریقایی و استرالیایی که حدود ۲۰۰ گونه ‌دارد. بعضی گونه‌های آن در شمال آمریکا و استرالیا انتشار دارند و عده‌ای نیز به مناطق مدیترانه‌ای وارد شده‌اند.
[ تعداد بازدید : ۱,۷۵۱ ]
کاج مطبق
فارسی اصیل : کپی ناژ (کپی = میمون +ناژ = کاج) اشاره به معنی ریشه نام لاتین آن
فارسی رایج : کاج مطبق
نام انگلیسی: nirfolk island pine
گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده «آراکرییاسه» با شاخه‌ های مطبق، موطن اصلی جزیره نور فولک استرالیا
[ تعداد بازدید : ۱,۲۹۸ ]