​زمان مناسب هرس درختان و بوته ها
در واقع، این کار فرآیند نسبتاً ساده‌ای است که به کمی دانش اولیه و ابزار مناسب نیاز دارد.
[ تعداد بازدید : ۷,۶۹۴ ]
روش کندن تنه درخت
شاید شما به تازگی در باغچه و یا باغ خود درخت بیمار یا خشک شده ای رو قطع کردین اما هنوز برای از ریشه در آوردن و قطع کامل اون راهی پیدا نکردین. برای این منظور چندین روش وجود داره. یک راه از ریشه درآوردن تنه درخت است. روش دیگر استفاده از مواد شیمیایی و سموم است. روشهایی دیگر نیز وجود داره. با ما همراه باشید.
[ تعداد بازدید : ۳,۷۶۰ ]
جدول اختلاط پذیری سموم کشاورزی
بطور کلی برای آزمایش اختلاط پذیری ( شیمیایی ) ترکیبات همواره موارد ذیل را مد نظر داشته باشین:
[ تعداد بازدید : ۶,۳۶۰ ]
کاشت و نگهداری گلهای پیازی
هر کدام از گل های پیازدار دوره استراحت معینی دارند. دوره استراحت این گیاهان از زمان زرد و پژمرده شدن برگ هایشان شروع می شود که در این زمان لازم است به تدریج آبیاری آنها را کم کرده و پس از خشک شدن کامل، به آن آب نداد
[ تعداد بازدید : ۱۴,۶۶۹ ]
چگونه از «گلخانه» کسب درآمد کنیم؟
کشاورزی و باغداری از آن دسته شغل‌هایی است که شاید به خاطر سختی‌های آن جوان‌ها دیگر کمتر به آن رغبت نشان دهند و شاید از نظر خیلی سوددهی نداشته باشد؛ اما جالب است بدانید اگر راه و روش این کارا را بلد باشید، می‌توانید از این شغل پول خوبی به جیب بزنید.
[ تعداد بازدید : ۲,۰۵۲ ]
10 طرح کم هزینه برای ساختن گلخانه
هر باغی بدون گلخانه ناقص است، در حقیقت، جذابیت واقعی از یک باغ بزرگ در یک گلخانه ساده و کوچک نهفته است. شما برای ساخت گلخانه نیاز به صرف هزینه زیادی ندارید. درست کردن یک گلخانه با دستان خودتان یک پروژه کم هزینه و مناسب است. در این متن طرح هایی در مورد ساخت یک گلخانه ساده با هزینه کم شرح داده شده است.
[ تعداد بازدید : ۴۰,۶۴۲ ]
توصیه های کلی در رابطه با نور
بر اثر کمبود نور اغلب ساقه ی گیاه بیش از حد دراز شده و فاصله ی بین برگ ها نیز بیش از حد معمول می گردد.علاوه بر آن ساقه های جدید ترد و شکننده شده و طول دمبرگ های جدید نیز دراز می شود.
[ تعداد بازدید : ۱,۱۰۸ ]
آموزش تصویری پیوند زدن
برای اینکه قسمت های مختلف دو گیاه بتواند با یکدیگر زندگانی کرده و تولید نهال جدید کند و بهره کافی دهد باید اتصال این دو قسمت با یکدیگر کامل باشد یعنی باهم جوش خورده یکی شود.این موضوع ممکن نیست مگر آنکه پایه و پیوندک با یکدیگر نمو نموده و سلولهای محل اتصال با یکدیگر شروع به فعالیت کرده نسج جوانی به وجود آورد.برای حصول این مقصود، باید دو طبقه مولده پایه و پیوندک با یکدیگر منطبق شده به یکدیگر بچسبند یعنی هیچ قسم مانع از مایع یا جامد و یا بخار بین آنها قرار نگیرد.در ادامه به شرح انواع پیوند میپردازیم.
[ تعداد بازدید : ۸۱,۹۳۲ ]
پیوند در درختان
پیوند زدن که در حقیقت عبارت از زخم کردن و قطع مقدار زیادی از شاخ و برگ گیاه و بعداً مجبور کردن دو نبات مختلف به زندگانی با یکدیگر است، تغییرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی مخصوصی در گیاه پیوندی جدید به وجود می آورد.
[ تعداد بازدید : ۵,۵۱۴ ]
سمپاشی گیاهان
گیاهان آپارتمانی و گلدانی همیشه در معرض باکتری‌‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا هستند. برای سالم ماندن گیاهان مورد اشاره باید تمام حساسیت‌های ویژه هر گیاه و لازمه‌های عمومی آن‌ را مطلع باشیم و به آن عمل کنیم. بعد از سمپاشی، مخلوط سم و آب باقیمانده را برای استفاده مجدد ذخیره نکرده و آنرا دور بریزید.سمپاشی یکی از اساسی‌ترین راه‌های مقابله با باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا می‌باشد که باید با رعایت موارد زیر انجام شود.
[ تعداد بازدید : ۱,۳۳۵ ]
هورمونهای گیاهی و کاربرد آنها
واژه هورمون به مواد معینی اطلاق می‌شود که در بخشی از موجود زنده ساخته شده و پس از انتقال، اثرات فیزیولوژیکی محسوسی در دیگر قسمتهای آن به جا می‌گذارد و در تراکم‌های بسیار کم فعالند. در گیاهان ترکیبات مترادف ولی از نظر شیمیایی کاملاً متفاوت یافت می‌شود. اگر گلدانی در آپارتمان یا باغچه‌ای در منزل خود دارید که برخی گلها، گیاهان و درختان آن بخوبی رشد نمی‌کنند یا برعکس، زیاده از حد رشد می‌کنند، مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۷۹ ]
نکات آموزشی درکاشت درختان میوه
در کاشت درختان میوه باید نکاتی را رعایت کرد. از جمله اینکه این درختان معمولا پیوندی هستند یعنی یک گیاه با میوه خوب و مشخصات مورد نظر ما روی یک گیاه دیگر که ریشه‌های قوی دارد یا بومی منطقه ماست پیوند زده میشود تا خصوصیات مورد نظر ما از نظر مثلا میوه خوب یا آفات کمتر یا … در کنار ریشه‌های قوی برای ما تجلی پیدا بکند.
[ تعداد بازدید : ۴,۶۹۷ ]
توضیحاتی در مورد قارچکش ها
بی شک استفاده از سموم شیمیایی جهت کنترل نهایی آفات و بیماریها اصلی پذیرفته شده میباشد که موفقیت در مهار و کنترل آنها ، به عواملی چون:زمان مصرف ، دز مصرف ، طریقه مصرف ، اختلاط سموم و… بستگی دارد.
[ تعداد بازدید : ۱۴,۶۴۶ ]
اصول تربیت و هرس درختان مثمر
رشد و نمو گیاهان را با تغییر در شرایط محیطی و یا دستکاری در خود گیاه می‌توان تنظیم کرد، برای رسیدن به چنین تغییراتی در گیاه از روش‌های فیزیکی مانند تربیت کردن (Training) و هرس کردن (Pruning) و یا از روش‌های شیمیایی نظیر کاربرد مواد تنظیم کننده رشد استفاده می‌شود.
[ تعداد بازدید : ۳,۱۶۵ ]
انواع خاک
انتخاب نوع خاک برای هر یک از گیاهان بسیار مهم است زیرا اکثر گیاهان در هر خاکی رشد مناسب ندارند . بنابراین هر گیاهی باید در خاک مناسب کاشته شود . مثلا گیاهان آپارتمانی عموما باید در خاک سبک که قابلیت نفوذ پذیری بیشتری دارد کاشته شوند.
[ تعداد بازدید : ۱۳,۸۸۴ ]
کشت گلخانه ای، کشت گلخانه ای چیست
هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب نیاز به شرایط خاصی از نظر شدت نور ، دمای روزانه ، دمای شبانه ، میزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک دارند .
[ تعداد بازدید : ۲,۰۰۰ ]
خرید گیاه و نقل مکان
قبل از خرید بودجه را تخمین بزنید، درجه مهارت خود را در پرورش گیاهان مختلف ارزیابی کنید، شرایط نور و درجه حرارت و رطوبت محل زندگی خود را به خاطر بسپارید، فضای آپارتمان خود ار مد نظر داشته باشید و با مطالعه مطالب فهرست شده زیر و خرید گلدان مناسب شادابی و خرمی آن زینت بخش محیط زندگی شما خواهد بود.
[ تعداد بازدید : ۱,۰۳۴ ]
عوارض در گیاهان آپارتمانی
آفات،بیماریها و کمبود عناصر غذایی
[ تعداد بازدید : ۲,۲۱۰ ]
گلدان:تعویض و انواع آن
اندازه گلدان از قاعده و استاندارد خاصی تبعیت می نماید و بین قاعده انتهایی و ابتدایی و ارتفاع آن تناسبی برقرار است، نامگذاری آن بر حسب قطر در لبه فوقانی است و به ترتیب دارای قطرهای 7،9، 12، 20، 25، 37 سانتی متر می باشد...
[ تعداد بازدید : ۱,۴۱۶ ]