با چه کسی مشورت کنیم؟
مشورت، یعنی گلچین کردن اندیشه دیگران برای پیشبرد بهتر کارها.
[ تعداد بازدید : ۲۱۱ ]
گیر و دار آسایش
یکی از جدی‌ترین مؤلفه‌های خوشبختی، آرامش است.اما بسیاری از مردم به جای اینکه آرامش را هدف خود قرار دهند، آسایش را ضروری دانسته و تمام همت و توان خود را در به‌دست آوردن آن بسیج می کنند.
[ تعداد بازدید : ۴,۰۳۱ ]
اعمال شب‌های قدر
اعمالی که در هر سه شب انجام می‌ شود و به اعمال مشترک معروف است و اعمالی که مخصوص هر یک از شب‌های مبارک نوزدهم، بیست و یکم و بیست ‌و سوم است.
[ تعداد بازدید : ۴,۲۹۴ ]
تاثیر شگفت انگیز شب‌های قدر بر سلامت روان / رابطه دعا با سلامتی
تحقیقات عملی نشان داده است عبادت کردن در جمع و به صورت گروهی تأثیرات معنوی و مثبت بیشتری بر روی افراد می‌گذارد.
[ تعداد بازدید : ۳,۵۶۸ ]
آیا گرفتار مرض «عادی شدن نعمت‌ها» هستید؟
شرایط اقتصادی کشور خیلی مناسب نیست و بعضی از ما، بیشتر روز حسرت نداشته‌های‌مان را می‌خوریم و غر می‌زنیم. گاهی یک پست در شبکه‌های اجتماعی، تلنگری به ذهن همه می‌زند و بازنشر آن در کانال‌های مختلف نشان‌دهنده این است که باید بیشتر درباره‌اش فکر کرد.
[ تعداد بازدید : ۳,۳۴۳ ]
چرا ماه رجب ماه خداست؟ + اعمال و ذکر
ماه رجب ماهی است که رحمت بی اندازه الهی بیش از پیش بر بندگان نازل شده است. اهمیت ماه رجب به اندازه ای است که خداوند شب آرزوها را در این ماه قرار داده است. با اعمال و فضیلت این ماه بیشتر آشنا شوید.
[ تعداد بازدید : ۱,۰۴۶ ]
در تنهایی چه می گذرد؟!
فرانسیس بیکن، فیلسوف شهیر انگلیسی، می‌گفت فقط دو نفر از تنهایی لذت می‌برند: یکی خدا و دیگری موجود ددمنش. در این جمله واقعیتی نهفته است. تنهایی هم می‌تواند زمینه‌ساز پلیدی‌ها باشد، هم می‌تواند مقدمه نیل به کمالات روحی و معنوی باشد، پس باید دید که کدام راه مطلوب و توصیه‌شدنی است: گریز از تنهایی یا خیز برداشتن به سوی آن؟
[ تعداد بازدید : ۴,۸۸۶ ]
مهم‌ترین سرمایه انسان در زندگی چیست؟
یک روانشناس گفت: مهم‌ترین سرمایه انسان در زندگی، خودآگاهی است و انسان قبل از هر چیز باید دنیای درون خود را کشف کند.
[ تعداد بازدید : ۳,۳۳۶ ]
بهترین‌های اخلاقی
انسان باید نسبت به همه کارهای نیک و پسندیده و امور خیر پیشگام و پیشتاز باشد و به رقابت با دیگران بپردازد و در کارهای خیر سرعت و سبقت بجوید.
[ تعداد بازدید : ۳,۴۸۹ ]
آدمها چند دسته اند!
آدم ها سه دسته اند: آدم هایی که زود (به موقع) می‌ فهمند اشتباه می‌ کنند، آدم هایی که دیر می‌فهمند اشتباه می‌کنند و آدم هایی که هیچ وقت نمی‌فهمند اشتباه می‌کنند.
[ تعداد بازدید : ۴,۴۴۹ ]
شاد شاد حتی در کهنسالی
گرایش مذهبی بر خوش‌بینی، سلامت روان و جسم در سالمندان اثر دارد. جهتگیری مذهبی همچنین اختلالات روانی را نیز کاهش می‌دهد و مقابله مذهبی، یک سبک مثبت برای حل مسائل روحی سالمندان به شمار می‌رود.
[ تعداد بازدید : ۲,۸۴۷ ]
توصیه هایی برای زیباتر کردن زندگی
زندگی هر انسانی پستی ها و بلندی های خاص خودش را دارد، همه ی ما گاهی زندگیمان در انواع زیبایی ها غرق است و گاهی هم رنگی به جز زشتی و سیاهی ندارد.
[ تعداد بازدید : ۳,۶۷۶ ]
ریشه ی غم ها و ناراحتی های زندگی کجاست؟ کلیک کنید!
چندی پیش در تلگرام فیلمی را دیدم که در دانمارک در شیشه ای که به طور اتوماتیکی باز و بسته می شود، هر مشتری می ‌خواست وارد این فروشگاه شود، در باز نمی ‌شد. بالایش دوربین داشت، هشدار می ‌داد که این در با لبخند باز می‌ شود. همه مشتری‌ها با لبخند وارد این فروشگاه می ‌شوند، بعد نشان می داد با این عمل چه انرژی به اهل فروشگاه و کارکنانش می ‌رسید. این جاست که باید افسوس خورد که چرا اخلاقیاتی که همه ریشه در دین اسلام دارد را اهالی کفر و غیر مسلمانان زیباتر انجامش می دهند...
[ تعداد بازدید : ۵,۰۴۹ ]
یار نزدیک تر ز توست به تو
انسان ها همچون چاله اند، چاله ای که نزدیک ترین چیز به آنها خداست که دریا دریا رحمت و عنایت و حمایت است: نحن اقرب الیه من حبل الورید...
[ تعداد بازدید : ۴,۳۸۴ ]
5 فاکتور جهت قبولی در کنکور زندگی
شاید شما نیز جزء آن دسته از آدم ها باشید که تاکنون در امتحانات زیادی شرکت کرده اند و به تناسب سعی و تلاشی که از خود نشان داده اند، در برخی از امتحانات پیروز و در برخی دیگر نیز شکست خورده اند.
[ تعداد بازدید : ۳,۷۸۵ ]
آیا نیت پاک انسان را کمک میکند؟
داستان را حتماً بخوانید......
مردی صبح زود از خواب بیدار شد تا نمازش را در مسجد بخواند. لباس پوشید و راهی مسجد شد.
[ تعداد بازدید : ۴,۱۱۳ ]
انسان و پدیده کم‌طاقتی
انسان‌ها با توجه به عوامل متعدد از جمله محیطی که در آن زندگی می‌کنند و افرادی که با آنها به طور مداوم در ارتباطند و همچنین از نظر عوامل وارثتی و ژنتیکی سلایق و ویژگی‌های متعدد و متفاوتی دارند و شاید نتوان دو نفر را که از ویژگی‌های کاملا یکسانی برخوردار باشند، روی کره خاکی پیدا کرد.
[ تعداد بازدید : ۴,۰۲۰ ]
شما چقدر به عهد خود وفا می کنید؟
در تعلیمات اسلامی ما آمده است که هر کس بخواهد به دیگری وعده ای بدهد باید در موقع دادن وعده، قدرت خود را ارزیابی کند که آیا می تواند به وعده ای که می دهد، وفا کند یا نه و در صورتی که توانایی ندارد وعده ندهد. امیرمومنان علیه السلام فرمود: چیزی را که از وفاکردن به آن عاجزی وعده مکن. و فرمود: چیزی را که یقین به وفای آن نداری وعده مده.
[ تعداد بازدید : ۴,۷۹۵ ]
مهارت‏ها و روش‏های جلوگیری از افزایش غم و غصّه
اسلام برای جلوگیری از افزایش غم و غصّه و فشار روانی فرد محزون روش‏های گوناگون اعمّ از پذیرش موقعیت، گریه ­درمانی و تسکین با اشک، درد دل کردن با برادران دینی، تلقین تحمل، دوری از عوامل شدت‏زا، توجّه به ارزش پاداش تحمّل، پرهیز از یاد غم­ها و غصّه­ ها و خود­مشغولی و ... ارائه نموده است.
[ تعداد بازدید : ۴,۸۸۰ ]
آیا می خواهی اداره زندگیت را خدا بدست بگیرد؟
یکی از موضوعاتی که در اسلام از موضوعات جالب، جذاب و البته مهم و سرنوشت ساز و در کنارش نمایش دهنده ی ورژنی دیگر از مهربانی خداوند برای انسان است موضوع نیّت انسان ها و اهمیت این موضوع است. می پرسید چگونه؟! عرض می کنم ...
[ تعداد بازدید : ۴,۱۴۷ ]
بیماریی که انسان مدرن گرفتارش شده است
امروزه محور اصلی بسیاری از محافل و مجالس صمیمی، میهمانی های عمومی، خصوصی و خانوادگی، حتی محور بسیاری از اختلافات خانوادگی، که بیش از دیگر مسائل خودنمایی می کند و نقل هر مجلس شده سخن از رنگ و طرح و نقش است و در یک کلام « مُدِ روز» و « رنگ سال».
[ تعداد بازدید : ۴,۲۳۹ ]
حق بازنشستگی برای پیرمرد نصرانی
مردی نصرانی که جوانی خود را به کار و تلاش گذرانده بود، و کور و فقیر شده با کمال درماندگی در کنار خیابان گدایی می‌کرد، و مردم از روی ترحّم چیزی به او می‌دادند.
[ تعداد بازدید : ۳,۸۳۵ ]
چطور یک «دوست‌خوب» باشیم؟
این اصل را فراموش نکنید: «اگر حال دوستی‌هایتان خوب است، پس حالتان هم خوب است. به رفتار خودتان نگاه کنید، به راحتی مشاهده می‌کنید که تا چه حد رفتار‌های شما وابسته به دوستان شماست، تا حد زیادی به رفتار‌های دوست صمیمی‌تان شبیه شده است.» پس برای حال‌بهترتان، دوستی‌هایتان را فراموش نکنید و برایش وقت بگذارید.
[ تعداد بازدید : ۳,۰۵۹ ]
فواید ثابت شده‌ی دعا برای سلامتی
اگر می‌خواهید وضعیت سلامتی‌تان در بهترین حالت ممکن باشد می‌دانید که باید به طور مرتب ورزش کنید، تغذیه‌ی سالمی داشته باشید و کمتر غذاهای فرآوری شده مصرف کنید، و چند کیلو اضافه‌وزنتان را از بین ببرید و «عبادت کنید». بله درست است، عبادت و نیایش به طور منظم، فاکتور مهمی در سلامتی و زندگی طولانی است.
[ تعداد بازدید : ۲,۶۹۷ ]
هر دست که دادند همان دست گرفتند
شما اگر سیبی را افقی و به سمت مقابل پرتاب کنید هرگز به سمت شما باز نمی گردد، اما اگر همین سیب را مستقیم و به سوی آسمان پرتاب کنید دیر یا زود به خود شما باز می گردد.یادمان باشد خداوند دنیا را افقی نیافریده، بلکه کاملاً عمودی است، پس آدم ها هر چه می کنند به خودشان باز می گردد.
[ تعداد بازدید : ۵,۸۲۴ ]
مقصود از دل شکسته که گفته می شود خدا در آن است چیست؟
گاهی مواقع «دل شکستگی» تنها به جهت غمگینی برای امور مادی و دنیایی است که آخرت در آن لحاظ نمی‌شود، چنین دل شکستگی، افسردگی و رکود روانی را به همراه خواهد داشت و آدمی را ناامید کرده و از ترقی و پیشرفت بازمی‌دارد،
[ تعداد بازدید : ۵,۱۰۸ ]
با این مشکلات، چگونه به خدا خوش گمان باشم؟
هر جور به موضوعات نگاه کنیم همان جور اتفاق خواهند افتاد؛ مثبت نگاه کنیم مثبت می شوند و اگر منفی نگاه کنیم منفی اتفاق می افتد.
[ تعداد بازدید : ۴,۳۸۴ ]
حکایت گاو داستان مثنوی، حکایت دل نگرانی های امروزی!
حکایت گاو خوش خوراک، حکایت دل نگرانی های بیخود ما آدم هاست. حکایت همان ترس ها و نگرانی هایی است که هیچ وقت اتفاق نمی افتد، فقط لحظه هایمان را هدر می دهد.عادت کرده ایم هر روز یک دل مشغولی پیدا کنیم.
[ تعداد بازدید : ۵,۳۶۲ ]
تاثیر عاشق خدا بودن برروی انسان؟!
هر چه قدر یک فرد به خدا و دین اعتقاد بیش‌تری داشته باشد به همان اندازه از زندگی رضایت بیش‌تری دارد، موفق‌تر است و در ارتباط با دیگران صداقت بیش‌تری دارد.
[ تعداد بازدید : ۵,۵۴۲ ]
بررسی کارنامه خانواده شما تا نوروز
آموزه های دینی نقش به سزایی در زندگی فردی و اجتماعی انسانها بازی می کند. اما بعضی از افراد همواره بر این باورند که این آموزه ها مختص به حلال و حرام و عقاب و عتاب اخروی است، در حالی که توجه به این آموزه ها می تواند در زندگی خانوادگی و اجتماعی ، رفتارها و سبک زندگی انسان بسیار مفید و آموزنده باشد.
[ تعداد بازدید : ۳,۹۰۸ ]
دانا باشیم...
تا حالا حساب کرده‌‌ایم ببینیم آیا آنقدر که دنبال دارایی هستیم، دنبال دانایی هم هستیم؟
[ تعداد بازدید : ۳,۸۵۱ ]
کلید را دست دزد ندهیم!
شیطان پس از ورود به دل انسان از درون در را قفل می‌کند؛ کاری که شیطان می‌کند این است که دل را اشغال می‌کند، این قلب را از درون قفل می‌کند و کلید هم به دست خودش است!
[ تعداد بازدید : ۴,۱۷۹ ]
جنگلِ بدون درخت، مگر داریم؟!
می‌گویند شخصی رفته بود به جنگل و زمانی که برگشت از او پرسیدند جنگل چطور بود؟او هم در پاسخ گفت والا از بس درخت زیاد بود که من نتوانستم جنگل را ببینم.
[ تعداد بازدید : ۳,۲۰۹ ]
چرا قرآن بعضی زنده‌ها را مرده می‌داند؟ کتاب مثل غذای جسم، خوب و بد دارد
چه بسیار چشمان سالمی که کورند؛ گوش‌های تیزی که کرند؛ پاهای پرتوانی که لنگ و فلج‌اند! "آیا آنان در زمین سیر نکردند، تا دل‌هایی داشته باشند که حقیقت را با آن درک کنند؟
[ تعداد بازدید : ۲,۹۸۰ ]
بهترین مردن چه مرگی است؟
شهید شخصی است که آگاهی بیشتری نسبت به دیگران دارد و این عنوان را برای افراد بسیاری می‌­توان استفاده نمود که صد البته درجات آن متفاوت است؛ مانند واژه "نور" که در درجات مختلف، هم قابل استفاده برای ذات مقدس خداوند است و هم ...
[ تعداد بازدید : ۴,۰۲۲ ]
چرا مرگ سکرات دارد؟/ تأثیرات ذکر "بسم الله الرحمن الرحیم"
در سوره ق آیه 19 آمده است: «و سرانجام، سکرات (و بی‌خودی در آستانه) مرگ حقیقت را(پیش چشم او) می‌آورد (و به انسان گفته می‌شود:) این همان چیزی است که تو از آن می­‌گریختی!»
[ تعداد بازدید : ۳,۸۸۷ ]
با مردگان دوست نشوید!
در انتخاب دوست و همنشین معیارهایی بایستی مدنظر قرار گیرند که شخصیت آدمی را شخصیتی الهی پرورش دهند. به راستی با چه کسانی باید دوستی کرد؟
[ تعداد بازدید : ۳,۷۳۸ ]
روز مباهله چه روزی است؟
مباهله در اصل از «بَهل» به‌معنی رها کردن و برداشتن قید و بند از چیزی است، اما مباهله به‌معنای لعنت کردن یکدیگر و نفرین کردن است.
کیفیت مباهله به این گونه است که افرادی که درباره مسئله مذهبی مهمی گفتگو دارند در یک جا جمع شوند و به درگاه خدا تضرّع کنند و از او بخواهند که دروغ گو را رسوا سازد و مجازات کند.
[ تعداد بازدید : ۳,۶۳۸ ]
عملی که بدن را در قبر محافظت می‌کند
در منابع دینی استمرار غسل جمعه و مقید بودن بر آن از عوامل سالم ماندن جسم در قبر شمرده شده است، چنانچه در روایتی پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: هر کس موفق شود چهل جمعه پشت سر هم غسل کند بدنش در قبر متلاشی نشده و نخواهد پوسید.
[ تعداد بازدید : ۳,۵۷۷ ]
روح انسان پس از مرگ کجاست و چه حالی دارد؟
وضعیت ارواح پس از مرگ به مرتبه آنها بستگی دارد. کسى که تعلقاتش به دنیا شدید است، تا بخواهد مرگ و جان دادن و ترک دنیا و امور دنیایى را باور کند، طول مى‏ کشد و آن که از متوسطان باشد، گویا به خوابى سنگین فرو مى‏ رود که هیچ خوابى نمى‏ بیند تا با خواب خود، معذب یا متنعّم و شاد باشد و پس از پشت سر نهادن مراحل اوّلیه جان دادن و ورود به قبر درک خاصى از حیات برزخى نخواهد داشت.
[ تعداد بازدید : ۳,۸۳۷ ]
باطن و حقیقت ماه رمضان چیست؟
پس می توان گفت حقیقت ماه رمضان عبارت است از: آزادی از خود؛ آزادی از خود حیوانی، و تولد خود الاهی. ماه مبارک رمضان، ماه تخلق به اخلاق الاهی است و حقیقت و باطن آن عبارت است از: رسیدن به لقای خداوند.
[ تعداد بازدید : ۳,۸۰۴ ]
زندگی گوهربار پیامبر از تولد تا بعثت در یک نگاه + تصویر
پیامبر اکرم درحالی سال 53 قبل از هجرت دیده به جهان گشود که تقریبا 6 قرن از ظهور حضرت عیسی گذشته بود. از این رو بشریت سالها فرستاده‌ای از جانب پروردگار به خود ندیده بود و همین امر باعث بروز ظلم و ستم بسیار شده بود.
[ تعداد بازدید : ۳,۸۵۵ ]
سبک زندگی پیامبر درباره آموزش به کودکان (عکس نوشت)
امروزه روان شناسان برخورد با کودکان را دارای ‏ظرافت‌ها و پیچیدگی‏های‏ خاصی ‏می‏دانند و با بررسی‏ روان آنان تلاش می‏‌کنند الگوهایی ‏برای ‏تعامل هر چه بهتر خانواده‌ها ارائه کنند. بدون شک، سیره پیامبر اعظم(ص) ‏در تعامل با کودکان می‏تواند الگوی ‏مناسبی‏ در این زمینه است.
[ تعداد بازدید : ۳,۴۱۳ ]
سیره پیامبر در خانواده ( عکس نوشت )
اهمیت خانه و خانواده برای حضرت محمد آنقدر بود که سعی می‌کرد با رفتارش در تمام شرایط دیگران را به این نکته توجه داده و الگویی برای آنها باشد. این مهم در رفتار شخصی وی کاملا آشکار بود.
[ تعداد بازدید : ۳,۸۰۷ ]
صفت جاهلی که با نوروز پدیدار می شود
​قرآن کریم، کسانی را که معیار کرامت انسانی را در مال و ثروت می دانند، و با مقایسه ی خود با دیگران دچار غم واندوه می شوند را افرادی مبتلا به سوء ظن به خدا معرفی می کند؛ چرا که این دسته از افراد، کاهش مال و اموال را اهانتی از سوی خدا برای خود حساب میکنند.
[ تعداد بازدید : ۴,۲۱۴ ]
آیا نباید کار را برای ثواب انجام داد؟
اگر نیت افعال ما انجام عمل صالح برای خدا باشد، کالبد بی جان اعمال ما روح پیدا می کند.
[ تعداد بازدید : ۴,۰۴۷ ]
راه پیشگیری از چشم زخم چیست؟
از امام صادق(ع) روایت شده است: اگر کسی از شما چیزی از برادرش او را متعجب ساخت سه بار بگویید: ماشاء‌الله لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم. در برخی روایات گفته می‌شود که تکبیر بگویید تا تأثیر چشم زخم از بین برود و در امان باشید. همچنین برای دفع چشم زخم سوره یس را نوشته و همراه داشته باشید.
[ تعداد بازدید : ۴,۰۱۵ ]
داستان پندآموز پسری که انسانیت را اهدا کرد (+فیلم)
یه توجه کوچک،یک موج بزرگ رو ایجاد میکنه...
[ تعداد بازدید : ۴,۰۸۸ ]
کثرت صلوات، ریشه گناه را می خشکاند
ذکری که به تعبیری هم پاک کن است و هم مداد؛ یعنی هم قدرت دارد که گناهان را پاک کند و هم خاصیت جایگزینی حسنات به جای بدی ها را دارد و آن: صلوات بر محمد و آل محمد می باشد.
[ تعداد بازدید : ۹,۱۹۴ ]
رازداری کلید حفظ کرامت انسان
اگر کسی عاقل است، رازش را به کسی نمی گوید؛ چون قاعدتا وقتی که انسان رازش را می گوید، اطمینان می کند که طرف مقابل آن را فاش نکند؛ اگر ما توقع داریم که یک کسی راز ما را نگه دارد، چرا خودمان آن را نگه نمی داریم؟
[ تعداد بازدید : ۳,۹۶۱ ]
کسانی که دفن نمی شوند هم شب اول قبر دارند؟
آیا افرادی که بعد از چند روز از فوت شدنشان دفن می شوند و یا اصلا دفن نمی شوند و مثلا در دریا رها می شوند و یا شکار حیوانات درنده می شوند هم شب اول قبر را خواهند داشت؟
[ تعداد بازدید : ۵,۳۳۴ ]
بدترین جای زمین از زبان امام علی(ع)
چه وقت محل کسب و کار و تجارت ما می‌تواند بدترین جای زمین باشد که در کلام معصومین (ع) نسبت به آن هشدار داده شده است.
[ تعداد بازدید : ۳,۵۶۵ ]
چرا دعای برخی افراد مستجاب نمی‌شود؟
برآورده شدن حاجات و دعاها، شرایطی دارد که اگر رعایت نشوند، مستجاب شدن دعا برآورده نمی‌گردد و یا به تأخیر می‌افتد.
[ تعداد بازدید : ۴,۱۶۴ ]
تا زنده ای و دستت می رسد کاری کن!
تا زنده هستی خودت اموال را خرج کن و خودت به فکر خودت باش ...
[ تعداد بازدید : ۳,۲۹۳ ]
چگونه می‌توان نادان نبود؟!
برخی از ما آدمها، تفکر منطقی نداریم و تمرین نکرده ایم تا به بسیاری از مسائل، نگاه نسبی داشته باشیم لذا در قضاوت هایمان اغلب از واژۀ همه یا هیچ استفاده می‌کنیم .
[ تعداد بازدید : ۳,۱۳۲ ]
عاقبت اندیشی مقدمه رهایی از گرفتاری
بار‌ها شنیده ایم درست فکر کن، طرز فکرت را عوض کن، درست بفهم، اما کمتر گفته اند، چگونه فکر کنیم تا زندگی بهتری داشته باشیم.
[ تعداد بازدید : ۳,۲۰۱ ]
پاسخ حیرت انگیز امام علی(ع) به سوال «علم بهتر است یا ثروت؟»
امیرالمومنین علی (ع) در مواجهه با سوالی درباره برتری علم یا ثروت، جواب‌های گوناگونی دادند.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۰۵ ]
فواید شکرگزاری از دیدگاه علم +فیلم
«شکرگزاری» و «قدردانی» از جمله مواردی هستند که در دین مبین اسلام و سایر ادیان آسمانی به کرّات مورد تأکید قرار گرفته‌اند.
[ تعداد بازدید : ۲,۷۴۱ ]
فواید آب باران که راجع به آن نمی‌دانید
مفاتیح‌الحیات کتابی حدیثی رفتاری، اثر آیت‌الله عبدالله جوادی آملی که به جلد دوم و مکمل مفاتیح‌الجنان شهره شده‌ و تأکید آن بیشتر بر روایاتی است که به رفتارهای فرهنگی ـ اجتماعی و حوزه اخلاق و حقوق اجتماعی مربوط می‌شود. در بخشی از این کتاب راجع به «فواید باران» آمده است.
[ تعداد بازدید : ۳,۱۶۸ ]
در محضر مجتهدی؛ دنبال این چهار چیز نباش که نمی‌یابی
آیت‌الله مجتهدی: اگر بخواهی دنبال عمل صددرصد خالص بروی، بدون عمل می‌مانی.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۶۵ ]
آیا اموات هم دلتنگ می‌شوند؟
اصل وجود انسان همان روح است و احساسات انسانی از جمله عشق، دلتنگی و غیره همه حالات روحی است که توسط بعد مادی انسان به منصه ظهور می‌رسد و بعد از مرگ، جسم انسان از بین می‌رود و روح باقی می‌ماند، پس بدیهی است که احساساتی از جمله «دلتنگی» نیز باقی خواهند ماند.
[ تعداد بازدید : ۳,۵۶۹ ]
چه کار کنیم که نفس اماره ما را به آسانی به گناه نکشاند؟
یک چیزهایی است که اگر انسان آنها را به کاری نگمارد طوری نمی‌شود، مثل یک جماد است. این انگشتر را که من به انگشتم می‌کنم، اگر روی طاقچه‌‌ای یا در جعبه‌‌ای بگذارم طوری نمی‌‌شود.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۹۰ ]
آیا حیوانات هم خدا را عبادت می کنند؟
هفت آسمان و زمین و هر چه در آنهاست تسبیحش می کنند و هیچ موجودی نیست جز آنکه او را به پاکی می ستاید، ولی شما ذکر تسبیح شان را نمی فهمید. او بردبار و آمرزنده است.»
[ تعداد بازدید : ۵,۶۵۲ ]
راه‌های رسیدن به 100 سالگی
«الهی پیر شی جوون» احتمالا همه ما این دعا را از زبان‌های مختلف در زمان‌های گوناگون شنیده‌ایم، دعایی که معنی‌اش این است که به لطف خداوند سلامت باشی و سالیان طولانی عمر کنی! داستان این گزارش هم دقیقا همین است، عمر طولانی؛ نکته‌ای که هیچ انسانی راپیدا نمی‌کنیم که درباره آن فکر نکرده باشد.
[ تعداد بازدید : ۳,۱۳۸ ]
پای سخن بزرگان؛ پافشاری در خواهش هیبت آدمی را از بین می برد
پافشاری در خواهش از بین برنده هیبت آمی است و چه بسا گرفتاری ها نوعی تنبیه خداوند باشند و برای چیدن میوه های نارس شتاب نکن.
[ تعداد بازدید : ۲,۰۰۶ ]
بعد از مرگ پدر و مادر، باز هم می شود به آن ها احسان کرد؟
خیرات و استغفار و اعمالی مانند این ها احسانی است که پس از مرگشان می توانیم نسبت به والدین مبذول داریم.
[ تعداد بازدید : ۲,۳۴۷ ]
چگونه دل سخت‌مان را نرم و اشک چشم را برای اهل بیت روان کنیم؟
عامل مهمی که از نظر روایات در خشک بودن چشم و گریه نکردن نقش مهمی دارد و مانع اصلی اشک ریزی در مصیبت و محبت اهل بیت ع است، گناه و معصیت است که موجب قساوت قلب و خشکیدن چشنه اشک می‌شود.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۹۹ ]
نه ثروت نشانه ی کرامت است و نه فقر نشانه ی دوری از خدا
این فکر غلط است . خداوند می فرماید: نه ثروت نشانه ی کرامت است و نه فقر نشانه ی دوری از خدا . در این مورد باورهای غلطی وجود دارد. هر بیماری و مصیبت نشانه ی عقوبت و کیفر نیست، ممکن است که بعضی از مصیبت ها امتحان الهی باشد. ولی انسان می تواند خودش را محاسبه کند ولی دیگران نباید این کار را بکنند و دنبال علت باشند.
[ تعداد بازدید : ۲,۶۷۹ ]
آیا مومنین در عالم برزخ با یکدیگر دیدار می‌کنند؟
گرچه جزئیات این گونه امور به طور دقیق و کامل برای کسی به خوبی روشن نیست، ولی در برخی روایات آمده که مؤمنان در عالم برزخ همدیگر را دیدار می‌کنند و ملاقات‌های با هم دارند و در یک جا جمع هستند...
[ تعداد بازدید : ۳,۱۹۹ ]
روح انسان در موقع خواب کجا می‌رود؟!
روح انسان در هنگام خواب از بدن خارج می شود و به هنگام بیداری به بدن باز می گردد.
[ تعداد بازدید : ۳,۸۱۴ ]
چطور گناه شکستن دل دیگران را جبران کنیم؟
باید به طور جدّ، مراقب زبان و حرکات و سکنات خود باشیم که مبادا اسباب دل شکستن کسی را فراهم آوریم و اگر چنین کاری رخ داد بعد از توبه و استغفار جدی به درگاه ربوبی، باید، عملا جبران کنیم و پیش آن شخص برویم و دلش را به دست آوریم و اگر به او دسترسی نداریم در کنار کار خیری مانند قرآن و نماز خواندن به نیت او،صدقه‌ای هم به عنوان رد مظالم به فقیر بدهیم.
[ تعداد بازدید : ۳,۹۶۳ ]
گره‌های زندگی از این جا شروع می‌شوند!
زندگی بافتن یک قالی است نه هر آن نقش و نگاری که خودت میخواهی، نقشه از پیش مشخص شده است تو در این بین فقط می بافی، نقشه را خوب ببین، خوب بباف، نکند آخر کار قالی بافته ات را نخرند.
[ تعداد بازدید : ۳,۹۷۸ ]
سه خصلتی که مرد در خانواده احتیاج دارد
امیرالمؤمنین(ع) در روایتی سه خصلت را لازمه رفتار یک مرد در خانواده معرفی کردند.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۰۴ ]
برای نورانی شدن قلب چه کنیم؟
قلب‌ها همانند بدن‌ها ملول و کسل می‌شوند، پس با کسب تازه‌های دانش و حکمت و دست یافتن به حقایق و معارف نو ملالت و کسالت آن را از بین ببرید
[ تعداد بازدید : ۳,۳۰۳ ]
قابل توجه من،شما،ایشان../زشتی و خطر کتمان حق
نقل شده است تعدادی از مسلمانان، از علمای یهود درباره ی اوصاف پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در تورات سوالاتی کردند، ولی آن ها حقیقت را کتمان نمودند.
[ تعداد بازدید : ۲,۳۳۸ ]
جهنم در چه روزی خلق شد؟
در خلق آسمان و زمین، چون جهنم در روز 4 شنبه خلق شده است و اگر انسان 4 شنبه وسط ماه را روزه بگیرد از رفتن به آتش جهنم در امان است همچنین در این روش از روزه گرفتن روی حالت روحی انسان تاثیر مثبت دارد. »
[ تعداد بازدید : ۲,۸۸۶ ]
چه کسانی تا آخر عمر در رفاه هستند؟
آیت الله مجتهدی تهرانی (ره) با ذکر داستانی از قوم بنی اسرائیل به افرادی اشاره دارد که تا انتهای عمرشان در رفاه هستند.
[ تعداد بازدید : ۲,۹۸۵ ]
۵ توصیه برای اینکه بهترین همسایه باشیم
یکی از مواردی که درباره همسایه به آن سفارش شده است، نهی از منکر در مقابل گناه اوست. وقتی شاهد گناهی از همسایه‌تان بودید به خود او در این باره تذکر بدهید. یادتان باشد که اگر در برابر گناه او ساکت باشید، خودتان هم در گناه او شریک می‌شوید. امام صادق علیه‌السلام در این باره فرمودند:«هر کس همسایه‌ای داشته باشد که گناه مى‌کند ولى او را نهى نکند، شریک در گناه اوست».
[ تعداد بازدید : ۲,۴۰۳ ]
ثانیه‌ای تفکر
اگر یک نفر را ده بار صدا بزنی و او جواب شما را ندهد چه حالی پیدا می‌کنی؟
حالا اگر شما کسی را صدا بزنی توقع داری او چگونه جوابت را بدهد؟
آیا اذان، صدا زدن خدا نیست که ما را دعوت به گفتگو می‌کند؟
[ تعداد بازدید : ۳,۲۷۱ ]
چگونه از زندگی راضی شویم؟
روایات بسیاری بر تحریص و تشویق بر یاد مرگ نقل شده است از جمله عبارت : " أکثروا ذکر الموت" مرگ را فراوان یاد کنید.
[ تعداد بازدید : ۳,۴۳۰ ]
عجله در کسب روزی حلال موجب حرام شدن آن می‌شود
رزق حلال، ترازو و وزنه ندارد که بتوانیم بسنجیم. هر کسی به دلش رجوع کند. به آن کاری که باید می‌کرده و کرده یا نکرده. به آن خدمتی که از دستش برمی‌آمده، به آن وظیفه‌ای که بر گردنش نهاده شده. اینها عیار رزق ما را معلوم می‌کند. می‌گوید که چقدر خالصی داریم و چقدر ناخالصی. چقدر کم گذاشتیم و چقدر دست پاک و مخلصانه، تلاش کرده‌ایم.
[ تعداد بازدید : ۲,۵۲۷ ]
زمانی برای آرامش!
این روزها بیماری‌های روحی‌روانی، سایه‌ سیاهی بر سر آدم‌های جامعه‌مان انداخته‌است.
[ تعداد بازدید : ۳,۵۵۸ ]
برطرف شدن هر غم و اندوهی با ذکر یونسیّه
قرآن می فرماید که اگر انسان غمگینی به ذکر یونسی سرگرم باشد، قبل از اینکه از ما چیزی بخواهد ما غمش را برطرف می ‌کنیم و آنها هم که اهل راه هستند این ذکر یونسی را مجرَّب می‌ دانند.
[ تعداد بازدید : ۲,۸۵۴ ]
رسیدن به آرامش از راه قناعت
انسان‌ها معمولا ثروت را در بیرون از وجود خویش می‌جویند و آن را فقط با عنوان‌های مادی از جمله پول، خانه، زمین، طلا و نقره و مانند آنها می‌شناسند. غافل از آنکه ثروت‌های اصلی، درون خودشان جای داده شده است که با کشف و شکوفایی آنها می‌توانند خود را به ثروتمند‌ترین انسان‌ها تبدیل کنند.
[ تعداد بازدید : ۳,۷۷۹ ]
فرزند دختر باقیات الصالحات است و مابقی زیور حیات دنیایی
قرآن مجید به صراحت مال و فرزند پسر را به عنوان زینت حیات دنیایی روبری واژه ای بنام (ْباقِیاتُ الصَّالِحات) قرار می دهد که کلام نورانی پیامبر اسلام، معنی واژه باقیات صالحات را هم معلوم می کند
[ تعداد بازدید : ۲,۰۷۴ ]
خواص دعای «شرف الشمس» چیست؟
با نزدیک شدن به روز 19 فروردین ماه در این گزارش خواص دعای شرف الشمس را بخوانید.
[ تعداد بازدید : ۴,۷۴۰ ]
فاکتورهایی برای موفقیت در کارها
یک سایت معروف آمریکایی زندگی و اخلاقیات انسان‌های موفق را جمع‌آوری کرده و چند روانشناس ویژگی ‌های اخلاقی آنها را بررسی کردند و به نتایج جالبی رسیدند. در این فرصت تعدادی از ویژگی ها و عادات انسان های موفق را با تطبیق با آموزه های دینی با هم مرور می کنیم.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۹۹ ]
تجربه‌، تجربه است!
تجربه، ساده‌ترین و دم دست‌ترین معرفتی است که انسان از کودکی با آن آشناست و چون امری عینی است برای همه قابل فهم است.
[ تعداد بازدید : ۲,۸۴۵ ]
فاکتوری برای رسیدن به آرامش و آسایش!
اگر به مقوله آرامش و آسایش وارد شویم خواهیم فهمید که آرامش را باید در روان و آسایش را در جسم جستجو کرد و به تحقیق در علم امروز هم ثابت شده است که توجه به روان بسیار بسیار مهم می باشد. بر همین اساس در ادامه به بررسی یکی از نشانه های سلامت روان از نگاه قرآن کریم می پردازیم.
[ تعداد بازدید : ۲,۷۹۶ ]
با انجام این کار به بالاترین جایگاه انسانی برسید
کسانی که به نیازهای سطح پایین توجه می‌کنند و فقط به فکر خودشان هستند بیشتر مستعد بیماری‌های روانی و قلبی-عروقی هستند. از آن طرف افرادی که برای دیگران قدم برمی‌دارند، پرشور، آسوده، ضد بیماری، ارزشمند و مقبول همگان هستند.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۲۳ ]
چقدر به دیگران کمک کنیم؟!
روان شناسان، مهربانی را مجموعه ای از احساسات مرتبط با نوع دوستی، همیاری، سخاوت و تمایل کلی برای کمک به دیگران می دانند. افراد مهربان معتقدند که دیگران نیز به اندازه آنها اهمیت دارند. همچنین، از نظر آنها دادن باارزش تر از گرفتن است. نتایج پژوهش ها نشان داده اهست که اعمال خیرخواهانه و کمک به دیگران سبب افزایش بهزیستی روانی و جسمانی افراد می شود.
[ تعداد بازدید : ۳,۴۵۰ ]
عالم برزخ چگونه عالمی است؟
عالم برزخ متوسط بین دنیا و آخرت است و برخی خصوصیات این جهان را داراست.
[ تعداد بازدید : ۳,۸۴۴ ]
فکر کن بعد تصمیم بگیر!
زندگی انسانی با تصمیم‌گیری‌های مکرر و فراوان همراه است.
[ تعداد بازدید : ۲,۷۰۶ ]
نماز، اضطراب را ازبین می برد
نتایج یک تحقیق علمی صورت گرفته، نشان می‌دهد که نماز خواندن سبب از بین بردن اضطراب و استرس و کاهش دردهای عضلانی می‌شود.
[ تعداد بازدید : ۳,۰۰۷ ]
فلسفه تلخى ‏ها و ناگوارى ‏های زندگی ما !
همه ما در زندگی با ناملایمات و مشکلاتی در طول زندگی دست و پنجه نرم کرده و می کنیم و در خیلی مواقع هم از این بابت شاکی بوده ایم و اگر خیلی آدم خوب و خدا محوری باشیم و این گلایه و شکایت را به زبان نیاوریم، در دل خود و هنگامه های نجوا کردن با خدا این علامت سؤال برایمان وجود دارد که چرا انقدر سختی و مشکلات؟!! دیگه خسته شدم، چرا من؟! چرا من آنقدر مشکل دارم و ...
[ تعداد بازدید : ۲,۹۸۵ ]
مراقب این بیماری شیطانی باشید!
در عصری زندگی می کنیم که به موازات پیشرفت های تکنولوژیکی، صنعتی، اقتصادی و اجتماعی، نابسامانی های روانی و عصبی روز به روز در حال گسترش است و بسیاری از افراد از ناراحتی ها و نابسامانی های روانی به شدت رنج می برند و نه تنها خود در عذاب هستند، بلکه خانواده و جامعه را نیز دچار مشکل می کنند.
[ تعداد بازدید : ۲,۸۱۳ ]
تازه به دوران رسیده هایی که همه چیز را فراموش می کنند
خیلی اوقات از افراد مختلفی می شنویم که می گویند: فلانی تازه به دوران رسیده است، گذشتشو فراموش کرده، فکر کرده حالا چه خبره و... " یا بالعکس در برابر عده ای دیگر می گویند: اصلا وقتی به فلانی نگاه می کنی می فهمی که اصل و ریشه داره، خودشو گم نمی کنه و ....
[ تعداد بازدید : ۲,۳۰۰ ]
آیا در اسلام سفارشی به درختکاری شده است؟
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند: «هرکس درخت نیازمند به آب را سیراب کند، گویا انسان مومن تشنه را سیراب کرده است»
[ تعداد بازدید : ۲,۶۱۰ ]
چرا گاهی نتیجه دعا غیر از آن چیزی است که از خداوند خواسته‌ایم؟
دعا و استجابت دعا تعاریف، شرایط و چارچوب‌هایی دارد و استجابت یا عدم استجابت دعا، علل و حکمت‌های متعددی دارد که به اختصار می‌گویند لابد مصحلت نیست.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۸۶ ]
چطور فکر و ذهن خود را از خیال پردازی‌های گناه آلود دور کنیم؟
قرآن مجید می‌فرماید:«پرهیزگاران هنگامى که گرفتار وسوسه‏‌هاى شیطانى که پیرامون وجود آنها در گردش است مى‌‏شوند به یاد خدا مى‏‌افتند و بینا مى‏‌گردند». اگر کسی توجّه ‏کند که خدا کارش را مى‏‌بیند و حرفش را مى‌شنود، همین توجّه به حضور خداوند، سبب ترک گناه مى‏‌شود.
[ تعداد بازدید : ۲,۳۳۰ ]
اندکى تأمل
یه فلجِ قطع نخاعى از خواب که بیدار میشه منتظره یه نفر بیدار بشه،
که سرش منت بذاره و ببرتش دستشویى و حمام و کاراى دیگه شو انجام بده.
[ تعداد بازدید : ۳,۱۳۳ ]
کلید رمز طی‌الارض در قرآن
حقیقت «طی‌الارض» چیست؟ آیا پیچیده شدن زمین در زیر پای عارف است آنگونه که برخی گفته‌اند. اگر چُنین است پس چرا در لحظه «طی‌الارض» غیر از رونده، دیگران در محل خود ثابت‌اند؟ شواهد قرآنی این مساله کدام است؟
[ تعداد بازدید : ۴,۶۳۸ ]
روزی‌های غیبی خدا که غافلگیرمان می‌کند
رزق غیبی در قرآن کریم با این عبارت بیان می‌شود: وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ؛ و از جایى که حسابش را نمى‌‏کند، به او روزى مى‏‌رساند. (طلاق؛ ۳) از لابلای آیات قرآن و روایات اهل بیت(علیهم السلام) نکاتی یافت می‌شود که برخی از آنها بدین شرح است.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۹۷ ]
چهار ذکر ارزشمند آرامش بخش
امامان معصوم(ع)در سخنان خود، همواره انسان ها را در مشکلات و سختی ها به گفتن برخی ذکرها سفارش کرده اند.
[ تعداد بازدید : ۳,۱۷۵ ]
اختیار انسان چطور با بحث قضا و قدر جور در می‌آید؟
تعیین سرنوشت و مقدرات، به معنای تعیین علت‌ها و اسبابی است که زندگی انسان‌ها را رقم می‌زند. بخشی از این اسباب و علت‌ها به وسیله خود انسان تحقق می‌یابد.
[ تعداد بازدید : ۲,۸۲۸ ]
عبارتی بی رحمانه؛ "مرد که گریه نمی کند!"
عجب عبارت بی ‌رحمانه‌ا‌ی است این ضرب‌المثل؛ «مرد که گریه نمی‌کنه!» مگر مردها دل ندارند؟ اصلاً چرا گریه کردن در فرهنگ ما نماد ضعف و ناتوانی است؟ این در حالی است که گاهی اوقات اشک ریختن آن‌قدر مطلوب است که باعث شادمانی خداوند می‌شود.
[ تعداد بازدید : ۴,۶۶۵ ]
شاید با دیدن این ویدئو درس عبرتی بگیریم!
این ویدئو که به نویسندگی و کارگردانی خشار سپهری ساخته شده است، داستان آدم هایی است که فکر می کنند دنیا همینطوری می ماند که آن ها می خواهند. و با رفتارشان کاری می کنند که شاید دیگر هیچوقت وقتی برای جبرانش نداشته باشند.
[ تعداد بازدید : ۲,۹۲۱ ]
پلارک؛ شهید عطریِ قطعه 26
می گویند شهید پلارک مثل یکی از سربازان پیامبر (ص)؛ «غسیل الملائکه» بوده است و به همین علت مزار او همیشه خوشبو و عطرآگین است.
[ تعداد بازدید : ۲,۵۰۸ ]
راهکارهایی برای خوش‌اخلاقی با دیگران
اینکه همیشه با دیگران خوش اخلاق باشید، کار راحتی نیست، مخصوصا زمانی که روحیه خوبی ندارید یا با فردی که باعث آزارتان می‌شود، مواجه هستید. اما اگر تلاش کنید تا ابتدایی‌ترین کارها مثل لبخند زدن یا احوالپرسی را انجام دهید، می‌توانید فضایی خوشایند برای خودتان و اطرافیان به وجود بیاورید.
[ تعداد بازدید : ۲,۵۱۰ ]
مونس تنهایی انسان در قبر چیست؟
زمانی که هر انسانی را در قبر قرار می دهند و سنگ لحد را روی او می چینند،دست میت از همه جا کوتاه است و آنجا خودش می ماند و اعمالش
[ تعداد بازدید : ۳,۳۱۳ ]
آدم خوبی بود، چه جوری به این جا کشیده شد؟
قرآن کریم چه زیبا می‌فرماید: کسانی که پی در پی کار بد انجام می‌دهند (و به فکر توبه و جبران نیستند) سرانجام آیات الهی را تکذیب می‌کنند و حقّ را به تمسخر می‌گیرند: «ثمّ کان عاقبة الّذین أساوا السّوی أن کذبوا بآیات الله و کانوا بها بیستهزون» (سوره روم، آیه ۱۰) و به عذاب الهی گرفتار می‌شوند: «کان عاقبة الّذین من قبلهم دمر الله علیهم» (سوره محمّد، آیه ۱۰)
[ تعداد بازدید : ۲,۴۸۱ ]
خوابی که از بیدار بودن بهتر است
یکی از اولیای خدا می گوید: در خواب دیدم که دست حریف و دشمن خود را به دهان گرفته و به شدت گاز می گیرم ولی یک مرتبه هراسان از خواب پریدم و دیدم دست خود را در دهان دارم و آن را گاز گرفته ام، همانجا دریافتم که خواسته اند با این خواب مرا بیدار کنند و به من بفهمانند که تو اگر فکر می کنی به دیگری آسیب می رسانی در خوابی و نه بیدار، یا بهتر بگویم می خواستند به من بفهمانند: مگر در خواب ببینی که به دیگری آسیب می زنی.
[ تعداد بازدید : ۲,۵۵۷ ]
لقمه حرام تا چهل روز اثر دارد
آتش جهنم در موضوعی با نام لقمه حرام جمع شده است که می تواند نسلی را از راه راست منحرف کند و به بیراهه ببرد.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۳۷ ]
حسی که آدمی را هیچ گاه رها نمی کند
حتما برای همه ی شما این صحبت مصداق دارد که در هر مقام و منزلت و جایگاهی که هستید، یک ترس، حزن و غمی با شما همراه است و آنچه که متفاوت است ورژن ها و سطح های مختلف این ترس ها است؛ یکی ازاین می ترسد که خطای مرتکب شده اش را پدر و مادرش بفهمند، یکی از این می ترسد که یک روزی چیزی را که خیلی دوستش دارد را از دست بدهد و امثال این موارد ...
اما در کنار این ترس های مادی و دنیوی، هستند افرادی که یک ترس و خوف زیبایی در وجودشان نهفته و با آن ها همراهی می کند ....
[ تعداد بازدید : ۲,۲۴۵ ]
کدام پیامبر با شیطان چهره به چهره سخن گفت؟
ابلیس به یکی از پیامبران خدا گفت: در سه مورد بر انسان مسلط می شوم.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۵۳ ]
قدرت شلیک حرف‌ها
انسان هر یک از کلمات را که می‌شنود ذهنش به جاهای مختلفی روانه می‌شود؛ مثلا کلمه «آفتاب» را که می‌شنویم به یاد آسمان، خورشید و یا یک چشمه نور می‌افتیم.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۴۱ ]
۷چیزی که بعد از مرگ ثوابش برای انسان نوشته می‌شود
پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در سخنی ارزشمند هفت چیزی است که بعد از مرگ ثواب آنها برای بنده نوشته مى‏‌شود را بیان فرموده‌اند.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۶۱ ]
انعکاس پلیدی ها و نیکی ها در زندگی/داستان
بنابر آنچه در روایات آمده است دنیا چیزی شبیه به مزرعه است و کلیه اعمال و رفتار آدمی همچون بذر می ماند و طبیعی است که بذر هر چیزی از جنس خود می رویاند.
[ تعداد بازدید : ۲,۶۵۴ ]
پنج مهارت طلایی برای رانندگی در جاده زندگی !
گاهی اوقات زندگی برخی افراد بی شباهت به یک رانندگی شتاب زده و سریع نیست. شتاب در کارها، بدون داشتن مهارت و توجه به علائم و تابلوهای هشدار دهنده، در مواردی نه تنها حُسنی ندارد، بلکه می تواند دردسر ساز نیز باشد!
[ تعداد بازدید : ۲,۳۷۱ ]
8 ربیع الاول /شهادت امام حسن عسکری(علیه السلام)
امام حسن عسکری (علیه السلام) در سال 260هجری در سن 28 سالگی به دست معتمد عباسی به شهادت رسید.(1) معتمد به عباسیان سفارش می کرد که بر آن حضرت تنگ بگیرند. او و معتز و مهتدی چندین مرتبه امام عسکری (علیه السلام) را حبس کردند.
[ تعداد بازدید : ۲,۵۵۹ ]
نهم ربیع الاول سالروز امامت حضرت مهدی (عج)
نهم ربیع الاول، نه تنها نخستین روز امامت امام عصر علیه السلام است، بلکه آغاز دوره ای حیاتی و مهم در تاریخ شیعه نیز به شمار می آید . در سال روز نهم ربیع الاول که یادمان آغاز امامت ولی عصر علیه السلام است، تصمیم گرفتیم در چند سطر کوتاه به رخ دادهایی که پس از شهادت امام حسن عسکری علیه السلام در سامرا روی داد، اشاره کنیم .
[ تعداد بازدید : ۳,۰۸۰ ]
عذرخواهی در برابر دوربین
بخش کوتاهی از یک فیلم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که تماشای آن به‌تنهایی، بار ده‌ها یادداشت و مقاله تربیتی را به دوش می‌کشد.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۱۲ ]
شرح شهادت امام رضا (ع) در منابع اسلامی
در روایتی از اباصلت آمده است: «مأمون، امام رضا (ع) را فراخواند و آن حضرت را مجبور کرد از انگور بخورد. آن حضرت به واسطه آن انگور مسموم شد.»
[ تعداد بازدید : ۲,۴۱۰ ]
ویژه 28 صفر
در سال یازدهم هجرت رسول اکرم (ص) در آخرین سفرحج (در عرفه)، در مکه و در غدیرخم، در مدینه قبل از بیمارى و بعد از آن در جمع یاران و یا در ضمن ‏سخنرانى عمومى، با صراحت و بدون هیچ ابهام، از رحلت ‏خود خبر داد. چنان که قرآن رهروان رسول خدا (ص) را آگاه ساخته بود که ‏پیامبر هم در نیاز به خوراک و پوشاک و ازدواج و وقوع بیمارى و پیرى مانند دیگر افراد بشر است و همانند آنان خواهد مرد.
[ تعداد بازدید : ۳,۳۹۳ ]
مسابقه حرام خوری، مسابقه جهنم رفتن !
مؤمن واقعی، همه هستی و دار و ندارش، ایمان اوست و آن را به هیچ بهایی نمی فروشد، اما گاهی، برخی عوامل مانند مال، فرزند و لقمه حرام، ایمان انسان را ناخواسته زایل می کند: وَلَا تَشْتَرُوا بِایَتِى ثَمَنًا قَلِیلًا: و آیات مرا به بهای ناچیزی نفروشید! (مائده/44)
[ تعداد بازدید : ۴,۰۲۹ ]
رشد معنوی چه معنایی دارد؟
معنوی بودن ارتباطی الزامی با مذهب ندارد. معنویت به معنای رشد و پیشرفت کلی فرد است.امروزه چون دست یابی به معنویت، بیشتر زود گذر و هوسی شده است به جای این که تمام انسان‌ها برای آن تقلا و تلاش کنند، به آن امتیاز بودن به نام انسان داده شده است
[ تعداد بازدید : ۲,۸۶۲ ]
چگونه رفتار انسان در سرنوشت او تأثیر می گذارد؟
رفتارهای آدمی در جهان تکوین تاثیر می گذارد چنان که دعا و نیایش ها نیز این گونه عمل می کند. خداوند در اثبات این ارتباط تنگاتنگ در آیه 96 سوره اعراف می فرماید که ایمان و تقوای مردمان موجب می شود تا درهای روزی به سوی ایشان باز شود و از برکات زمین و آسمان بهره مند شوند. این بدان معناست که رفتار آدمی در افزایش روزی، باران مناسب، تغییر آب و هوای مناسب و مانند آن تاثیر گذار است.
[ تعداد بازدید : ۳,۵۲۱ ]
گزیده ای از دلنوشته های پندآموز/ بزرگان راجع به امام حسین (ع) چه نوشته اند
بزرگان و نام آوران عرصه هنر ، فرهنگ و سیاست نیز از امام حسین (ع) و قیامش در راه دین به نیکی یاد کرده و به مقام آن امام همام ادای احترام کرده اند .
[ تعداد بازدید : ۳,۷۸۸ ]
پرسش هایی که هر روز باید از خود بپرسید!
پیشرفت شخصی نیازمند آگاهی و جهت یابی است. اگر فردی درست بودن مسیر پیش روی خود را ارزیابی نکند، ممکن است سال های سال به تلاش در جهتی نادرست بپردازد و در نهایت چیزی جز ناکامی به دست نیاورد.
[ تعداد بازدید : ۳,۰۸۲ ]
این تصاویر باعث میشود باور کنید هنوز انسانیت وجود دارد
آخرین باری که دستی را گرفتیم چه زمانی بود؟ در هر صورت دانستن اینکه افرادی در این دنیا وجود دارند که با خوبی هایشان شرایط بهتری برای دیگران فراهم میکنند. قوت قلب بزرگی برای ماست.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۱۷ ]
چرا بخشیدن حالمان را خوب می کند؟
گفتم: کوتاه بیا! فراموش کن. او بچگی کرده. قصدی نداشته که آن کار را انجام داده. شما دیگر ادامه نده! گفت: نمی بخشم. تا آخر عمر از سر تقصیرش نمی گذرم. گفتم: « به نظرم مسئله این نیست که تو نمی خواهی او را ببخشی. تو نمی توانی او را ببخشی! یعنی آنکه ضعیفی. آنقدر توان و قدرت نداری که بتوانی از خطای او عبور کنی!»جالب است در روایت داریم هرکس اهل گذشت باشد عمرش طولانی می شود.
[ تعداد بازدید : ۳,۲۰۵ ]
کسی که دل در گرو محبت قدرت‌های غیرخدایی دارد طعم ایمان را نچشیده است
دکتر محسن اسماعیلی با بیان اینکه حب به خدا و غیرخدا در یک جا و در یک رتبه جمع نمی‌شود، گفت: کسی که دل در گرو محبت قدرت‌های غیرخدایی دارد، طعم ایمان را نچشیده است.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۳۴ ]
تأثیر هدایایی که برای اموات می فرستیم/ داستان
طلب آمرزش برای اموات و خیرات برای آنان که حقیقتاً دستشان از دنیا کوتاه است و آرزوی بازگشت به این دنیا و فرستادن حتی یک صلوات را دارند از وظایف ماست که موجب گشایش در زندگی مان نیز می گردد.
[ تعداد بازدید : ۳,۳۰۴ ]
شگفتیهای آفرینش
بدون تردید در آفرینش آسمان ها و زمین، رفت و آمد شب و روز حرکت کشتی در دریا، بارش باران از آسمان و سبز شدن زمین خشک، تغذیه ی حیوانات از زمین، وزش بادها و حرکت ابرها بین زمین و آسمان نشانه های خداشناسی است برای اندیشمندان./بقره آیه 164
[ تعداد بازدید : ۳,۵۱۵ ]
مرحوم دولابی: به من نگویید التماس دعا
مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: یک وقت کلاه سرت نرود و به من بگویی التماس دعا.اول خودت را بساز که آنچه را عمل می‌کنی، مالی که در راه خدا میدهی،حرفی که در راه خدا میزنی،خودت قبول کنی. کاری را که خودت قبول نداری من چگونه به خدا غالب کنم.
[ تعداد بازدید : ۲,۵۰۶ ]
بزرگی عالم، کوچکی ما، عظمت عالم را نگاه کنید
در کل عالم، زمین‌ ما با همه‌ی بزرگی‌اش و جمعیت ۷ میلیارد نفری‌اش، چیزی نیست جز ذره‌ای شن در کف اقیانوسی بی‌کران. ویدیوی ذیل بزرگی عالم و کوچکی ما را به ترتیب اندازه نشان می‌دهد.
[ تعداد بازدید : ۳,۳۴۵ ]
عزت ثروت آفرین
یکی از جدی‌ترین مسائلی که روان انسان را تحت‌تأثیر خود قرار داده و باعث رضایتمندی یا نارضایتی درونی او می‌شود بحث عزت است؛ عزتی که بودنش احساس پربودن و آرامش داشتن را به همراه دارد و نبودنش احساس خالی بودن و حیران بودن.
[ تعداد بازدید : ۲,۳۴۸ ]
و ناگهان مرگ در یک دقیقه !
خیلی اوقات ما انسان ها زمان زیادی را برای پاک کردن و زیباسازی ظاهرمان صرف می کنیم اما تا به حال شده است که با خودمان بیاندیشیم که چگونه می توانیم درونمان را پاک کرده و نورانیتی برای باطنمان ایجاد کنیم؟
[ تعداد بازدید : ۲,۴۰۲ ]
عالمی که سی سال نماز جماعت اول وقت خود را قضا کرد
خیلی از ما اعمال ریز و درشتی در مسیر بندگی انجام می‌دهیم، اما غافل از آنیم که در این اعمال، ریا جایگزین اخلاص شده، آری ریا نشانه منافق و مخرب تمام خوبی هاست و ابزار شیطان برای گمراه کردن است.
[ تعداد بازدید : ۲,۰۰۹ ]
بی‌تفاوت نباشیم
اگر با تأمل بیشتری به قیام عاشورا بنگریم خواهیم دید ۳گروه بیشتر در این دایره نمی‌گنجد؛ گروهی که حسینی شدند و بال تا افق تاریخ گشودند، گروهی که یزیدی شدند و تا قلم بر کاغذ می‌نگارد از سیاهی آن در شکایت است، و گروهی که صدای «هل من ناصر» امامشان را شنیدند و به یاری‌اش نشتافتند.
[ تعداد بازدید : ۲,۹۱۵ ]
راز ارزشمند شدن؛ درسی از قیام اباعبدالله
امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «قسم به خدایی که غیر از او کسی نیست، هیچ کس از تربت امام حسین علیه‌‌السلام استفاده نکرده در حالی که عقیده داشته که خدا به وسیله آن نفع می‌‌دهد مگر اینکه نتیجه گرفته است»
[ تعداد بازدید : ۲,۲۷۵ ]
مرحوم دولابی: صلوات بفرستید،عمر را زیاد می‌کند
مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: صلوات بفرستید، صلوات عمر را زیاد می‌کند، صله رحم است. عمر انسان را با برکت می‌کند. زیاد یعنی برکت. نه اینکه سال و ماه عمر را زیاد می‌کند، بلکه عمر را با برکت می‌کند.
[ تعداد بازدید : ۲,۰۲۱ ]
تکیه بر باد نکنیم
از قدیم گفته‌اند «به عمل کار برآید به سخندانی نیست» خیلی از ما مسلمانان اگرچه در مقام حرف لاف ایمان می‌زنیم ولی در زندگی خود تکیه بر هر چیزی می‌کنیم جز به دیوار قدرت خدا و به هر بوته کوچکی چنگ‌می‌زنیم اما ریسمان خدا را رها کرده‌ایم.
[ تعداد بازدید : ۲,۹۹۹ ]
بعضى از چیزها را اگر ندانیم بهتر است
بعضى از چیزها را اگر ندانیم بهتر است. قرآن مى ‏فرماید: «لا تسئلوا عن أشیاء اِن تُبدَ لکم تَسُؤکم» (سوره مائده، آیه 101) از چیزهایى که اگر براى شما آشکار شود شما را ناراحت مى‏کند، سؤال نکنید.
[ تعداد بازدید : ۳,۰۴۸ ]
توصیه هایی قرآنی از مرحوم نراقی
در کلامى که بلاواسطه از خدا صادر شده باشد، و لفظ آن از غایت و فصاحت به حدّ اعجاز رسیده باشد تأمّل و تفکر کن . معنای قرآن مشتمل بر اصول حقایق معارف و مواعظ و احکام، و متضمّن مفاهیم دقیق تربیتی است .
کسى که از اهل ایمان باشد و مواظبت بر تلاوت آن نماید و آداب و شرایط تلاوت را رعایت کند آثار و فواید معنوی آن به او خواهد رسید.
[ تعداد بازدید : ۱,۹۵۲ ]
راه های درمان حسادت/ اینفوگرافی
حسود همواره در غم و غصه خواهد بود، زیرا نعمت های الاهی نسبت به دیگران هم همیشگی است و هم بی شمار و او در این آتش نگرانی و افسردگی می سوزد.
[ تعداد بازدید : ۲,۵۱۸ ]
تازیدن اجل
گاهی انسان در اثر فراموشی مـرگ، غـرق در دنـیا و امور دنیوی می‌شود و برای آنچه هنوز به‌دست نیاورده، در دل، آرزوی وصال مـی‌کند.امـا هزار‌ دریغ‌ و افسوس‌ که اجل به او مهلت نمی‌دهد و مرگ، او را در کام خود فرو می‌کشد و آرزوهای‌ دور و دراز را همراه خود به خـانه گـور می‌برد.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۴۰ ]
در پیچ‌و‌خم آرزوها
پیامبر اکرم(ص) از قول خداوند متعال به موسی نقل می‌کند:‌ ای موسی! آراستگان، خود را به هیچ زیوری نیاراستند که مانند زهد درنظرم زیبا‌ آید.
[ تعداد بازدید : ۳,۰۳۲ ]
شهدایی که پربازدید شدند!
چندی پیش عکسی در فضای مجازی منتشر شد که گفته می شود مربوط به ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺭﻣﻀﺎﻥ است و پس از سی سال مجوز انتشار پیدا کرده است.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۲۳ ]
حالا چرا سقوط؟
برای مشاهده خیل کثیر افرادی که ورق زندگی پرافتخار عبادی و اعتقادی آنها یکباره برگشته است، نیازی نیست حتما صفحات تاریخ را مرور کنیم؛
[ تعداد بازدید : ۲,۳۸۵ ]
روزی دادن را از خدا بیاموزیم
خداوند به هر پرنده ای دانه ای می دهد، ولی آن را داخل لانه اش نمی اندازد...
[ تعداد بازدید : ۳,۱۷۸ ]
شک؛ آفت مزرعه ایمان
تصور کنید در شبی ظلمانی، ‌فانوسی در دست دارید که می‌توانید راه را از چاه تشخیص دهید، آیا نعمتی از این والاتر می‌توان برشمرد؟
[ تعداد بازدید : ۲,۳۵۲ ]
یک ویژگی منافقان/ عکس نوشت
در باب ویژگی منافقان در قرآن کریم سخن بسیار آمده است و ویژگی ها و صفات بسیاری در جای جای قرآن برای آن ها بیان شده است.
در این فرصت به یکی از آیات در باب معرفی این گروه می پردازیم.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۱۷ ]
این عکس پربازدیدترین تصویر فضای مجازی شد
تصویر یک کارگر فداکار شهرداری که سعی در تعمیر شکستگی لوله آب در کنار منزل یک زن می کرد، فضای مجازی را تسخیر کرد.
[ تعداد بازدید : ۲,۰۹۸ ]
چگونگی حفظ زبان/ اینفوگرافی
«نهج البلاغه» به معنای «روش رسا سخن گفتن» است و در این کتاب گرانسنگ نکاتی از امیر مومنان علیه السلام در باب حفظ زبان و گفتار آمده است، امید داریم از این بیانات ارزشمند پند گیریم و بدان عامل باشیم.
[ تعداد بازدید : ۲,۳۷۱ ]
گاهی هم مقتدر
ما متدینین تا به حال عادت کرده‌ایم امام مظلوم را دوست داشته باشیم و برای او گریه کنیم وجان بر کف باشیم اما در ادامه راه بندگی، باید آرام‌آرام آماده شویم برای امامی بدون صفت مظلومیت جهاد کنیم و حاضر باشیم برای چنین شخصی جان بدهیم.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۸۳ ]
بداخلاقی خنده‌دار
هیچ‌چیز بهتر از تعادل نیست؛ هیچ‌چیز.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۴۱ ]
ذکری که امام حسین(ع) به خاطرش باغش را بخشید
برخی اذکار، در سلوک، چنان اثری دارند که آدمی را یکباره از حضیض هستی تا قاف قله قرب خدا بالا می برند. کافیست اندکی معرفت غلامی داشته باشیم، درست مثل صافی، غلام رند و مخلص مولای عالمیان، حضرت اباعبدالله الحسین، که از قِبَل ذکر عملی، به جایی رسید که در مخیله مان هم نمی گنجد...
[ تعداد بازدید : ۲,۱۲۶ ]
مشک آن است که خود ببوید
درباره درخت، بر اساس میوه اش قضاوت کنید، نه بر اساس برگهایش
[ تعداد بازدید : ۲,۴۹۸ ]
توصیه های قرآنی حاج اسماعیل دولابی
به بچّه می گوید به خدا شرک نورز، به والدینت هم نیکی و احسان کن. یعنی پدر و مادر هم صفت من را دارند به آن ها هم احترام بگذار. می گوید شرک نیاور هیچ کس را تعظیم نکن هیچ کس را تکریم نکن الّا مربّی. بعد می آید سراغ معلّم، بعد از ولایت سر درمی آورد
[ تعداد بازدید : ۴,۴۹۱ ]
نیمه پر لیوان
رفتار خطرناکی که در بعضی از ما شایع است، عیب‌جویی است.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۶۴ ]
از کجا بدانیم خدا از ما راضی است؟
سوالی که ذهن خیلی از خداجویان مسلمان را مشغول نموده است؛ دانستن میزان رضایت خداوند از آنهاست. می دانیم که یکی از القاب امام هشتم ــ که تولدش را در پیش رو داریم ــ " رضا " است، زیرا مورد خشنودی خدا در آسمان، و مورد خوشنودی رسول گرامی و ائمه معصومین(علیهم السلام) در زمین قرار گرفته است. [1]
[ تعداد بازدید : ۲,۹۹۴ ]
عیب رندان مکن
گاهی اوقات عیب‌جویی در خانواده بسیار دیده می‌شود.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۷۹ ]
تنها دل پاک داشتن کافی است؟/اینفوگرافی
جهت بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید
[ تعداد بازدید : ۲,۶۶۱ ]
توصیه شاه چراغ/عکس نوشت
شیعیان و محبان اهل بیت علیهم السلام، پس از حضور با برکت امام هشتم علیه السلام در خراسان برای زیارت چهره تابناک ایشان از نقاط مختلف، به سوی ایران حرکت می کردند. حضرت احمد بن موسی(علیه السلام) نیز در همین سال ها(198-203 ه. ق) با جمع زیادی از برادرزادگان و محبان اهل بیت علیهم السلام، به قصد زیارت حضرت رضا علیه السلام از مدینه حرکت می نمایند تا از طریق شیراز به طوس عزیمت کنند.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۷۶ ]
تماشا کنید: انسانیت به زبان کودکانه
در هیاهوی زندگی ماشینی امروز، بشریت هم کم قربانی نداده است. روابط انسانی دستخوش تغییر شده و برخی از خصوصیات کم رنگ‌تر شده‌اند. اما دنیای کودکان امروز، هنوز هم رنگ و بویی دیگر دارد و تماشای انسانیت به زبان آنها همچنان دلنشین است...
[ تعداد بازدید : ۴,۵۳۶ ]
قاب شکسته
بشر از بد تولدش در این کره خاکی، میرا بوده است.
[ تعداد بازدید : ۲,۳۴۰ ]
وقتی معلم نان داد
زندگی در مدار صفر حکایت مردمانی است که گرچه سالهاست تن به خشکسالی داده اند، اما تنور محبت و عشق شان هنوز و همچنان گرم است. انسان هایی که در سخت ترین شرایط نجابت خود را حفظ کرده اند.
[ تعداد بازدید : ۲,۵۲۴ ]
سنگ قبری با یک دنیا حرف + عکس
در مزار شهدای شهرستان دزفول قبری وجود دارد که بدون هر گونه جلوه ای هم سطح زمین قرار دارد.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۶۸ ]
آیه‌ای که قاری خردسال را به گریه انداخت
یک قاری خردسال قرآن کریم که در مسابقات حفظ آیات الهی شرکت کرده بود، هنگام قرائت آیه ای از سوره مبارکه جمعه به گریه افتاد و داوران مسابقه را هم تحت تاثیر قرار داد.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۱۶ ]
چقدر شعار،چقدر حرف؟!/ عکس نوشت
یک عادت زشتی در زمان بنی اسرائیل معمول بوده که این عادت متأسفانه در میان ما نیز سرایت کرده است؛ چنانچه دیگران را به خوبی ها دعوت می کنیم و شعار می دهیم اما در عمل می بینیم که خبری نیست
[ تعداد بازدید : ۲,۳۱۷ ]
راه های رسیدن به فضائل اخلاقی!
مهم ترین انگیزه برای کار شایسته محبت خدا و اولیاء خداست محبت الهی است که در برابر همه گناهان و جاذبه َهای منحرف کننده به انسان استقامت و پایداری می دهد.
[ تعداد بازدید : ۲,۶۷۴ ]
تکبر، کفر می آورد
[ تعداد بازدید : ۲,۴۴۷ ]
دو شرط مهم در اجابت دعا/ عکس نوشت
[ تعداد بازدید : ۲,۸۴۰ ]
مصلحت‌ را خسروان دانند؟!
یکی از اموری که متأسفانه در جامعه ما متداول شده این است که تا به کسی می‌گویی چرا دروغ گفتی؟ می‌گوید مصلحتی بود.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۵۵ ]
سخت‌ترین علم از منظر استاد اخلاق/آیت الله حق شناس
آیا شب‌زنده‌داری منوط به دعا و مناجات است
[ تعداد بازدید : ۲,۱۷۱ ]
مستی ناشی از نعمت بدتر از مستی شراب است
محسن اسماعیلی در جلسه شرح نهج‌البلاغه به تمثیل امام علی (ع) در خطبه شقشقیه اشاره کرد و گفت: بعضی‌ها وقتی به پست و مقامی می‌رسند، مانند شتر گرسنه‌ای که با علف تازه بهاری مواجه شده است، به جان بیت‌المال می‌افتند.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۸۱ ]
خوبی‌های ماندگار
می‌شود یک شب سرد زمستانی، چندین کودک تک‌و‌تنها و خسته از کار را در گوشه و کنار خیابان‌های شلوغ شهر پیدا کرد و با غذایی گرم، دلشان را دست‌کم برای لحظاتی شاد کرد.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۰۸ ]
قبور ائمه بقیع چگونه تخریب شد؟
پیش از تخریب بقیع، بر روی قبور پیشوایان و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبدها و بناهایی قرار داشت.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۹۳ ]
خدا را فراموش مکن
گاهی وقت‌ها یک جمله می‌تواند زندگی آدم را از این‌رو به آن رو کند به این شرط که به‌‌آن جمله، باور قلبی داشته باشید.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۸۳ ]
نمونه‌هایی از انصاف در دریافت حقوق و مزد / همیشه کسی هست که ببیند
در تاریخ معاصر بوده‌اند کسانی که مصداق انصاف و حلال‌خوری تام و تمام بوده‌اند. با توجه به موج رسانه‌ای ایجاد شده حقوق‌های نجومی، بد نیست چند مورد از این موارد را خوب مرور کنیم؛ شاید تذکری باشد برای بعضی‌ها.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۱۱ ]
٢٧ توصیه اخلاقی از استاد عرفان آیت الله علی پهلوانی تهرانی
شخص غیر روحانی اگر هوا پرست شود یا اطاعت شیطان کند ضرر به خودش می رساند؛ ولی شخص روحانی ضررش به یک معنی به جامعه می رسد و لو این که به معنی دیگر هوا پرستی ضررش به تمام عوالم بشر و موجودات دیگر می رسد.
[ تعداد بازدید : ۶,۲۴۱ ]
سرچشمه ارزش‌هایمان کجاست؟
مولوی، داستان معروفی دارد که احتمالا شنیده‌اید؛ شخص دباغی (کسی که پوست حیوانات را از کثافات و... پاک می‌کند) از بازار عطر فروش‌ها عبور می‌کرد که ناگاه بیهوش شد و بر زمین افتاد.
[ تعداد بازدید : ۲,۸۶۳ ]
چه کنیم تا در دنیا راحت زندگی کنیم؟
همه ی ما انسان ها خواهان زندگی راحت هستیم ولی ابتدا باید از خودمان بپرسیم:
زندگی راحت چه زندگی است؟
[ تعداد بازدید : ۲,۲۱۷ ]
تا خودمان نخواهیم، نمی‌شود
برای انسان، فرشتگانی است که پی درپی او را از پیش رو و از پشت سر از فرمان خداوند حفاظت می‌کنند.
[ تعداد بازدید : ۲,۸۷۳ ]
شنونده باشیم...
همه ما می‌دانیم و اعتقاد داریم که هیچ کار خدا بی‌حکمت نیست.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۸۰ ]
از حُسن ظنّ خارها گل می‌شود
«لَولا إِذ سَمِعتُموهُ ظَنَّ المُؤمِنونَ وَالمُؤمِناتُ بِأَنفُسِهِم خَیرًا وَقالوا هذا إِفکٌ مُبینٌ؛ چرا هنگامی که این (تهمت) را شنیدید، مردان و زنان با ایمان نسبت به‌خود (و کسی که همچون خود آنها بود) گمان خیر نبردند و نگفتند این دروغی بزرگ و آشکار است؟!» (سوره مبارکه النور آیه ۱۲)
[ تعداد بازدید : ۲,۱۴۷ ]
چهار نشانه دوست حقیقی
دوستان بسیاری از نیازهای عمیق عاطفی و شخصی ما را برآورده می‌کنند، اما یک دوستی منفرد نمی‌تواند همه نیازهایتان را برآورده کند. دوستی‌های متفاوت سودمندی‌های متفاوتی دارند، بنابراین مهم است که هر دوستی را به خاطر آنچه به زندگی شما می‌آورد، بپذیرید.
[ تعداد بازدید : ۳,۶۲۲ ]
حقی است توبه‌ناپذیر!
شب‌های قد‌ر از راه رسید‌ه است و ما انسان‌هایی که گاهی اوقات حقی را ناحق می‌کنیم و به‌راحتی از کنار آن می‌گذریم، می‌خواهیم به د‌رگاه خد‌اوند‌ برویم و از خد‌ا توشه ماد‌ی و معنوی یک‌سال زند‌گی خود‌مان را بخواهیم اما...
[ تعداد بازدید : ۲,۳۰۳ ]
هوای یتیم‌ها را داشته باش...
پس تو هم یتیم را هرگز میازار. و فقیر و گدای سائل را به زجر مران. (ضحی / ۹و۱۰)
[ تعداد بازدید : ۲,۶۰۶ ]