کراسولا خرفه
کراسولا یکی از گیاهان مشهور در جهان است که بیش از ۱۵۰ گونه دارد و در ایران مردم بیشتر با گونه خرفه ای آن یا Crassula Portulaca آشنا و آن را به عنوان گیاهی دارویی نوش جان می کنند. اما برخی از گونه های آن از نظر شکل و قیافه شبیه به گیاهان گوشتی و کاکتوس هستند که به اشتباه آن را کاکتوس می خوانند.
[ تعداد بازدید : ۱,۷۸۶ ]
مرجان
این جنس دارای حدود ۲۰۰۰ گونه از گیاهان یکساله،دو ساله علفی،چند ساله و درختچه های همیشه سبز خزان کننده است که اغلب آنها گوشتی هستند.
[ تعداد بازدید : ۶,۴۲۰ ]
خوشه آویز
نام علمی : Medinilla Magnifica
خانواده : ملاستوماسه - Melastomataceae
بومی منطقه : فیلیپین
نام های دیگر: ارکیده مالزیایی، خوش آویزMalaysian Orchid
[ تعداد بازدید : ۲,۳۱۵ ]
پرتقال زینتی
پرتقال زینتی (Citrus Mitis) که در بعضی مراجع با نام علمی Citrofortunella mitis معرفی شده است، یک درختچه میوه همیشه سبز مینیاتوری در خانواده ( مرکبات)Rutaceae است و به طور معمول به عناوین calamondin ، Musk lime، پرتقال پاناما و پرتقال چینی نامیده می شود.
[ تعداد بازدید : ۳,۴۴۷ ]
گلوکسینا
نام رایج: گلوکسینا ، گل نوشیا
نام علمی: Gloxinia speciosa
نام خانواده: Gesneriaceae
این جنس دارای ۲۰ گونه مختلف ازگیاهان علفی با ریشه های غده ای است.
بومی برزیل است و ارتفاع آن به ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر و گسترش آن به ۳۰ سانتیمتر می رسد. گیاه گلوکسینیا تقریبا بدون ساقه با برگهای مستطیلی تخم مرغی، به رنگ سبز تیره و آبدار و مخملی، میباشد. گلهای این گیاه بنفش یا ارغوانی بوده و از اواسط بهار تا اواخر تابستان ظاهر می شوند.گلوکســینیا یا ســی نــین ژیا از گیاهان خــانــــواده ژسنــریاسه، اما لازم است بدانید گیاه بعد از تولید گل بسیار ضعیف میشود!در این مدت لازم است که این گیاه حداقل ۲ ماه استراحت کند
[ تعداد بازدید : ۲,۰۲۴ ]
مارچوبه نرمه / گل گردی بالارونده
در خانواده مارچوبه گیاهان متنوعی وجود دارد که بسیاری از آنها همانند مارچوبه زبره به عنوان گیاهی زینتی پرورش داده می شوند. گونه ی آسپاراگوس پلاموسوس یکی از گونه های جنس مارچوبه است که در فارسی به آن "مارچوبه نرمه" یا "گردی" گفته می شود.
[ تعداد بازدید : ۳,۲۷۶ ]
بابا آدم
بابا آدم یا فیلگوش و به عبارتی آلوکازیا گیاهی است با برگهای درشت و بزرگ سبز رنگ از خانواده Araceae بومی مناطق گرم آسیا است. با جنس Colocasia شباهت بسیاری دارد و گاهی اشتباه میشود. (از آنجا که جنس کولوکازیا مصرف دارویی و خوراکی دارد باید احتیاط شود.)
[ تعداد بازدید : ۲,۸۳۹ ]
موسی در گهواره
گیاهی است زیبا از خانواده برگ بیدی یا «کاملیناسه» و زادگاهش مکزیک، برگ های پهن و نیم گوشتی به طول سی سانتیمتر که در حول یک محور روییده اند،
[ تعداد بازدید : ۴,۶۴۲ ]
گوجه فرنگی زینتی یا تاجریزی
اجریزی زینتی گیاهی بوته ای به ارتفاع 40 سانتیمتر است که به دلیل داشتن میوه های زینتی آن پرورش داده می شود.برگ های بوته با کرک های متراکم به حالت بیضی موجی نیزه ای با طولی برابر 8 سانتیمتر و عرض 3 سانتیمتر می باشد .
[ تعداد بازدید : ۴,۶۵۲ ]
کالاتیا یا کالا‌ته‌آ
اسم علمی این گیاه Calathea makoyana ، ازخانواده Marantaceae می‌باشد. این جنس دارای 150 گونه مختلف است که به عنوان گیاهان همیشه سبز دائمی در گلخانه ها پرورش داده میشودند و دارای برگهای بسیار زیبایی هستند.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۱۵ ]
کالانکوآ
اسم علمی این گیاه Kalanchoe blossfeldiana و از خانواده Crassulaceae می باشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه مختلف بوده و برگ های گوشتی وگل های زیبای آنها مورد توجه است
[ تعداد بازدید : ۲,۴۷۶ ]
رزماری
رزماری گیاهی است چندساله از جنس Rosmarinus و به فرم بوته ای که در تمامی فصل های سال سرسبز می باشد. برگهای باریک آن به صورت متقابل بر روی ساقه قرار می گیرند...
[ تعداد بازدید : ۳,۳۴۰ ]
برگ عبایی
اسم علمی برگ عبائی Aspidistra elatior واز خانواده Liliaceae میباشد. برگ عبائی گیاهی است بومی چین و ژاپن که داری ریزوم بوده و بدون ساقه هوایی می باشد.
[ تعداد بازدید : ۲,۳۲۰ ]
گوشواره ای
این گیاه که با نام های مختلفی چون کالسئولاریا,کفشک، گوشی، جیبی، کیفی و Slipperwort شناخته میشود، گیاهی است دو ساله که بعنوان گیاه زینتی خانگی در بهار و تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.
[ تعداد بازدید : ۳,۸۹۶ ]
گیاه آلوئه ورا
آلوئه ورا یک گیاه رایج آپارتمانی است و بطور سنتی در منازل برای خواص دارویی عالی آن پرورش داده می شود ، آلوئه ورا گیاهی چند ساله است و به خانواده سوسن (lily family ) تعلق دارد.
[ تعداد بازدید : ۴,۷۰۸ ]
بگونیا عروس
بگونیا عروس که معمولا در فضای سبز به عنوان گل یکساله و حساس به سرما استفاده میکنند.
[ تعداد بازدید : ۳,۵۹۶ ]
دراسنا برگ بلالی (دراسنا نقره ای)
نام علمی: Dracaena fragrans mssangeana
خانواده: مارچوبگان (Asparagaceae)
زیبایی پاسیو ها با برگ های براق و چشم نواز دراسنای برگ بلالی دوچندان می شود و این گیاه، از گیاهان آپارتمانی پر طرفدار است.
[ تعداد بازدید : ۳,۱۴۶ ]
گل آزالیا
آزالــه (خرزهره هندی Azalea( اسم علمی آن Azalea indica و به فرانسه Azaliaگویند . این گیاه از خانواده اریکاسه Ericaceae می باشد.
آزالیا یا آزاله (خرزهره هندی)درختچه‌های گل‌داری هستند که دوزیر سرده از هشت زیر سرده خرزهره هندی را تشکیل می دهد.
این دو زیره سرده پنتانترا وتسوتسوجی نامیده می شودفصل شکوفایی گل آزاله در بهار است و این گل به مدت چند هفته شکوفاست. این گیاه به سایه مقاوم است.
[ تعداد بازدید : ۴,۱۲۴ ]
برگ انجیری
برگهای این گیاه پهن و دارای بریدگی‌های عمیق می‌باشد. هوای گرم و مرطوب ، ایده آل آنهاست. تغییرات درجه حرارت را به راحتی می‌پذیرند. ریشه‌های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه‌دار دارند
[ تعداد بازدید : ۲,۱۴۷ ]
سینگینیوم پودوفیلوم
جنس سینگونیوم (تلفظ / sɪŋɡoʊni.əm) دارای حدود 36 گونه از گیاهان گلدار در خانواده گلشیپوریان ، بومی جنگلهای بارانی استوایی در آمریکای مرکزی و جنوبی است.
آنها میتوانند به ارتفاع 10-20 متر یا بیشتر در کنار درختان برسند. شکل و فرم برگ های این گیاه با توجه به مرحله رشد (نوجوان یا بالغ) متفاوت میباشد.
[ تعداد بازدید : ۳,۴۱۷ ]
سینرر
گیاه Cineraria از خانواده Compositae می باشد که در فارسی به سینرر و یا سینره شهرت دارد که نام سینره رایج تر می باشد.
این گیاه بومی جزایر قناری می باشد و نمونه هایی از این گیاه در جنوب آفریقا نیز دیده می شود و اکنون در بسیاری از کشورها از جمله ایران پرورش داده میشود.
[ تعداد بازدید : ۳,۰۴۰ ]
نخل مرداب
این گیاه که بومی ماداگاسکار است ، اما غالبا در سراسر جهان کشت میشود . ارتفاع آن به یک متر می رسد.
[ تعداد بازدید : ۲,۷۹۴ ]
Caladium کالادیوم یا فیل گوش
اسم علمی گیاه فیل گوشCaladium bicolor ، از خانوده Araceae می باشد. این جنس دارای 15 گونه مختلف است که تماما چند ساله بوده و در گلخانه پرورش داده می شودند. قسمت هوایی این گیاه در پاییز از بین می رود. ولی ریشه های غده ای آن در زمین باقی می ماند که باید آن را در محل خشکی، تا هنگام کاشت نگهداری کرد.
[ تعداد بازدید : ۲,۳۱۶ ]
سرخس برگ شمشیری
نام رایج: فوژر , سرخس,سرخس‌ بوستونی ,گلوش, دیشار, فرن
نام علمی: Nephrolepis exaltata
نام خانواده: Lomariopsidaceae
سرخس ها گیاهان اولیه ای هستند که ساختار های برگ مانند همیشه سبز یا خزان داری به نام فروند تولید می کنند. این گیاهان بدون گل هستند و در مجموع به آنها کریپتوگام گویند.
[ تعداد بازدید : ۳,۱۷۲ ]
دراسنا پرچمی
اسم علمی این گیاه Dracaena marginata ، از خانواده Liliaceae میباشد. این جنس دارای 40 گونه مختلف از درختچه های همیشه سبزاست. اغلب گونه های این جنس نخل مانند بوده و ریشه هایی دارند که درتمام طول، قطر یکسانی داشته و به رنگ زرد نارنجی می باشد.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۲۷ ]
دراسینا درمنسیس
نام رایج: دراسینای درمنسیس
نام علمی: Dracaena Deremensis
نام خانواده: Ruscaceae
گیاهی بومی افریقا و مناطق گرمسیری است که امروزه بعنوان گیاه آپارتمانی برگ زینتی طرفداران زیادی دارد. ساقه های آن نی مانند که در انتهای آن برگ های باریک با لبه هایی به رنگ زرد روشن بصورت مجتمع می باشد
[ تعداد بازدید : ۲,۲۴۹ ]
فیلودندرون بالا رونده
فارسی اصیل: ونافار(ون=درخت + فار=پسند) اشاره به پوشاندن درختان جنگلی توسط این گیاه
این گونه از فیلودندرون بالا رونده و احتیاج به تکیه گاه چوبی پوشانده از خزه دارد تا ریشه های هوایی گیاه در آن رشد کند.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۵۴ ]
یوکا فیلی
گیاهی است زیبا از خانواده آگاواسه با برگ های کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز
[ تعداد بازدید : ۲,۵۵۱ ]
پپرومیا ابلق
پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
[ تعداد بازدید : ۲,۵۵۴ ]
پاندانوس یا برگ خنجری
اسم علمی این گیاه Pandanus veitchii ، از خانواده Pandanaceae می باشد. این جنس از 600 گونه مختلف گیاهان استوائی درختچه ای همیشه سبز تشکیل یافته است. ارتفاع وگسترش گونه مورد نظر در حدود 60 سانتی متر است. شکل گیاه به صورت بوته ای است و برگ های شمشیری مانند آن ممکن است به طول 60 سانتی متر برسد. رنگ برگهای پاندانوس سبز تیره با لبه نقره ای رنگ است.
[ تعداد بازدید : ۷,۰۸۵ ]
بنت قنسول
اسم علمی بنت القنسول Euphorbia pulcherrima ، از خانواده Euphorbia میباشد.این گونه بومی مکزیک است و ارتفاع آن به یک متر وگسترش آن به ۴۵ سانتی متر می رسد.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۱۶ ]
پیله آ
اسم علمی این گیاهPilea cadierei ، از خانواده urticaceae می باشد. این جنس دارای 400 گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است. گونه مورد نظر بومی ویتنام است و ارتفاع آن به 30 سانتیمترمی‌رسد .گونه مذکورشاخه های منشعب و برگهای مستطیلی –تخم مرغی به طول 8 سانتیمتر دارد که به طور متقابل قرار می‌گیرند.برگها سبز تیره با لکه های نقره ای در فواصل بین رگبرگها می باشند.
[ تعداد بازدید : ۱,۵۳۵ ]
پوتوس
پوتوس از خانواده گل‌شیپوریان ، جنس پوتوس‌ها و بومی جزایر سلیمان است. این گیاه را در گلخانه‌های گرم نگهداری و تکثیر می‌کنند، ارزش تزئینی آن مرهون رنگ‌های ابلق مرکب زرد تند و سفید مایل به کرم است
[ تعداد بازدید : ۲,۰۴۷ ]
پپرومیا کاپراتا
اسم علمی این گیاه Peperomia coperata ، از خانواده Piperaceae می باشد. این جنس دارای بیش از ۱۰۰۰ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز بالارونده است که اغلب آنها برگهای زیبایی دارند.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۹۲ ]
پپرومیا قاشقی
پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۶۱ ]
پالم فن چینی
Livistona شامل 36 گونه از درختان خرما (خانواده Arecaceae) است و بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا ، استرالیا ، و شاخ آفریقا است. آنها دارای کف پهن ، با دمبرگ مسلح می باشد.
[ تعداد بازدید : ۱,۴۵۱ ]
Palm Washingtonia پالم بادبزنی
از خانواده نخلها دو رقم واشینگتونیا و لاتانیا که به نخلهای بادبزنی مشهورند در ایران کشت و کار شده‌اند. نخل (پالم) بادبزنی از خانواده‌نخلهاست تیره Aracaceae که برگهای پنجه‌آی و بزرگ دارد. برگچه‌ها در بخش تحتانی متصل به یکدیگرند. برگها غالبا رشد عمودی دارند و رشته‌های تار مانند و سفیدی به صورت کرک در اطراف برگ نمایان میشوند.
[ تعداد بازدید : ۱,۹۰۱ ]
پاپیتال
اسم علمی پاپیتال Hedera canariensis ، از خانواده Arliaceae میباشد. این گیاه بومی جزایر قناری و شمال آفریقا است. ارتفاع آن در طبیعت به بیش از ۵ متر می رسد.
[ تعداد بازدید : ۳,۴۱۹ ]
بونسای
بونسای (Bonsai) : بونسای یا درختچه‌های مینیاتوری ژاپنی (به ژاپنی: 盆栽) هنر پرورش درختان و گیاهانی است که در اندازهٔ کوچک ایجاد می‌شوند. در حقیقت بونسایی گیاهی است که شرایط محیطی آن یعنی نور، آب، مواد غذایی ، هوا و نگهداری آن از نظر کیفی و کمی تنظیم شده همانند گیاه بزرگ و معمولی ولی با رعایت نسبتها است.
[ تعداد بازدید : ۴,۹۹۷ ]
برگ بیدی
اسم علمی برگ بیدی Tradescantia albiflora ، از خانواده Commelinaceae میباشد. این جنس داری ۶۰ گونه از گیاهان خشبی و علفی چند ساله می باشد. انواع علفی آن به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شودند. گونه مذکور بومی، آمریکای جنوبی است و برگهای زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگها تخم مرغی شکل، پهن و بدون دم برگ و به رنگ سبز روشن با نوارهای سفید یا کرم می باشند.
[ تعداد بازدید : ۴,۵۳۰ ]
گیاه بامبو و روش های نگهداری آن
گیاهی که امروز به بامبو یا بامبوخوش‌شانس معروف است در واقع اصلا از خانواده نی‌ها یا خیزران‌ها نیست و از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
[ تعداد بازدید : ۵,۵۴۶ ]
آگلونما
(نام علمی: Aglaonema commutatum) یک گونه گیاه آپارتمانی از تیره گل‌شیپوریان (Araceae) است.

نام فارسی این گیاه نخشید ( نخ درخشان ) برگرفته از معنای لاتین ان می باشد.
[ تعداد بازدید : ۳,۴۴۱ ]
اسپاتی فیلوم سِن سیشن
گیاه "اسپاتی فیلوم سنسیشن" یا "سوسن صلح" یکی از گیاهان خانواده ی شیپوری (Araceae) می باشد. این گیاه بومی کلمبیا است. گل های این گیاه کوچک بوده و بر روی سنبله سفید استوانه ای شکل به طول حدود سه سانتیمتر قرار دارند.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۷۰ ]
آنتوریوم
اسم علمی آنتوریوم، Anthorium scherzerianum و از خانواده Araceae می باشد. آنتوریوم گیاهی است بومی گواتمالا و کوشاریکا این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از 30 تا 40 سانتیمتر می رسد، دارای برگهای کمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از 18 سانتیمتر می باشد
[ تعداد بازدید : ۱,۹۵۷ ]
یوکا فیلامنتوسا
"یوکا فیلامنتوسا" گونه ای گیاهان گلدار از خانواده مارچوبه (Asparagaceae) و بومی جنوب شرقی ایالات متحده می باشد. همچنین گزارش شده که این گونه می تواند بومی فرانسه، ایتالیا و ترکیه نیز باشد.
[ تعداد بازدید : ۱,۷۰۳ ]
لیندا
این گیاه به نخل دم اسبی و لیندا مشهور است اما نام علمی آن BEAUCARNEA RECURVATA است.
[ تعداد بازدید : ۱,۷۸۰ ]
گندمی
اسم علمی گیاه گندمی Chlorophytum comosum ، از خانواده Liliaceae میباشد. این جنس دارای ۲۱۵ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز گلخانه ای می باشد.
[ تعداد بازدید : ۱,۶۴۹ ]
گل اسپاتی فیلوم
اسم علمی این گیاه Spathiphyllum wallisii ، از خانواده Araceae می باشد. این جنس دارای ۳۶ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است گونه مورد نظر بومی کلمبیا بوده و ارتفاع آن لبه ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد.
[ تعداد بازدید : ۲,۳۴۸ ]
فیلودندرون برگ انجیری
گیاهی است از خانواده"آراسه" و زادگاه آن آمریکای جنوبی است، برگ های آن سبز براق است که با بزرگ تر شدن شکاف ها و دندانه های برگ عمیق تر و شکل برگ انجیری به خود می گیرد...
[ تعداد بازدید : ۱,۶۰۱ ]
سینداپسوس
گونه ای از گیاهان گلدار در خانواده گلشیپوریان متشکل از نزدیک به 40 گونه است و بومی آسیا است
[ تعداد بازدید : ۱,۴۳۲ ]
دراسینا ریکی
اسم علمی این گیاه Dracaena Rikki ، از خانواده روساسه میباشد. این جنس دارای ۴۰ گونه مختلف از درختچه های همیشه سبزاست
[ تعداد بازدید : ۱,۶۲۳ ]
دراسنا کامپکتا
"دراسنا کامپکتا" گونه ای جنس دراسنا و از خانواده ی مارچوبه (Asparagaceae) می باشد. این گیاهان به صورت خودرو در جنگل های گرم و مرطوب جنوب شرقی آفریقا رشد می کنند. این گیاه یکی از گرانترین گونه های دراسنا است. و به دلیل رنگ سبز ساقه ها و برگ ها و فرم خاص قرارگیری برگ ها، یکی از گونه های محبوب این جنس به شمار می آید.
[ تعداد بازدید : ۲,۴۱۰ ]
هیپوستس (خال صورتی)
اسم علمی این گیاه Hypoestes sanguinolenta ، ازخانواده Acanthaceae میباشد. هیپواستس گیاهی است به ارتفاع ۱۵ تا ۵۰ سانتیمتر بابرگهای مستطیلی- تخم مرغی، که ۵ تا ۷ سانتیمتر طول و ۴ سانتیمتر پهنا دارد
[ تعداد بازدید : ۲,۱۴۹ ]
حسن یوسف
این گیاه، گیاه زینتى از تیره نعناع است و تولید آن در ایران از دیر باز آغاز شده است. رنگ آمیزى برگ هاى حسن یوسف با زیبایى و تنوع ویژه اى که داراست، آن را از هر گیاه دیگرى متمایز مى کند
[ تعداد بازدید : ۱,۷۴۰ ]
کروتون
اسم علمی کروتون Codiaeum variegatum ، از خانواده Euphorbiaceae میباشد. این جنس دارای ۱۵ گونه مختلف از نوع درختچه های همیشه سبز است.
[ تعداد بازدید : ۱,۵۹۳ ]
دیفن باخیا
اسم علمی این گیاه Dieffenbachia amoena ، از خانواده Araceae میباشد. این جنس دارای ۳۰ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز چند ساله است که برای برگهای زیبایش پرورش داده می شودند
[ تعداد بازدید : ۲,۰۷۹ ]
شمشیری ( سانسوریا یا نیزه ای )
سانسویریا یا شمشیری یا نیزه‌ای که در انگلیس گاهی به آن زبان مادر شوهر (Mother in lows tongue ) می گویند .
[ تعداد بازدید : ۵,۷۱۰ ]
شفلرا آربوریکلا
این درختچه همیشه سبز در حال رشد میتواند به 3 تا 6 متر برسد، آزاد ایستاده ، و یا چسبیده به تنه درختان دیگر است.
[ تعداد بازدید : ۲,۹۷۹ ]
فیکوس بنجامین
یکی از موفق ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است از خانواده"موراسه". برگ های سبز روشن و بیضی شکل و نوک تیز، شاخه ها دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان و مجنون در هوای آزاد ارتفاع آن به 5 متر می رسد
[ تعداد بازدید : ۲,۷۵۴ ]
فیکوس الاستیکا
گیاهی است از خانواده موراسه که در اصل زادگاهش آسیای استوایی است در هوای آزاد ارتفاع آن به 30 متر می رسد . گیاهی که جواب خوبی به شرایط آپارتمان میدهد
[ تعداد بازدید : ۲,۳۲۱ ]
برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.