آموزش پیوند زدن کاکتوس
برای پیوند روشهای متعددی هست . ما در اینجا بعنوان نمونه ،روشی رو پیشنهاد میکنیم که شما میتوانید متناسب با هدف خود وفصل کار ،سایز پایه و پیوندک و نوع گیاه خود و ...ان را تغییر دهید .
[ تعداد بازدید : ۱,۱۵۰ ]
محافظت گیاهان در برابر سرمای زمستان
اگر در منطقه‌ای زندگی می کنید که هوا در طی پاییز و زمستان سرد است و احتمال آسیب رساندن به گیاه شما وجود دارد، می توانید با بکارگیری برخی از نکته ها، شانس زنده ماندن گیاهتان رادر طی زمستان افزایش دهید.
[ تعداد بازدید : ۴,۸۱۶ ]
نکاتی برای نگهداری گیاهان خانگی در زمستان
برخلاف تصور گیاهان داخل منزل و آپارتمان شما در زمستان با چالش های زیادی مواجه می شوند. روزها کوتاه تر شده اند و نور کم تری را از پشت پنجره دریافت می کنند، علاوه بر این بسیاری از گیاهان آپارتمانی شما با گرمای بیش از حد منزل در زمستان، رابطه خوبی ندارند!
[ تعداد بازدید : ۶۳۶ ]
آموزش ساخت باغ شیشه ای یا تراریوم
برای تهیه تراریوم،گیاهانی باید انتخاب شوند که علاوه بر دارا بودن شاخ و برگ زیبا، رشد کندی داشته باشند. همچنین توانایی تحمل رطوبت زیاد هوا و خاک، و نور کم را هم داشته باشند. ما در تراریوم گیاهانی را می توانیم پرورش دهیم که به درجه رطوبت بالایی،نیاز دارند. که در غیر اینصورت در هوای خشک خانه این گیاهان از بین می روند.
[ تعداد بازدید : ۳,۹۱۵ ]
چگونه با قلمه زدن، انواع گیاهان را تکثیر کنیم؟
برای قلمه زدن لازم نیست کار زیادی انجام دهید. برای تکثیر گیاه به روش قلمه زدن، به یک گلدان، یک چاقوی تیز و مقداری خاک قلمه و یا خاک گلدان نیاز دارید.
[ تعداد بازدید : ۵,۶۱۵ ]
پرورش درختان میوه در گلدان
گرچه امروزه بیشتر میوه‌ها همیشه در دسترس هستند و می‌توانیم آن‌ها را از نزدیک‌ترین میوه فروشی به راحتی بخریم، اما اگر بتوانیم میوه‌های مصرفی مان را خودمان پرورش دهیم، هم بسیار سالم‌تر خواهند بود و هم از لذت پرورش میوه بهره‌مند خواهیم شد.
[ تعداد بازدید : ۱۳۷ ]
نحوه نگهداری کاکتوس در خانه؛ تصویری و مرحله به مرحله
گیاه کاکتوس اغلب خودکفا شناخته می‌شود به این معنی که به خودی خود رشد می‌کنند. با وجود اینکه آن‌ها معمولاً گیاهانی مقاوم بوده و نگهداری از آن‌ها بسیار راحت است، اما به مراقبت و توجه نیاز دارند تا سالم بمانند و رشد کنند.
[ تعداد بازدید : ۱۴۳ ]
چرا فصل زمستان برای کاشت درخت بهتر است؟
از آنجایی که گیاه خواب است، از جا به جایی شوکه نمیشود یا احتمال آن کاهش می یابد. در حالی که در زمان بیداری و فعال بودن گیاه هنگامی که آن را از محیطی به محیط دیگر منتقل میکنید، شوکه شده و تا مدتی رشد نمیکند
[ تعداد بازدید : ۳۸۴ ]
کاشت و پرورش درخت انار: چگونه دانه انار بکاریم؟
باید دانه ها را از غلاف گوشتی که آنها را احاطه کرده است تمیز کنید و در خاک شل و نرم قرار دهید و یک لایه 1.5 سانتیمتری خاک روی آن بریزید.
[ تعداد بازدید : ۴۴,۷۵۱ ]
چه گلی در باغچه‌ام بکارم؟
باغبان ها نیز مانند بقیه افراد با فشار کاری زیادی مواجهند و بیش از پیش مشغول کاشت گل ها و گیاهان مربوط به فصل هستند. شما هم به طور قطع این روزها این صحنه را بارها و بارها در فضای سبز کنار خیابان ها، بزرگراه ها و پارک ها دیده اید.
[ تعداد بازدید : ۱,۰۸۰ ]
چگونه کاکتوس رنگی پرورش دهیم؟
گونه ای از کاکتوس جهش یافته به نام ژیمنوکالیسیوم فاقد کلروفیل (سبزینه) است. کاکتوسی که کلروفیل نداشته باشد نمی تواند به تنهایی به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه با کاکتوس دیگری که دارای کلروفیل است پیوند زده شود.
[ تعداد بازدید : ۲,۲۳۳ ]
چطور هسته آووکادو را بکاریم؟
کاشت درخت آووکادو بسیار لذت بخش و راحت است. در هر باغچه ای می توان این گیاه را پرورش داد. حتی می توان در خانه آن را نگهداری کرد.
[ تعداد بازدید : ۱,۱۱۸ ]
معرفی درختچه های سایه دوست
همیشه بحث اینکه در محل سایه یا آفتاب چه درختچه ای بکارم مهم هست...
[ تعداد بازدید : ۷,۹۷۹ ]
طرز تهیه کمپوست: چگونه خودمان کمپوست درست کنیم؟
استفاده از کمپوست یکی از مهمترین دلایل موفقیت اکثر باغبانان و کشاورزان است. کمپوست به خصوص در کشاورزی ارگانیک برای موفقیت حیاتی است. بنابراین اگر به فکر پرورش گل و گیاه هستید باید حتما از کمپوست استفاده کنید.
[ تعداد بازدید : ۱,۰۵۰ ]
منوی گیاهان مقاوم گرما و خشکی در فضای سبز
انواع آمارانتوس: این گلها انواع مختلفی دارد مثل آشلانتوس، تاج خروس،آمارانتوس،آلترنانترا و غیره که همگی مخصوص و بومی مناطق گرمسیری هستند.
[ تعداد بازدید : ۲۹,۷۲۱ ]
درختان میوه گلدانی
یکی از مهم ترین چیزها درمورد باغبانی گلدانی این است که شما هر چیزی را می توانید در ظرفی با سایز مناسب رشد دهید.شما حتی می توانید یک باغچه ی عالی از گیاهان را فقط در یک ظرف داشته باشید.
[ تعداد بازدید : ۲,۰۴۵ ]
از کجا بفهمیم گیاه دچار کمبود کدام مواد مغذی خاک شده است؟
علائم و عکس های گیاه ابزار بسیار خوبی برای بررسی و تشخیص مشکل گیاه می باشد. عکسهایی که از گیاه میگیرید به شما امکان میدهد بتوانید علائم و نشانه هایی را که مشاهده میکنید با عکسهای قبلی گیاه مقایسه کنید و با رویکرد مرحله به مرحله مشکل را حل کنید
[ تعداد بازدید : ۵۵۸ ]
درختانی که با هسته میوه ها رشد می کنند
درست است که خیلی راحت می شود از سوپرمارکت ها میوه خرید اما لذت بخش تر این است که میوه ها را با دست های خودمان پرورش بدهیم. این کار زیاد هم سخت نیست فقط کافی است هسته میوه هایی که می خورید دور نریزید و به روش هایی که توضیح دادم داخل باغچه یا گلدان بکارید.
[ تعداد بازدید : ۱,۵۴۲ ]
دلایل زرد شدن برگ گل و گیاهان
حتما شما هم شاهد زرد شدن ناگهانی برگ گیاهان آپارتمانی تان بودید، تمام دلایلی که باعث زرد شدن برگ این گیاهان می شوند را در این مطلب بخوانید.
[ تعداد بازدید : ۱,۹۶۷ ]
۱۰ مرحله ساده که باید در هنگام کاشت درخت رعایت کرد
دقت داشته باشید یک روز قبل از کاشتن نهال حتما گلدانی که نهال در آن قرار دارد را زیر آب بگیرید تا خاک درونش شل شود. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا درهنگام کاشتن نهال بتوانید به راحتی آن را از گلدان جدا کرده و درون خاک قرار دهید البته گفته می‌شود وقتی نهال را پیش از کاشتن آبیاری کنید، تنش و استرس نهال کم می‌شود و راحت‌تر با محیط جدید سازگار می‌شود.
[ تعداد بازدید : ۶۰۲ ]
ارکیده وحشی در خانه پرورش بدهید
مطمئن شوید این گیاه را در معرض مقدار زیادی نور خورشید قرار نمی‌دهید. چرا که در این حالت نوک برگ‌ها می‌سوزد و شاخسار قهوه‌ای می‌شوند. اکثر گونه‌هایی گیاه ارکیده وحشی که در جنگل‌های شمال آمریکا یافت می‌شوند، نور کم را ترجیح می‌دهند.
[ تعداد بازدید : ۳۹۱ ]
۶ راز نگهداری از ارکیده‌های زیبا در آپارتمان
اگر میزان رطوبت داخلی منزلتان کمتر از ۴۰ درصد باشد، حتما نیاز است که به صورت روزانه ارکیده‌ها آبیاری شوند. بهترین مکان برای رشد ارکیده‌ها در رطوبت بین ۴۰ الی ۶۰ درصد است. ارکیده‌ها را در نزدیکی پنجره‌های شرقی و جنوبی ساختمان که نسبت به سایر پنجره‌ها دارای نورگیری بهتر و قوی‌تری هستند، قرار دهید.
[ تعداد بازدید : ۳۸۰ ]
چگونه گیاه بامبوی خود را تکثیر کنیم ؟
اگر قصد شما صرفا تکثیر این گیاه است بهتر است قلمه را از ۲ تا ۵ سانتی متر از زیر گره ساقه جدا کنید. گره اولین جایی است که جوانه بامبو از آنجا بوجود آمده است. این منطقه وقتی از ساقه جدا شود به زودی ریشه می دهد
[ تعداد بازدید : ۱,۳۶۰ ]
درختان و درختچه های مقاوم به سرماو یخبندان
در این مقاله سعی داریم یه سری از گیاهان مهم و زیبا و مقاوم رو باهم بررسی کنیم مطمئنا خیلی گیاهان رو میشه معرفی کرد ولی از حوصله ی این مقاله خارج هست.
[ تعداد بازدید : ۵,۸۳۶ ]
کاشت درخت گردو
درخت گردو یکی از درختان بسیار با ارزش است که علاوه بر جنبه زینتی که دارد محصولات خوراکی ارزشمندی نیز تولید می‌کند.
[ تعداد بازدید : ۱,۰۶۲ ]
تا آغاز بهار، گل‌های آپارتمانتان را پالتوپیچ کنید!
زمستان فصل استراحت و خواب بسیاری از گیاهان بوده و همچنین اماده شدن برای شکوفایی در فصل بهار است. این طبیعی است که در شرایط عادی (غیر گلخانه‌ای) در فصل زمستان گلهای شما رشد چندانی نداشته باشند، برگ‌هایشان بریزد یا گا‌ه خشک شوند. اما امر مهم این است که با مراقبتهایی سعی کنیم برای فصل بهار گل‌های زیبای خود را نگاه داریم.
[ تعداد بازدید : ۵۸۲ ]
این سبزیجات با کمترین نگهداری زنده می‌مانند
آویشن گیاهی بسیار بخشنده است که بی‌توجهی، خشکی، هرس زیاد، هرس کم، عدم تغذیه و … را تحمل می‌کند. این گیاه می‌تواند در محلی که شما معمولا رسیدگی به آنجا را فراموش می‌کنید، کاشته شود!
[ تعداد بازدید : ۶۰۱ ]
گلهای فصل پاییز
در این مقاله سعی داریم که به چگونگی و رشد پیازگل ها بپردازیم. در این جا مقدار زیادی از گل های پیازی را در پاییز و زمستان بررسی می کنیم ،
[ تعداد بازدید : ۲,۲۹۸ ]
در خانه سنگ روینده بکارید!
برگ‌ها بسیار گوشتالود هستند و تعداد آن‌ها بستگی به گونه لیتوپس دارد. بعضی از گونه‌های لیتوپس تنها یک جفت برگ دارند، بدون نشانه‌ای از ظهور برگ‌های جدید! اما برخی دیگر تعداد بیشتری برگ به نمایش می‌گذارند.
[ تعداد بازدید : ۶۴۶ ]
کاشت گیاه در درز و شکاف بین سنگها
هنگام انتخاب گیاه باید نور محیط را نیز در نظر بگیرید و بدانید این ناحیه در شرایط آب و هوایی معمولی منطقه شما بیشتر حالت مردابی و گِلی خواهد داشت یا برعکس خیلی خشک میشود
[ تعداد بازدید : ۸۷۱ ]
هرس گیاهان آپارتمانی
هرس به معنی حذف قسمتی ازاندامهای رویشی ( ریشه ، ساقه ،برگ ) وبدست آوردن گیاه با شکل وفرم مطلوب .
[ تعداد بازدید : ۶۰۸ ]
اشتباهات رایجی که باعث از بین رفتن گیاهان گوشتی می‌شوند
گیاهان گوشتی که رنگ روشن دارند در صورتی که در نور کم نگهداری شوند، رنگ آنها به سبز تبدیل شده و به تدریج حالت کشیده پیدا می‌کنند و شکل خود را از دست می‌دهند
[ تعداد بازدید : ۱,۱۱۲ ]
روش طبیعی و ارگانیک از بین بردن علف‌های هرز: سرکه و نمک
توجه داشته باشید هرگز نباید نمک را بر روی خاک بریزید چرا که محلول نمک باعث می‌شود دیگری چیزی در آن ناحیه رشد نکند
[ تعداد بازدید : ۸۵۰ ]
علت زرد شدن برگ بنجامین
میخواهیم به زبان خیلی ساده علت این موضوع را بیان کنیم تا دلیل زرد شدن یا ریزش برگهای بنجامین را متوجه بشوید.
[ تعداد بازدید : ۱۰,۶۶۰ ]
منظر سازی کم آب با گلها و گیاهان مناطق گرم و خشک
امروزه با توجه به گرم شدن هوا و کم آبی گسترده در سرتاسر کره زمین، اهمیت صرفه جویی در مصرف آب و گرایش به سمت مناظر سرسبز و زیبا با پرورش گیاهان نواحی خشک و بیابانی یا نیمه بیابانی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. چنین مناظری علاوه بر زیبایی شگفت انگیزی که دارند نیاز کمی به رسیدگی و آبیاری نیز داشته و کار باغبانی آنها ساده تر است
[ تعداد بازدید : ۲,۱۶۱ ]
نوید بهار از گل نرگس
برای بسیاری از مردم، گل نرگس رسیدن بهار را نوید می‌دهد. این کلمه، اشاره به گل‌هایی دارد که برگ‌های بلند تخت و توخالی دارند که خود شامل نرگس زرد، نسرین و نرگس‌های معمولی می‌شود. در ادامه به روش کاشت و چیدمان گل نرگس میپردازیم.
[ تعداد بازدید : ۱,۶۲۹ ]
درختچه های بهار گل……
درختچه های بهار گل، درختچه هایی هستند که در نیمه اسفند ما تا نهایتا اردیبهشت گل دارند، و گلها روی شاخه های یکساله در میاد، و این یعنی زمان هرس باید دقیقا بعد از پایان گلدهی تنظیم بشه تا سال بعد تعداد گلهای بیشتری داشته باشید…یادتون باشه نحوه ی هرس کردن و زمان هرس خودش یه هنر محسوب میشه!!!
[ تعداد بازدید : ۳,۱۵۶ ]
راهنمایی هایی برای باغبانی در بهار
چکمه‌های باغبانی خود را به‌ پا کنید و برای کثیف کردن دست‌های خود، آماده شوید. بهار فصلی مناسب برای سر و سامان دادن به وضع باغچه‌هاست.
[ تعداد بازدید : ۹۹۴ ]
کدام درخت برای باغچه خانه مناسب و بهتر است
برای انتخاب درخت مناسب برای باغچه خود تعدادی از موارد وجود دارد که هنگام خرید درخت باید آن ها را مد نظر داشته باشید. در این مطلب به بیان مهم ترین این موارد پرداخته ایم تا بتواند شما را در انتخاب مناسب ترین نوع درخت کمک کند.
[ تعداد بازدید : ۱۸,۵۲۱ ]
آموزش کاشت سبزه عید
شاید خرید یک سبزه، بسیار راحت‌تر از سبز کردن آن باشد اما لذت سبز کردن سبزه نوروز به کمی زحمت می‌ارزد.
[ تعداد بازدید : ۶۶۶ ]
شیوه‌های ویژه برای کاشت بن‌سای
از نظر برخی افراد، سادگی تمام چیزی است که یک بن‌سای به آن نیاز دارد. برای برخی دیگر، یک بن‌سای زیبا و چشم‌گیر، باید پیچیدگی‌هایی در شکل و فرم کاشت داشته باشد.
[ تعداد بازدید : ۹۳۷ ]
گیاهان همیشه سبز، ۶ درختچه چهار فصل در حیاط!
حیاط، باغ و فضای بیرونی خانه زمانی می تواند زیبا و شاداب کننده باشد که سرسبزی در تمام طول سال فضای سبز را در بر بگیرد.
[ تعداد بازدید : ۶,۷۰۸ ]
سرخس، سبز و جان سخت
اگر دنبال یک گیاه خانگی و آپارتمانی مقاوم و همیشه سبز و جان سخت می‌گردید، یکی از اصلی‌ترین پیشنهادهای ما گیاه سرخس است.
[ تعداد بازدید : ۶۵۹ ]
چطور به جای سبزه عید بذر نهال بکاریم؟
انجمن حامیان سیاره سبز با کلی از دوستداران محیط زیست به این فکر افتاده‌اند که هر خانواده‌ای به‌جای هدر دادن صدها کیلو گندم و عدس و باقی حبوبات سر سفره عید یک گلدان نهال مرکبات دست‌پرورده خانگی بگذارد که بعد از عید بشود همه را در باغچه‌ها کاشت و کلی به فضای سبز کمک کرد.
[ تعداد بازدید : ۱,۹۳۴ ]
استفاده از الکل یکی از روشهای طبیعی کنترل آفت
دقت کنید در اطراف محدوده ای که محلول حاوی الکل اسپری میکنید هیچ شعله روشنی وجود نداشته باشد، چون الکل بسیار اشتعال زا است و در تماس با شعله آتش میگیرد.
[ تعداد بازدید : ۹۳۷ ]
نحوه کاشت و نگهداری گل لاله
لاله را به دو صورت گلدانی و در بستر زمین میتوان کشت کرد
[ تعداد بازدید : ۳,۲۵۲ ]
کشت انواع کلم در باغچه
انواع وحشی کلم ( Brassica oleracea ) در سواحل مدیترانه یافت شده اند، همچنین فرم های وحشی کلم در طول سواحل آتلانتیک در اروپا دیده شده است. عقیده بر این است که کلم ها و کلم پیچ ها از اروپای غربی و کلم های گل و بروکلی از نواحی مدیترانه منشا گرفته اند. قبلا از کلم برای اهداف طبی و درمان بیماری هایی مثل نقرس ، اسهال، مشکلات شنوایی و سردرد استفاده می شده است، آب کلم برای درمان عوارض قارچ های سمی تجویز می شده است...
[ تعداد بازدید : ۷۷۰ ]
فواید آسپیرین برای گیاهان: با آسپیرین به رشد گیاهان کمک کنید
اسید سالیسیلیک ترکیب فعال موجود در آسپیرین است که از چوب درخت بید به دست می آید. این درمان طبیعی میتواند برای سلامت گیاهان تقویت کننده و مفید باشد.
[ تعداد بازدید : ۸۸۴ ]
نکات مهم در آبیاری: علائم تشنگی گیاهان را بشناسید
در صورتی که تشنگی گیاه شدید باشد و ادامه پیدا کند، در نهایت گیاهتان خواهد مرد. اگر میخواهید سلامت و طول عمر گیاهانتان را تضمین کنید نباید زیاد آنها را تشنه بگذارید یا دچار تنش آبی کنید.
[ تعداد بازدید : ۵۶۸ ]
عواملی که باعث چسبناک شدن برگ های گیاه می شوند
کپک دوده ای که بر روی عسلک زندگی میکند باعث ایجاد لکه های تیره و بد شکل بر روی گیاه میشود. عسلک نه تنها برای گیاه مشکل ساز میشود بلکه اگر در گیاه آپارتمانی اتفاق بیفتد باعث کثیف شدن لوازم خانه و اطراف گلدان نیز می شود.
[ تعداد بازدید : ۸۶۴ ]
راهنمای مراکز تحقیقات آموزش و مشاوره گل و گیاه تهران
شما می توانید با مراجعه و یا تماس با نزدیک ترین مرکز تحقیقات آموزش و مشاوره گل و گیاه در منطقه خود از ساعت و روز تشکیل کلاس ها مطلع شوید.
[ تعداد بازدید : ۲,۹۹۰ ]
سبزیجات مناسب برای کاشت در پاییز و زمستان
پرورش سبزیجات تازه و سالم و خوش طعم در طول فصل های سرد هم امکان پذیر است و شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. تنها کافی است سبزیجات مناسب فصل را بکارید تا با مشکلی مواجه نشوید. در زیر 20 سبزی مناسب برای فصل های سرد نام برده شده است که به سرعت محصولات آن ها قابل برداشت هستند.
[ تعداد بازدید : ۱,۴۱۱ ]
روش نگهداری گیاهان در پاسیو
بیشترین دغدغه کسانی که در منزل پاسیو جهت نگهداری گل و گیاه دارند ، نگهداری انواع گیاهان در پاسیو است، که اکثر افراد ابتدا با ذوق و شوق فراوانی اقدام به خرید می کنند و متاسفانه بعد از مدتی گیاهان تک تک خراب میشوند و از بین میروند.
[ تعداد بازدید : ۷۸۷ ]
آشنایی با گیاهان غیر سمی برای کودکان
امروزه انواع گیاهان آپارتمانی در دسترس خریداران است، اما خرید گیاه مناسب برای افرادی که در منزل فرزند کوچک دارند کار چندان آسانی نیست.با شناخت گیاهان غیر سمی می توانید بهترین گیاه را برای بهبود زیبایی محیطی و سلامت کودکان خود انتخاب کنید.
[ تعداد بازدید : ۲,۸۳۹ ]
چه کنیم که همراه با گلدان، آفات و حشرات را به منزل منتقل نکنیم
تابستان به سر آمد و هوای سرد پاییزی و باد و باران به شما هشدار میدهد پیش از این که دما بیشتر از این افت کند و به گیاهان حساستان آسیب بزند، آنها را به داخل منزل بیاورید.
[ تعداد بازدید : ۵۵۲ ]
روش های کاشت چمن
چمن در طراحی و ایجاد فضای سبز در هر پارک، نقش مهمی را ایفا می کند زیبایی و لطافت هر پارک هنگامی کامل خواهد شد که سبزی مطبوع چمن زمینه اصلی آن باشد و شاید گیاه دیگری نتوان یافت که جایگزین آن گردد.
[ تعداد بازدید : ۹۴۵ ]
سبزیجات و گیاهان مقاوم در برابر سرما و مناسب فصل پاییز
سبزیجات مقاوم در برابر سرما را بشناسید و از آن ها در طول پاییز و زمستان بهره ببرید.
[ تعداد بازدید : ۱۹,۸۴۳ ]
چند نشانه مهم در گیاهان آپارتمانی
نشانه های کمبود نور » رشد گیاه متوقف و فاصله بین برگ ها زیاد می شود.برگ ها کوچکتر و رنگ پریده تر از حالت طبیعی هستند.گلها یا تشکیل نمی شوند و یا ضعیف هستند.در واریته های ابلق برگ ها فقط سبز رنگ هستند.برگ های پایینی زرد شده و میریزند.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۱۴ ]
یک باغچه پر از دارو
پرورش "گیاهان دارویی " در منزل هم سرگرمی است، هم آرامش بخش و هم پس انداز پول که در کنارش به سلامت ماندن خود نیز کمک می کنید. از این " گیاهان دارویی " برای خوش طعم و خوش مزه کردن غذا استفاده می شود.
[ تعداد بازدید : ۷۴۶ ]
حفاظی از زیباترین گیاهان
می‌توانید اطراف خانه‌ی خود را با حفاظی از گیاهان پوشش دهید هم خانه‌تان زیبا می‌شود هم حفاظی دور خانه‌تان کشیده شده است.
[ تعداد بازدید : ۵۳۸ ]
پژمردگی ورتیسیلیومی: علت پژمردگی و زرد شدن و افتادن برگها چیست
پژمردگی ورتیسیلیوم یک بیماری قارچی است که از طریق ریشه به گیاهان آسیب پذیر حمله میکند و از طریق سیستم آوندی گیاه به تمامی آن گسترش پیدا میکند.
[ تعداد بازدید : ۷۱۳ ]
گیاهان آبزی و آکواریومی
گیاهان آکواریوم درست مثل درختان عمل میکنند و محیط آکواریوم را زیباتر و سالم تر میکنند . دی اکسید کربن و گازهای زیان آور را از آب میگیرند و اکسیژن پس میدهند .
[ تعداد بازدید : ۲,۸۲۹ ]
ساخت باغ شیشه ای با حباب لامپ
در این قسمت طرز ساخت باغ شیشه ای با استفاده از حبابهای لامپهای رشته ای که دیگه دوران اونها گذشته وکم کم باید به موزه ها سپرده بشن را با هم مرور میکنیم در تصاویر زیر شما خواهید دید که به راحتی میتوان از این حبابها برای گشت گیاهان در داخل منزل ودر طراحیهای داخلی استفاده نمود.
[ تعداد بازدید : ۴,۱۱۶ ]
راههای افزایش رطوبت هوا برای گیاهان
برای کاهش خشکی هوا میتوانید یک کاسه آب در بین گیاهان قرار دهید تا با تبخیر تدریجی آن هوا مرطوب تر شود.
[ تعداد بازدید : ۷۰۱ ]
رمز به گل نگه داشتن آزالیا
آزالیا گیاهی زینتی و بسیار عمومی است که هم برای تزئین باغ و هم گلخانه به کار می رود .این گیاه به صورت درختان کوچک همیشه سبز با برگ های کوچک براق و ریشه های چوبی هستند.گل ها به رنگ های مختلف سفید زرد روشن و قرمز در زمستان ،بهار ظاهر می شوند.
[ تعداد بازدید : ۱,۰۳۸ ]
آشنایی با درختچه های بالا رونده
پیچ گلیسین » گیاهی بالا رونده ،از پرکاربردترین درختان فضای سبز برای ساختن آلاچیق ها و سایبان ها به شمار می رود .از محبوب ترین درختان زینتی باغ و خانه ها است .برگ ها دارای 13 - 7 برگچه به طول 3.5 تا 7.5 سانتیمتر می‌باشد.
[ تعداد بازدید : ۶,۴۰۶ ]
استفاده از دارچین برای ریشه زایی قلمه و مبارزه با آفت و بیماریهای قارچی
دارچین را میتوانید برای تقویت ریشه دهی قلمه ها، پیشگیری از بیماریهای قارچی در جوانه های بذری و نابودی آنها و حتی جلوگیری از هجوم آفات به خانه تان استفاده کنید.
[ تعداد بازدید : ۸۸۲ ]
کاشت و پرورش میوه اژدها
میوه اژدها بخشی از خانواده کاکتوس ها است و مانند بسیاری از انواع کاکتوس ظاهر جذابی دارد و وقتی که در باغچه یا گلدان کاشته می شود نظرات همه را به خود جلب می کند.
[ تعداد بازدید : ۲,۷۹۲ ]
چگونه گل یاس پرورش دهیم؟
خبرگزاری آریا- اگر از بوی خوش گل یاس مدهوش می‌شوید، با ما همراه باشید تا با نحوه پرورش این گیاه آشنا شوید. پرورش گل یاس کار سختی نیست؛ اما به آب زیاد و محیطی پر نور نیاز دارد.
[ تعداد بازدید : ۱,۳۸۵ ]
ساخت تراریوم، باغ شیشه‌ای کوچک در دکوراسیون منزل (2)
خزه ها گیاهان زیبایی هستند که حتی وقتی ناخواسته از میان سنگفرش های پیاده رو یا ترک های دیوار سر بیرون می آورند، سبزی و طراوت دلنشینی در فضا ایجاد می کنند.
[ تعداد بازدید : ۱,۲۴۵ ]
آموزش کاشت و برداشت کدو در خانه
کدو سبز یا زرد که در بهار و تابستان رشد می کنند، کاشت و پرورش بسیار آسانی دارند و موجب می شوند تا به باغبانی و کشاورزی بیشتر علاقه مند شوید.
[ تعداد بازدید : ۸۷۱ ]
کاشت لوبیا سبز سیب زمینی و پیاز در خانه
شته از آفت‌هایی است که لوبیا سبز به آن دچار می‌شود.
[ تعداد بازدید : ۱,۲۴۴ ]
پشه های ریز اطراف گلدان: پشه قارچ را شناسایی و از آن پیشگیری کنید
اجازه ندهید خاک گلدان خیس و اشباع از آب بماند. محیط خشک مانع گسترش و بقای پشه قارچ میشود.
[ تعداد بازدید : ۱,۸۵۰ ]
کاشت و پرورش درخت کاشو(بادام هندی)
این درخت در دورهٔ جوانی رشد سریعی دارد ولی طول عمر آن کم است وحدود بیست سال زندگی می کند، درحالی که درخت انبه وپسته که با بادام هندی در یک خانواده قرار دارند تا یکصد سال عمر می کنند.
[ تعداد بازدید : ۱,۲۹۱ ]
چگونه یک گیاه گوشتی مانند کاکتوس را در باغچه بکاریم؟
رایجترین مشکلات گیاهان گوشتی پوسیدگی است.هنگام آبیاری نباید آب را روی برگها بریزید بلکه تنها خاک را آب بدهید تا برگها خشک بمانند. اجازه دهید بین دو آب دهی، خاک کامل خشک شود.
[ تعداد بازدید : ۳,۰۷۸ ]
نکات مهم در نگهداری از شمعدانی
یکی از علائم نیاز به تعویض گلدان این است که معمولا بین دو آب دهی گیاه پژمرده میشود.
[ تعداد بازدید : ۱,۹۹۹ ]
چگونه با تقسیم ریشه گیاه، قلمه بگیریم؟
برای تقسیم ریشه ابتدا باید تمامی گیاه را از خاک خارج کنید و سپس به دقت تاج و توپ ریشه را بسته به اندازه و تراکم آن به دو یا چند بخش جداگانه تقسیم کنید.
[ تعداد بازدید : ۹۱۶ ]
چگونه از کاکتوس اپونتیا (انجیر تیغی ) نگهداری کنیم ؟
اپونتیا از معروف ترین گیاهان خانواده کاکتوس ها است .با نام های انجیر تیغی ،انجیر هندی ،گلابی خار دار شناخته می شود .
[ تعداد بازدید : ۸,۳۲۴ ]
تکثیر کاکتوس از طریق پاجوش: چگونه پاجوش را جدا کنیم؟
یکی از روشهای آسان تکثیر کاکتوس، جدا کردن پاجوش آن است. پاجوش کاکتوس نسخه کوچکتر کاکتوس است که از کنار گیاه مادر جوانه میزند.
[ تعداد بازدید : ۴,۰۷۲ ]
کاربردی ترین گیاهان در طراحی منظر
در این بخش به معرفی انواع گیاهان و کاربردهای آن می پردازیم
[ تعداد بازدید : ۲,۳۳۷ ]
گلدان پیازچه و سیر
در این مطلب نحوه آموزش ساخت گلدان پیازچه و سیر را ارائه میدهیم...
[ تعداد بازدید : ۱,۱۷۱ ]
نگهداری از گیاه زنجبیل در گلدان
زنجبیل گیاهی دائمی است . هنگامی که به عنوان گیاه خانگی رشد داده شود به ارتفاع بیش از یک متر می رسد و ...
[ تعداد بازدید : ۲,۰۱۵ ]
آموزش کاشت سیر
به جز در مواردی که شما می خواهید بلافاصله کشت سیر را انجام دهید، پیاز سیر را در یک جای سرد و خشک با گردش هوای خوب و با دمای 10 تا 16 درجه سانتی گراد نگه دارید.
[ تعداد بازدید : ۱,۸۵۸ ]
مراحل خشک کردن گل ها
با خشک کردن گل ها در منزل ، از زیبایی آن لذت ببرید
[ تعداد بازدید : ۷۲۲ ]
گیاه ساکولنت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
ساکولنت ها گیاهانی با حدود ۶۰ خانواده و ۳۰۰ گونه هستند. بافت‌های این گیاه هان برای تطابق با شرایط خشکی و کم آبی تغییراتی پیدا کرده است که بتواند آب را در خود ذخیره کند و دوام بیاورد...
[ تعداد بازدید : ۲,۵۶۶ ]
تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ
همیشه راه های زیادی برای تکثیر گیاهان وجود دارد . در بعضی از ساکولنت ها از جمله گونه هایGasteria , Haworthia , Sansevieria , Crassula , Kalanchoe , Sedum , Graptopetalum عمل تکثیر از طریق برگ هم انجام میشود .
[ تعداد بازدید : ۱,۶۰۳ ]
روش کاشت گوجه فرنگی در خانه
در صورتی که بذر گوجه فرنگی داشته باشید، برای پرورش نشاء خاک باغچه یا گلدان را شیار دهید و بذر را بریزید و به اندازه دو برابر حجم بذر روی آن ها خاک بپاشید.
[ تعداد بازدید : ۱,۱۹۱ ]
مبارزه با آفات و بیماریهای مهم گیاهان آپارتمانی (2)
اختلالات فیزیولوژیک یک گیاه که بر اثر تحریک یک عامل بوجود می آید را بیماری می گویند که ممکن است در اثر فعالیت یک عامل بیماری زا باشد یا آنکه سرما و گرما ،کمی یا زیادی نور، فقدان اکسیژن، آلوده بودن هوا و نارسایی تغذیه در بروز آن دخالت داشته باشند.
[ تعداد بازدید : ۱۱,۰۱۹ ]
مبارزه با آفات و بیماریهای مهم گیاهان آپارتمانی (1)
به هیچ وجه استفاده از سم در آپارتمان به خاطر خطراتی که دارد توصیه نمی شود ؛ در مبارزه با آفات قسمت های حشره زدگی را قیچی کرده و گیاه را با آب ولرم و کف صابون طبیعی در دو نوبت به فاصله ده تا پانزده روز شستشو دهید.
[ تعداد بازدید : ۷,۵۲۲ ]
استفاده صحیح از علف کش های شیمیایی
پس از سمپاشی فورا لباس تان را عوض کرده و بشویید. خودتان نیز دوش بگیرید. اگر تمام علف کش را استفاده نکرده اید، باقیمانده را در مکانی که تهویه هوای خوب دارد و خنک و خشک است و دور از دسترس کودکان قرار دهید.
[ تعداد بازدید : ۹۴۹ ]
آشنایی با انواع گیاهان معطر
گیاهان معطر گیاهانی هستند که برگ، شاخه، گل یا میوه آنها دارای اسانس معطر است.
[ تعداد بازدید : ۲,۱۲۲ ]
افزایش زمان گلدهی در رز بالارونده
گل‌های رز بالارونده ، می‌توانند منظره‌ای زیبا در جلوی خانه و یا حیاط خلوت شما ایجاد کنند. شما می‌توانید رزها را در هر زمانی بین بهار تا پاییز بکارید.
[ تعداد بازدید : ۳,۱۰۰ ]
پرورش سبزی ارگانیک در خانه 2
باغبانی در گلدان و ظروف مختلف به شما اجازه می‌دهد هر جا که بخواهید سبزیجات خود را بکارید؛
[ تعداد بازدید : ۱,۰۹۶ ]
تهیه جوانه ها در خانه
تهیه انواع جوانه حبوبات کار بسیار آسانی است که در اینجا با آن آشنا می شوید.
[ تعداد بازدید : ۱,۱۹۱ ]
چه کار کنیم که گلدهی کاکتوسمان تضمین شود؟
اگر دوست دارید شاهد گلدهی کاکتوس بالغ مجموعه تان در بهار باشید بایستی نیازهایش را در طول سال برآورده کنید و مطمئن باشید این گیاهان تلاشهایتان را بدون پاسخ نخواهند گذاشت.
[ تعداد بازدید : ۱,۴۷۲ ]
آموزش کاشت و پرورش درخت لیموترش در منزل
برای کاشت درخت لیمو ترش در منزل لازم است ابتدا دانه های لیمو را از داخل آن خارج کرده و به مدت 48 ساعت داخل آب گرم قرار دهید .
[ تعداد بازدید : ۱,۱۳۸ ]
آموزش کاشت و پرورش آناناس در منزل
تاج آناناس را دور نریزید آن را بکارید!!
[ تعداد بازدید : ۱,۲۷۵ ]
پرورش سبزی ارگانیک درخانه(1)
تره،نعناع،ترخون،ریحان و شاهی
[ تعداد بازدید : ۱,۸۳۱ ]
نحوه تمیز کردن برگهای گیاهان
گیاهان آپارتمانی هم مانند چیزهای دیگر کثیف می‌شوند. هنگام نظافت منزل، آن‌ها را هم تمیز کنید تا عمر بیش‌تری داشته باشند.
[ تعداد بازدید : ۱,۰۸۲ ]
پرورش مجدد تکه ای از سبزیجات!!!
در این جا 10 نوع سبزیجات و گیاهی که می توانید یک بار بخرید و برای همیشه خودتان مجدداً آن ها را پرورش دهید، به شما معرفی می کنیم
[ تعداد بازدید : ۱,۲۲۳ ]
دکوراسیون خانه با گیاهان آپارتمانی
زیبا است اگر بتوانیم با شاخه‌ای گل و یا گلدانی کوچک همواره بخشی از طبیعت را همراه خود داشته باشیم.
[ تعداد بازدید : ۶۳۳ ]
​فوت و فن لذت سبزی کاری در منزل
همه سبزی‌ها را می‌توان در فصل بهار کاشت چرا که بسیار خوب رشد می‌کنند. اما گاهی نحوه نگهداری و تغذیه خاک آنها با هم متفاوت است.
[ تعداد بازدید : ۱,۸۵۷ ]
تکثیر گل رز به روش خوابانیدن هوایی
یکی از چندین روش تکثیر گل رز به روش خواباندن گل رز در هوا است که یکی از روش های راحت و بی دردسر تکثیر گل رز به شمار میاد. که اگه در زمان صحیح و با روش درست انجام شود موفقیت ۱۰۰٪ خواهد داشت.
[ تعداد بازدید : ۳,۸۳۱ ]
ازدیاد گیاهان
ازدیاد عبارت است از افزایش در تعداد گیاهان با استفاده از کاشت بذر، قلمه، ریشه، برگ، ساقه زیرزمینی، پاجوش یاپاگیاه، تنه جوش، پیاز و بالاخره خوابانیدن گیاه به روشهای مختلف.
[ تعداد بازدید : ۲,۰۲۱ ]
آبیاری ،نور،خاک، موادغذایی و تغذیه مصنوعی
گیاهان زینتی خانگی موجود در منازل آنچنان که باید شاداب نیستند، یکی از عوامل این بی طراوتی را باید در عدم اطلاع از نیاز آبی گیاهان به عنوان یکی از اساسی ترین عوامل مؤثر در بقا و رشد و به عنوان مهمترین ترکیبی که حدود 90% وزن گیاه را تشکیل می دهد جستجو نمود.
[ تعداد بازدید : ۱,۳۲۹ ]
چند اصل مهم در نگهداری کاکتوس
کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند. برای نگهداری از آنها این چند اصل را فراموش نکنیم.
[ تعداد بازدید : ۱,۴۲۶ ]