» از اشتغال تا بازنشستگی
پزشکی که نباید بازنشسته شود

این پزشک با مدرک فوق تخصص از کشور انگلیس دادرس نیازمندان است و باید الگوی جامعه پزشکی شود. دکتر«بهرام نصیری رازین» در هشتمین دهه عمرش زندگی اش را وقف رسیدگی به مردم محروم کرده است.
آشنایی با مشکلات بازنشستگی و روش‌های غلبه بر آنها
بازنشستگی بخشی از تحولات زندگی است که باید بدرستی مدیریت شود؛ اما نداشتن برنامه‌ریزی درست و مصادف شدن آن با دوران سالمندی، این دوره را به عصری مشکل‌ساز از زندگی تبدیل کرده است.
داستان بانوی مدرسه‌سازی که مادر سیستان‌وبلوچستان لقب گرفت
من می‌توانم، تو می‌توانی و او می‌تواند، شعار موسسه خیریه مهرگیتی است که حدود 6 سال پیش برای زدودن چهره فقر از مدارس مناطق کم‌برخوردار وارد عرصه مدرسه‌سازی شده است و توانسته سرپناه علمی برای دانش‌آموزان احداث کند.
افزایش طول عمر بازنشستگان با معاشرت یکدیگر
در دوران بازنشستگی معاشرت با آشنایان و دوستان از جمله عواملی است که ‌باعث کاهش استرس و طول عمر افراد بازنشسته می‌شود...
برنامه بعدی شما چیست؟
چرا بعضی از بازنشستگان وقتی به دنبال هدف جدیدی می‌گردند، می‌بینند برنامه‌ای ندارند؟
در سنین سالمندی این مهارت ها را فرا بگیرید
بهتر است افراد سالمند به ارتقای سطح زندگی شان در این دوران بیشتر دقت کنند، با افزایش مهارت هایشان در زندگی می توانند زندگی سالمی داشته باشند. از لحاظ عاطفی و روحی و روانی به نوعی توانمندی دست یافته و انرژی و اعتماد به نفس خود را از دست ندهند، به زندگی با دید مثبت بنگرند و از گوشه نشینی بپرهیزند، ورزش و تحرک را فراموش نکرده و سلامتی جسمی شان را با تغذیه سالم بالا ببرند.
کارآفرینی دبیر ادبیات پس از بازنشستگی
سال های سال عمر گرانبهایش را پای تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم گذاشت.
زندگی جویبار خاطره هاست
زندگی جویبار خاطره هاست.تلخ و شیرین زندگی زیباست.
در زندگی روزهائی وجود دارد که خاطره های آن همیشه در ذهن جاودانه باقی می ماند، خاطره ها همیشه شاد نیستند، گاهی تلخ هستند.
اما تا این خاطره های تلخ نباشند، آن خاطره های شیرین، شیرینی خودشان را نشان نمی دهند، و آن خاطره های تلخ نیز روزگاری، تنها فقط یک خاطره خواهند ماند، یا با حسرت یا با تجربه، در هرصورت، تنها به صورت یک خاطره خودنمائی می کنند.
پیش بینی اخلاق شما در سالمندی
اگر تنبل و کم حوصله اید در پیری وبال دیگران خواهید شد .اکنون تنبلی شما در حدی نیست که به انجام کارهای شخصی خود مبادرت نکنید بلکه تنها از کمک به دیگران ابا می کنید اما در سالخوردگی چه بخواهید و چه نخواهید خودتان را بلای زندگی دیگران خواهید کرد.
بیشتر زندگی کن: چگونه طول عمر و پیری با نشاطی داشته باشیم؟
بازنشسته شدن تمام شدن زندگی نیست. بلکه شروع زندگی جدیدی است با طول عمر و پیری با نشاط.
مشکلات بازنشستگی را چقدر می‌شناسید؟/آغاز یک پایان
از خانمی راجع به احوال خانواده‌اش سوال می‌کنید. او برعکس همیشه که با اشتیاق جواب می‌داد این بار با ناراحتی پاسخ می‌دهد مردش بازنشسته و خانه‌نشین شده و همین مساله بیچاره‌اش کرده است. دیگر خانه آن فضای قبلی برای او نیست و همه چیز تغییرکرده است. از همه بدتر این که خود آقا بی‌حوصله شده و هرروز به نحوی مصدع خاطر دیگران می‌شود.
شدت استرس در دوران بازنشستگی را چگونه کاهش دهیم ؟
بازنشستگی برهه ای از زندگی است که همچون مراحل قبلی نیاز به برنامه ریزی هدفمند و تعامل با دیگران دارد و در غیر این صورت فشار روحی یا استرس می تواند این دوره پرشکوه زندگی را با رنج و تعب درآمیزد
کارآزموده یا بازنشسته
عنوان بازنشستگی واژه ای است که به درست یا غلط، همواره نزد اکثر افراد جامعه بخصوص بازنشستگان عزیز مترادف با از کار افتادگی بشمار رفته و یا ناتوانی فکری و جسمی دوران کودکی را به ذهن متبادر می سازد، البته گاهی به طنز معانی دیگری را هم بر این واژه مترتب می سازند.
در تمام طول عمر باید برای خود، خانواده و کشورم مفید باشم
احمد ترکیان، بازنشسته شهرداری تهران است که در سن 82 سالگی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت محیط زیست می باشد، با وی در خصوص علت و انگیز ه اش برای ادامه تحصیل گفتگویی انجام دادیم که در ذیل می خوانید.
بازنشستگان آئینه تمام نمای شاغلین است
بازنشستگی حادثه مهمی در چرخش زندگی فرد است. افراد باید قادر به پذیرفتن این اندیشه بشوند که می‌توانند بطور موفق و با سربلندی به عنوان یک فرد کامل بدون آنکه شغل داشته باشند به زندگی ادامه دهند. بطوری که بازنشستگی امکان تصمیم‌گیری گسترده‌تری در مورد زندگی شخصی فراهم می‌آورد. اگر این تصمیمات خوب اتخاذ شوند، فرد ، سازمان و جامعه در مجموع منتفع می‌شوند.
برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.