از صدای گذر آب بود که من فهمیدم، تندتر از آب روان، عمر روان می گذرد
امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سن امید به زندگی در ایران ارتقا پیدا کرده است.
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۹:۲۵
[ تعداد بازدید : ۳۴۳ ]
۳ شیوه برای تعامل بهتر با فرزندان جوان در خانه
اگر لازم است به فرزندتان در زمینه‌ای تذکر داده شود، در ابتدا از روش‌های غیرمستقیم استفاده کنید. خواندن کتابی خاص و یا گوش‌دادن به سخنرانی دیگران، برای او می‌تواند از گوش‌دادن به تذکرات شما مؤثرتر باشد.
۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
[ تعداد بازدید : ۷۴۶ ]
حفظ استقلال سالمندان بهترین راه تکریم آنهاست
رئیس شورای ملی سالمندان حفظ استقلال سالمندان را بهترین راه برای تکریم آنها دانست و گفت : رضایت قلبی و واقعی سالمندان باید اساس نوع رفتار ما با آنها باشد.
۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
[ تعداد بازدید : ۳,۰۰۶ ]
سالمندان ؛مکمل های تربیتی
وجود سالمندان در خانه برای تربیت کودکان یک امتیاز خاص است کودکان در ارتباط با سالمندان احساسات و خلقیاتی می آموزند که برای تکمیل شخصیت خود و اعتلای اخلاق بدان نیازمندند.
۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷
[ تعداد بازدید : ۳,۳۳۹ ]
چگونگی ارتباط مادربزرگ ها با نوه
رابطه نوه و مادر بزرگ بسیار مهم و قابل توجه و در عین حال از نظر تربیتی فوق العاده حساس است. چگونگی ارتباط "مادربزرگ" با "نوه" نقش تعیین کننده در تکوین وشکل گیری شخصیت کودک دارد.
۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
[ تعداد بازدید : ۴,۴۰۷ ]
​سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی با چه چیزی پر شده است؟
گاهاً برخی از والدین وظایف خود را فراموش کرده و تربیت فرزندان در فضاهای مجازی انجام می‌شود
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
[ تعداد بازدید : ۱,۰۳۸ ]
پیری والدین ،فرصتی بی تکرار
بر اثر تحلیل رفتن قوای جسمانی و ذهنی سالخوردگان، تنوع و کثرت مسایل در سالخوردگی امری کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد. از این رو، شاید هیچ دوره‌ای از زندگی مانند سالخوردگی پر مسأله و نگران کننده نباشد، به همین دلیل، سالخوردگان برای سالم زیستن، به سازگاری فراوانی نیاز دارند و صد البته نیازمند توجه و مراقبت بیشتری از جانب فرزندان نیز هستند.
۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۹:۱۰
[ تعداد بازدید : ۲,۴۱۸ ]
اختلالات ناشی از صرف هزینه به جای محبت به فرزندان
بعضی از کودکان باجگیر بسیار آرام و زیرکانه رفتار می کننند در حالی که بعضی از انها خیلی خشن وآشکار این کار ارا انجام می دهنددر کل این امر اشتباه و مضر برای روح و روان یک فرد است
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۲۳
[ تعداد بازدید : ۱,۵۵۸ ]
زیر و بم زندگی با مامان‌بزرگ بابابزرگ

مدتی است با مادربزرگ نود و دو ساله‌ام زندگی می‌کنم. اگرچه که طبقه دوم هستم اما به طور عملی زمان زیادی را طبقه پایین پیش مادربزرگم هستم، عمدتا برای آشپزی و خواب. او تنهاست و خرید بر عهده من است. در کنار دو سه تا بچه‌اش، من هم حواسم به شرایط روحی و جسمی‌اش هست. در اینجا تجربیات این چند مدت را برایتان می‌گویم.
۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۴۴
[ تعداد بازدید : ۱,۴۱۰ ]
بابابزرگ کم حوصله نباشید
روزهای سالمندی اگر با رفتار درست شما همراه باشد ، می تواند یکی از شیرین ترین روزهای زندگی تان بشود به شرط آنکه دوست داشتن ، صبوری ، احترام و بسیاری از ارزش های دیگر را فراموش نکنید.
۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
[ تعداد بازدید : ۱,۵۲۶ ]
مراقبت روحی و روانی از بزرگترها
برخورد با افراد سالمند چگونه باید باشد بهتر است روابط خود را با این افراد حفظ کنید و از آن ها فاصله نگیرید اجازه ندهید تنهایی در این افراد رخنه کند و روح و روان آن ها را تسخیر کند،اعتماد به نفس در سالمندان به مرور زمان کم می شود و روابط اجتماعی این افراد نیز کم می شود.وظیفه اطرافیان و فرزندان است که مراقب سلامت روحی و روانی این افراد باشند.
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
[ تعداد بازدید : ۳,۴۵۲ ]
نگهداری از کودکان عمرتان را بالا می‌برد / رابطه جالب بین داشتن نوه و افزایش عمر
تحقیقات جدید بر روی افراد مسن نشان می‌دهد مراقبت از کودکان را می‌توان به عنوان یکی از عوامل افزایش عمر تلقی کرد.
۰۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
[ تعداد بازدید : ۳,۰۹۶ ]
تاثیر تماشای فوتبال با نوه‌ها
فشارخون بعد از پنجاه سالگی با زوال عقل (دمانس) ارتباط دارد، همچنین تخمین زده شده که خطر آلزایمر (شایع‌ترین نوع دمانس) از ۴۵ سالگی در مردان یک به ۱۰ و در زنان یک به پنج است.بنابراین کاهش نمک، قند،چربی، ورزش مرتب و ترک سیگار با بالا رفتن سن اهمیت دارد.
۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
[ تعداد بازدید : ۲,۴۳۹ ]
بایدها و نبایدهای نوه داری
روان ​شناسان معتقدند حضور نوه ها در کنار سالمندان جوانی و شور و شوق بچه داری را به آنها بازمی گرداند و در آنان شور زندگی پدید می آورد.
۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۵۸
[ تعداد بازدید : ۴,۱۸۱ ]
۵ راه ساده و عملی برای شاد کردن سالمندان
بسیاری از افراد دغدغه دارند تا سالمندان خود را شاد نگه دارند. شناخت نیازهای دوران سالمندی کمک می کند تا راهکارهای غلبه بر افسردگی، شایع ترین مشکل دوره سالمندی برطرف شود. این مقاله راهکارهایی را ارائه می دهد که جوانان بتوانند به سالمندان کمک کنند تا از سالهای باقیمانده زندگی شان لذت ببرند. از این توصیه ها برای شاد کردن افرادی که بالای ۶۵ سال دارند می توان استفاده نمود.
۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱
[ تعداد بازدید : ۳,۷۷۸ ]
در ایام نوروز تعطیلاتی شاد را برای سالمندان تدارک ببینید
قدرشناسی یکی از برترین صفات انسان است که البته هر کسی این صفت شایسته را ندارد! عده ای نسبت به والدین خودبسیار بی مسئولیت هستند اما برعکس عده ای دیگر همیشه نسبت به ایشان احساس مسئولیت می کنند. تعطیلات از جمله مناسب ترین زمان هایی است که شما می توانید اوقاتی شاد را برای والدین خود و سالمندان فراهم کنید. با دکتر سلام همراه باشید.
۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
[ تعداد بازدید : ۲,۱۰۹ ]
ایده های جدید برای عیدی دادن به کودکان
عیدی دادن از قدیم الایام یکی از رسم های متداول در بین ایرانیان بوده است. در این ایام کوچکتر ها به دیدن بزرگترها می روند و بزرگتر ها هم به یمن آن روز به کوچکترها عیدی می دهند. یادم می آید در زمان های قدیم این رسم خیلی بیشتر از امروزه رواج داشت و ما بچه ها به عشق عیدی گرفتن بود که همه جا با پدر و مادرمان می رفتیم تا عیدی بگیریم و شوق و ذوق خاصی برای عید و دیدو بازدید داشتیم اما امروزه هم می توان این رسم زیبا را به گونه ای متفاوت اجرا کرد .
۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
[ تعداد بازدید : ۴,۶۹۰ ]
عواقب دلسوزی بیش از حد پدربزرگ ها و مادربزرگ ها
بر اساس یک تحقیق که اخیرا در دانشگاه گلاسکو انجام شده است پدر بزرگ، مادر بزرگ ها قصد مهربانی و دلسوزی دارند اما گاهی برخی از رفتارهای آنها اثر عکس بر روی سلامت فرزندان دارد.
۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶
[ تعداد بازدید : ۲,۹۹۵ ]
پدیده ای به نام دوتربیتی شدن
نمی شود مادر باشی و با این مشکل کمابیش دست و پنجه نرم نکرده باشی. دخالت اطرافیان در تربیت فرزند، خصوصا پدر و مادر ، همیشه اذیت کننده و نگران کننده بوده و هست.
۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
[ تعداد بازدید : ۳,۱۴۶ ]
نوه، پاسپورت ورود به دوره جوانی
یکی از آرزوهایی که از دوران کودکی داشتم، همراه بودن با بچه ها بود، زیرا بچه­ ها، در زمان حال زندگی میکنند. در لحظه شاد هستند. چیزی از کینه و بغض و … نمی­دانند. زمانی که با آنها باشیم اگر مثل آنها فکر کنیم و مثل آنها عمل نمائیم، غمهای دنیا، بی ارزش گردیده و سبک بار می­شویم.
۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶
[ تعداد بازدید : ۲,۹۹۲ ]
تاثیر معنویات بر سلامت انسان
رئیس گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی: اصلاح سبک زندگی و به ویژه ترویج سبک زندگی اسلامی تاثیر قطعی بر سلامت جسم و روان دارد.
۰۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
[ تعداد بازدید : ۲,۴۷۱ ]
چگونه باور به افراد سن بالا بدهیم ؟
در این مطلب روش هایی مطرح شده که به کمک انها می‌توان به سالمندان روحیه داد و انها رابه انجام کارهای گوناگون تشویق کرد.
۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
[ تعداد بازدید : ۲,۲۷۳ ]
بزرگ فامیل بودن را جدی بگیرید
تجربه مادربزرگ و پدربزرگ شدن، برای هر کسی خاص و منحصر به فرد است؛ اغلب پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از همراهی با نوه‌ها و بودن در کنار آنها لذت می‌برند و به همین ترتیب، نوه‌ها هم از این‌که مادربزرگ و پدربزرگشان اینقدر آنها را دوست دارند، شاد و خوشحال هستند.
۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
[ تعداد بازدید : ۳,۰۳۳ ]
دلایلی برای کنار آمدن با افزایش سن و سالمندی
در این مقاله دلایل خوبی برای داشتن احساسی پرصلابت تر، سرحال تر و شادتر در دهه 40 ، 50 ، 60 ، 70 و بالاتر از آن را به شما ارائه می کنیم. پس باهم بخوانیم.
۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
[ تعداد بازدید : ۱,۹۱۹ ]
شادی را به کودکان هدیه دهید
شادی یکی از راهکارهای حفظ سلامت قلب کودکان است. کودکی که شاد است، قلب سالم‌تری دارد. دلیل علمی این اتفاق، تنظیم ضربان قلب و جلوگیری از ایجاد حمله قلبی ناشی از عصبانیت و از سوی دیگر کنترل میزان فشار خون است.
۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
[ تعداد بازدید : ۲,۲۸۷ ]
سالمندانی که نباید تنها زندگی کنند!
سالمندانی، جزئی جدایی ناپذیر از زندگی هر فرد است.برخی سالمندان حتی در 90 سالگی نیز زندگی مستقلی دارند اما برخی دیگر با آن که در سنین 60 و یا 70 سالگی به سر می برند به کمک بیشتر اطرافیان نیاز دارند.
۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
[ تعداد بازدید : ۶۱۴ ]
با سالمندان چگونه بهترین رفتار را داشته باشیم؟
سالمندان در زندگی نیاز به مهر و محبت شما دارند و این تفکر که سالمندان مانند بچه ها شده اند را فراموش کنید. سعی کنید با سالمندان رفتار بهتری داشته باشید.
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
[ تعداد بازدید : ۲,۵۳۰ ]
راهنمای سفر با سالمندان
یه سفر شاد و دسته جمعی، بهترین راه برای آزادی فکرمونه. سفری که برای آرامش همه ی اعضای خانواده باشه!حالا خیلی بهتر میشه که پدر بزرگ و مادربزرگ ها رو هم با خودمون همراه کنیم
۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۳۲
[ تعداد بازدید : ۲,۱۳۵ ]
درد دل سالمندان
می‌گوید: دیگر پیر شده‌ام و بدون عصا راه رفتن سخت شده است. می‌گویم: من عصای دستت می‌شوم. می‌گوید: خرج مریضی‌ام سنگین شده و بارم به دوش تو افتاده. می‌گویم: برکت خانه‌ام هستی، هر چه دارم از توست.
۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۹
[ تعداد بازدید : ۲,۸۱۶ ]
ارتباط خصوصیات فردی با فرزند چندم خانواده بودن
انسان ها در آفرینش همگی برابر آفریده شده اند. اما مسائلی در زندگی وجود دارد که باعث بهم ریختن این تعادل می شود.
۰۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵
[ تعداد بازدید : ۴۷۰ ]
بهترین عیدی از لحاظ روانشناسی برای بچه ها
عیدی می تواند همیشه پول نباشد و چیزی که بعنوان عیدی مادر و پدر به فرزندشان می دهند می تواند خاطره انگیزترین و ارزشمندترین عیدی غیرنقدی باشد که با دادن آن برای وی تازگی و تحول ایجاد کند.
۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲
[ تعداد بازدید : ۱,۹۰۹ ]
چگونه با کـودکان در رابطه با خداوند صحبت کنیم
حتی والدینی که از فرزند خود می‌خواهند هر سوالی که در ذهن خود دارد را مطرح کند، وقتی فرزندشان در رابطه با خداوند از آنها سوال می‌کند، برای پاسخ کمی ‌تعلل می‌کنند و گاه حتی از پاسخ دادن فرار می‌کنند.
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۰
[ تعداد بازدید : ۱,۸۱۳ ]
زندگی با والدین سالمند
در میان جوانان، برخی ممکن است به دلایل مختلف از جمله ازدواج نکردن یا بازگشت به خانه پدری و... ، همچنان در منزل والدین خود ساکن باشند و زندگی با پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ در سنین بالای 60 سال و سالمندی را تجربه کنند.
۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۰
[ تعداد بازدید : ۲,۷۹۸ ]
مدیریت مشاجره بین والدین و ‌فرزندان
برخلاف تصور عموم، درجات خفیفی از اختلاف و کشمکش بین افراد نه‌تنها طبیعی است بلکه زمانی که دو طرف بتوانند و بدرستی با آن برخورد کرده، راه‌حل مناسبی برای آن پیدا کنند و به تفاهم و سازگاری (نه سازش) برسند مفید و سازنده هم خواهد بود. این امر در مورد والدین و فرزندان نیز صدق می‌کند.
۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
[ تعداد بازدید : ۲,۲۹۲ ]
حرمت پدر ، حرمت خداست
کودک در سن ۳-۲ سالگی پدر را بزرگترین شخصیت و عاقل ترین افراد می داند. اگر کسی علیه پدر چیزی بگوید، ا و از پدر خود دفاع می کند. کودک در خانه با پدر رفتاری رسمی دارد و بیشتر اوقات از کانال مادر با پدر ارتباط برقرار می کند.
۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲
[ تعداد بازدید : ۲,۹۲۲ ]
شیرین کاری پدربزرگ برای اثبات اینکه پیر نشده
«وین مکینتایر» دندانپزشک 68 ساله همراه با نوه 19 ساله اش برای پنجمین بار که در بازی های المپیک حاضر می شود به ریو سفر کرد.
۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸
[ تعداد بازدید : ۴۰۴ ]
نقش خانواده در عبور ایمن  نوجوان از فضای مجازی
گاهی والدین از ورود فرزند خود به دوره نوجوانی دچار حول و هراس می‌شوند که نکند او آسیبی ببیند. آگاهی و تامل در مورد مسائل نوجوانی، به والدین کمک می‌کند که دورانی سرشار از شادی و امنیت را برای خود و نوجوان رقم زنند.
۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۲
[ تعداد بازدید : ۱,۵۲۸ ]
اگر فرزند نوجوانی در خانه دارید بخوانید
یکی از کارهایی که می‌توان در این زمینه انجام داد صرف وقت با نوجوان است. صرف وقت با نوجوان باعث می‌شود تا محبت بین والد و فرزند بیشتر شود و از طرف دیگر نوجوان رابطه نزدیکی را با والدین برقرار کند و مسائل و مشکلاتش را بیان کند.
۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲
[ تعداد بازدید : ۱,۸۶۹ ]
6 کاری که قبل از سپردن بچه‌ها به مادربزرگ باید انجام دهید
مشغله‌های زندگی و کار بیرون از خانواده خیلی از مادران را وادار می‌کند تا نگهداری از فرزندانشان در طول روز را به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها بسپارند. این هم مزیت‌هایی دارد و هم معایبی. مثلاً بچه‌ها روابط اجتماعی بهتری خواهند داشت اما در عوض ممکن است لوس شوند یا تربیت دوگانه‌ای پیدا کنند.
۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۷
[ تعداد بازدید : ۲,۰۱۶ ]
زمان مناسب خرید موبایل برای بچه ها
کودکان در جامعه امروز از سنین پایین با وسایل تکنولوژی سروکار پیدا می‌کنند اطراف ما را در دنیای امروز انواع و اقسام وسایل جدید و تکنولوژی‌های مختلف گرفته است.
۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۴
[ تعداد بازدید : ۵۹۱ ]
این خانه بهشت است، اما نه برای او
این خانه جدید عجب خوب است! سیستم گرمایش از کف، حمام مناسب و بزرگ، طبقه اول، آسانسوردار، پارکینگ‌دار، هوای پاک و سالم، همه چیز برق می‌زند کف سرامیک و کابینت‌های مدرن؛ اینجا همه چیز زیباست...
۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۷
[ تعداد بازدید : ۳۹۵ ]
دردسر های سالمندان پولدار
گاهی روابط عاطفی و محبت موجود بین والدین و فرزندان ،تحت الشعاع مسائل مالی و اقتصادی قرار می گیرد لذا روابطشان حتی اگر ظاهرا خوب به نظر برسد، بسیار مشکل دار و تاسف بار خواهد بود.
۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
[ تعداد بازدید : ۷۸۲ ]
۸راز شگفت انگیز برای تربیت فرزندانی سالم و موفق
همه پدر و مادرها تمایل دارند تا فرزندانی موفق و سالم داشته باشند. اما ممکن است با راهکارهایی که منجر به تربیت فرزندانی موفق می شود، آشنا نباشند. در این گفتگو با هشت راز شگفت انگیز تربیت بچه هایی موفق و با نشاط آشنا خواهید شد.
۲۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۱
[ تعداد بازدید : ۳۵۲ ]
نامه زیبای یک مادر به دخترش درباره پیر شدن!
اگر پدر و مادر سالخورده ای دارید و فراموش کرده اید که آنها چه زحماتی برای شما کشیده اند, خواندن این متن را به شما پیشنهاد می کنیم.
۰۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
[ تعداد بازدید : ۳,۱۲۰ ]
درسی برای تمام پسران
پسری پدرش را برای غذای شب به رستوران برد،پدر که خیلی پیر و ضعیف شده بود،غذایش را درست نمی توانست بخورد و بر روی لباسش می ریخت...
۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۳
[ تعداد بازدید : ۱,۷۷۱ ]
پیامبر در مورد حفظ حرمت فرزندان چه سفارشی فرمودند!
حفظ حرمت فرزندان گاه بقدری عظیم دانسته شده که هم پای حفظ حریم والدین خوانده شده است
۰۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۲
[ تعداد بازدید : ۱,۷۹۶ ]
عشق مادری یا وجدان کارمندی؟
در حال حاضر بسیاری از زنان در جوامع ، شاغل هستند و شغل خود را به دلیل درآمد یا ارتباط با رشته و تخصص یا صرفا لذت بردن از کار و به روز بودن در محیط های اجتماعی انتخاب کرده اند.
۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۲
[ تعداد بازدید : ۷۷۷ ]
برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.