چه تعداد از سالمندان کشور «بدون همسر» زندگی می گذرانند؟
بطور قراردادی سالمندی ، مترادف با شروع سن ۶۵ سالگی است و به گزارش مرکز آمارکشورمان ، تا پایان سال ۹۷ ، ۵ میلیون و ۸۴ هزار و ۱۶۴ نفرجمعیت ۶۵ ساله و بالاتر را داشته اند.
۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
[ تعداد بازدید : ۱,۳۰۵ ]
فوت همسر و ازدواج مجدد
به طور کلی نمی توان گفت ازدواج زن بعد از مرگ همسر خوب یا بد است بلکه با توجه به شرایط، اوضاع و سن افراد و سلامت جسمی و روحی آنها متفاوت است.
۰۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
[ تعداد بازدید : ۵,۲۵۱ ]
افسردگی در سالمندان مجرد
با توجه به هشدار کارشناسان و روانشناسان برای افزایش شادابی و امید به زندگی در میان جامعه سالمندی باید دستگاههای مسئول تسهیلات مناسبی را برای تشویق سامندان به ازدواج به کار ببرند.
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
[ تعداد بازدید : ۳,۷۲۳ ]
طلاق چگونه سلامت انسان را تحت تاثیر قرار می دهد؟
طلاق می تواند فرآیندی سخت و تلخ باشد که سلامت و بهزیستی روانی و جسمانی فرد را حتی زمانی که این تصمیم بهترین گزینه برای دو طرف محسوب می شود، تحت تاثیر قرار دهد.
۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۹
[ تعداد بازدید : ۲,۴۱۰ ]
ازدواج سالمندان خوب است یا بد؟!
ازدواج نیازی غریزی و فطری است. شاید در ظاهر نیازهای جسمانی و ادامه نسل عامل پیوند زناشویی در طول تاریخ بوده باشد اما حس نیاز به یک همراه و همدل که بتوان در کلیه مسائل زندگی و غم ها و شادی ها با او همراه بود بیش از این نیاز عامل پیوند زناشویی و ازدواج زن و مرد بوده است.
۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
[ تعداد بازدید : ۵,۰۷۶ ]
باید و نبایدهای ازدواج در دوران سالمندی
یک روانشناس تاکید کرد: ازدواج در دوران سالمندی به شادابی روحیه افراد کمک می کند و مانع از ایجاد افسردگی در سالمندان می شود، اما به شرطی که از حداقل سلامت جسمانی برخوردار بوده و توانایی حل و فصل مشکلات را داشته باشند تا هم صحبت خوبی برای یکدیگر باشند.
۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
[ تعداد بازدید : ۳,۴۹۸ ]
لزوم توجه و ارزش گذاری به ازدواج مجدد زنان سالمند
عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: ازدواج مجدد سالمندان به ویژه زنانِ سالمند تنها، می تواند به حفظ کرامت و ارزش آن ها و جلوگیری از انزوا و تنهایی بیشتر آن ها کمک کند.
۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
[ تعداد بازدید : ۳,۴۹۵ ]
تاثیر مثبت داشتن همسر بر سلامت سالمندان
بررسی ها نشان می دهد: زندگی کردن در کنار همسر برای سلامت سالمندان مفید است.
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
[ تعداد بازدید : ۳,۴۱۱ ]
احساس نیاز ۷۰ درصد مردان تنهای سالمند به ازدواج
رییس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: درحال حاضر ۹ درصد مردان سالمند و ۴۹ درصد زنان سالمند بدون همسر و تنها زندگی می‌کنند.
۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶
[ تعداد بازدید : ۲,۲۳۰ ]
ازدواج سالمندان، «سرپیری و معرکه گیری» نیست
رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: سالمندان بیش از آنکه به پول و مال نیازمند باشند، به توجه، عواطف انسانی، تکریم و احترام نیاز دارند که این نکته مهم در آیات مختلف قرآن کریم هم مورد تاکید قرار گرفته است.
۰۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰
[ تعداد بازدید : ۲,۷۲۹ ]
نکاتی که برای ازدواج مجدد باید رعایت شوند
یک روانشناس اجتماعی گفت: یکی از مشکلات ازدواج‌های مجدد تعمیم دادن تجربیات گذشته به شرایط جدید است. این مساله باعث می‌شود تجربیات تلخی که با همسر قبلی داشته‌ایم به همسر جدید تعمیم دهیم ؛ در حالی که شاید همسر اصلا خصلت‌های منفی اخلاقی همسر قبلی را نداشته باشد.
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰
[ تعداد بازدید : ۱,۹۳۷ ]
حرفهایی که نباید به مطلقه ها گفت
اگر با فرد طلاق‌گرفته رابطهٔ نزدیکی دارید و می‌خواهید ناراحتی او را کاهش دهید، شاید بهتر باشد که بی‌رودربایستی با او وارد گفت‌و‌گو شوید و به عنوان مثال از او بپرسید آیا این روزها چیزی لازم دارد یا کاری هست که شما بتوانید برای خوشحالی او انجام دهید؟
۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۸
[ تعداد بازدید : ۹۳۴ ]
گزارشی از دیده نشدن مشکلات زنان برای جدایی/ «طلاق» حق من است
دادن یک حق، در زندگی مشترک به مرد و ندادن آن به زن هیچ توجیه اجتماعی ندارد. عدم آگاهی زنان از قانون باعث می شود که ناخودآگاه قانون بیشتر وجهه مردانه خود را نشان دهد. مردم تصور می کنند زنانی که حق طلاق دارند از امنیت بیشتری برخوردارند اما این تصورات باطل است و اساسا چیزی به نام حق طلاق وجود ندارد.
۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳
[ تعداد بازدید : ۱,۱۲۸ ]
ازدواج به وقت پیری یا صیادی با وعده‌های طلایی!
این روزها شاهد هستیم برخی دختران جوان با وعده‌های طلایی و رنگارنگ به خانه بخت می‌روند، خانه بختی که مرد میانسال پولدار در وقت اضافه زندگی خود برای دختر جوان ساخته است.
۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۴
[ تعداد بازدید : ۱,۶۰۸ ]
ازدواج با وجود مخالفت‌های والدین چگونه خواهد بود؟
ازدواج با کسی که دوستش دارید اما خانواده نمی‌پذیرد قدم گذاشتن در راه پرحادثه‌ای است
۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۰
[ تعداد بازدید : ۴۳۸ ]
وقتی پُز روشنفکری کار دستمان می دهد/ ازدواج سفید،زندگی سیاه
ازدواج سفید،واژه ای است نه چندان نام آشنا که دور از ذهن هم نیست؛اگر هنوز افرادی باشند که این واژه را نشناسند،بهتر است پله های نردبان این نوشته را با ما بالا بیایند؛ اولین گام هم در این مسیر، شناخت واژه ازدواج سفید است .
۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۵
[ تعداد بازدید : ۴۹۲ ]
مردانِ مطلقه
چرا طلاق برای مردان سخت تر است؟ تا به حال کسی به قضیه جدایی از این حیث فکر کرده است؟ آیا شرایط اجتماعی و جوّ غالب طوری بسط پیدا کرده که طلاق تنها برای زنان یک معضل شناخته می شود و برای مردان به عنوان یک رهایی تعریف شده؟
۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۰۱
[ تعداد بازدید : ۸۶۴ ]
جفت روحی شما کجاست؟
با یافتن جفت روحی خود بهترین زندگی را بدست می‌آورید، زیرا با قرار گرفتن در کنار وی همیشه شاد هستید و می‌توانید قوانین نوشته شده اجتماعی را دور بزنید.
۰۹ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۵۸
[ تعداد بازدید : ۵۲۲ ]
همه چیزهایی که یک زوج قبل از ازدواج باید درباره طلاق بدانند
چه چیزهایی می‌تواند باعث شود طلاق اتفاق بیفتد؟ البته پاسخ‌هایی وجود دارد اما هیچکس نمی‌تواند به طور قطع پیش‌بینی کند چه اتفاقی ممکن است در شرایط مشابه برای ازدواج شما بیفتد که به جدایی منجر شود.
۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۴۷
[ تعداد بازدید : ۵۱۳ ]
عشق در همه سنین
«قلب انسان، در هر سنی که باشد، رو به قلبی که به روی او باز می‌شود، باز می‌شود.» – ماریا اِج‌وورث (Maria Edgeworth)
۰۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۰
[ تعداد بازدید : ۷۱۰ ]
زوج عاشق پس از ۶۳ سال به هم رسیدند
زوج عاشق انگلیسی که به دلیل مخالفت پدر و مادرشان نتوانسته بودند با هم ازدواج کنند پس از ۶۳ سال انتظار پای سفره عقد نشستند.
۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۴
[ تعداد بازدید : ۵۸۸ ]
پاسخ های مهم به سوالات کلیدی افراد طلاق گرفته برای ازدواج دوباره
بعضی از مردان و زنان در زندگی مشترک خود به بن بست می رسند و طلاق می گیرند. به گزارش «تبیان» در این بین گروهی از آن ها به دلیل فرار از بحران و مسائل ناشی از طلاق یا نیازهای عاطفی یا حتی فرار از طعنه های آشنایان، خیلی سریع و ساده تصمیم به تشکیل زندگی مجدد می گیرند در حالی که توجه ندارند که انتخاب در ازدواج مجدد به مراتب سخت تر از ازدواج اول است چرا که اگر این بار هم با شکست مواجه شود، آثار زیانبار اجتماعی و روانی مخرب​ تری به جای می گذارد. در ادامه، نکات مهمی در این باره مطرح می شود.
۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲
[ تعداد بازدید : ۷۵۰ ]
بیماریهای مردان پس از طلاق
تحقیقات نشان می‌دهد، آقایان در دوره‌های بعد از طلاق و مرگ همسرشان، چون واکنش‌های هیجانی را به درستی نشان نمی‌دهند، دچار مشکلات خاصی مثل سکته قلبی و جسمی شدید می‌شوند. این موضوع در مواردی ناشی از این فرهنگ غلط است که مرد گریه نمی‌کند و به نوعی این تفکر القا می‌کند که مرد احساساتش را بروز نمی‌دهد.
۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹
[ تعداد بازدید : ۶۹۰ ]
زنان پس از طلاق چه آسیب‌هایی می بینند؟
به رغم پیشرفت جوامع و حرکت به سمت مدرنیته هنوز هم طلاق به عنوان یک عامل تاثیرگذار و آسیب زا بر وضعیت خانواده شناخته می‌شود و در این میان زنان از این جراحت سهم چشم‌گیرتری دارند.
۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۸
[ تعداد بازدید : ۶۷۳ ]
تبلیغات گسترده سوداگران جدایی در فضای مجازی / تجارت طلاق
جامعه فرصت‌طلبان بازار طلاق سعی دارند از این آب گل آلود ماهی بگیرند. از افرادی که ادعا می‌کنند می‌توانند نام همسر سابق افراد را از شناسنامه‌ها پاک کنند بگیرید تا برخی وکیل‌نماها که تبلیغاتشان در گرفتن طلاق سریع و تضمینی خلاصه می‌شود؛ ادعاهایی که مستشار دیوان عالی کشور و نایب‌رئیس کانون وکلا در گفت‌وگو با جام‌جم آنها را تخلف می‌نامند و تاکید می‌کنند که باید با چنین افرادی به شکل جدی برخورد کرد.
۱۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۶
[ تعداد بازدید : ۵۴۳ ]
زنان و ازدواج مجدد,بایدها و نبایدها!
پیش از ازدواج مجدد برای شناسایی و رفع نقاط ضعف خود تلاش کنید‎.در جامعه ما باید این فرهنگ نهادینه شود که فرد بعد از جدایی از همسر به هر دلیلی، به شروع یک رابطه تازه نیاز دارد . اینکه خیلی ها فکر می کنند با فوت یا طلاق همسر، زندگی مشترک فرد برای همیشه تمام شده و باید تا آخر زندگی تنها بماند، خلاف قواعد سلامت است.
۰۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹
[ تعداد بازدید : ۶۹۳ ]
زمان مناسب برای ازدواج مجدد
ازدواج مجدد پس از فوت همسر و یا جدایی از همسر یکی از کارهایی است که باید انجام شود اما به زمان مناسب نیاز دارد. حداقل زمان مورد نیاز پس از جدایی از همسر و انجام ازدواج مجدد یک سال است.
۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵
[ تعداد بازدید : ۲,۹۳۸ ]
بازتعریف «خود» و ساخت هویت در میان زنان پس از طلاق
پزوهشگران طلاق را فرایندی شش مرحله ای می دانند که برای اتمام آن گذر از این مراحل لازم است. این مراحل شامل ...
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۸
[ تعداد بازدید : ۶۰۰ ]
اثرات طلاق برای فرزندان
پدیده طلاق علاوه بر زوجین بر کودکان خانواده نیز اثرات شدید وگاهی طولانی مدتی دارد که مهم‌ترین آثار شوم طلاق در کودکان از این قرار است:
۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۳
[ تعداد بازدید : ۸۸۷ ]
طلاق عرش الهی را می‌لرزاند!:
گفتارمان را با سخنی از پیامبر رحمت, خاتم انبیاء (صلی الله علیه و آله) آغاز می‌کنیم که فرمود:
هیچ چیز در پیشگاه خدا محبوب‌تر از خانه‌ای که به ازدواج, آباد شده باشد نیست و هیچ چیز, در پیشگاه خدا منفورتر از خانه‌ای که در اسلام, به جدایی (طلاق) ویران شود, نیست.
۰۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۷
[ تعداد بازدید : ۱,۷۲۰ ]
در سختیها سازگار باش
چنین زن خودخواهی که در یک چنین موقعیت‏ حساسی که جان شوهرش‏ در معرض خطر بوده حاضر نشده پس ‏انداز خویش را برای نجات‏ شوهرش خرج کند،او را رها کرده و به خانه پدرش رفته لایق مقام محترم ‏همسری نیست.
۰۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۴
[ تعداد بازدید : ۱,۰۵۶ ]
مهمترین عوامل تهدید کننده پایداری خانواده
زندگی زناشویی بر پایه اشتراک بنا شده است . از این رو به کار بردن عبارت هایی از قبیل «مال من» ، «جهیزیه من» ، «مال تو» و نظایر آن پایه اشتراک را متزلزل و به تفرقه و جدایی تبدیل می کند.
۰۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۲
[ تعداد بازدید : ۱,۴۶۸ ]
برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.